9 رمضان 1442

تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۱۱/۲۱ ۲۰:۰۴:۵۶
کد مطلب:  1434477
وزیر آموزش‌وپرورش در نشست با مدیران مدارس استان آذربایجان شرقی؛
شبکه شاد در آینده مکمل آموزش خواهد بود/ توسعه شبکه شاد را ادامه خواهیم داد/ مدیران مدارس از تحقق اهداف یادگیری مطمئن شده و با روش‌های مختلف به این اهداف برسند

وزیر آموزش‌وپرورش در نشست با مدیران مدارس استان آذربایجان شرقی بابیان اینکه شبکه شاد در آینده مکمل آموزش خواهد بود، از مدیران مدارس خواست تا از تحقق اهداف یادگیری مطمئن شده و با روش‌های مختلف به این اهداف برسند.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش‌وپرورش، محسن حاجی میرزایی در سلسله نشست‌های ارتباط هفته که با حضور بیش از 8 هزار نفر از مدیران مدارس استان آذربایجان شرقی در بستر فضای مجازی و از طریق شبکه شاد برگزار شد، ضمن تبریک فرارسیدن سالروز پیروزی انقلاب اسلامی اظهار کرد: در پرتو انقلاب اسلامی نشیب و فرازهایی را پشت سر گذاشته‌ایم و تجربه کرده‌ایم. همین تجربیات به جامعه ما شکل داده و ظرفیت‌های ما را بهبود بخشیده است و توانایی های ملی را افزایش داده است. امروز به برکت همین تجربیات توانستیم از زیر سلطه استکبار رهایی یابیم. همگام با انقلاب اسلامی تحولات عظیمی در حوزه آموزش از قبیل توسعه ی فرصت های آموزشی، کاهش اختلاف جنسیتی، منطقه ای و قومی در دریافت خدمات آموزشی، کاهش بیسوادی و باور ظرفیت‌ها و توانمندی‌های ملی در منطقه شکل گرفت.

برای استمرار فعالیت‌ها در شرایط کرونا نیاز توسعه مهارت‌های خودداریم
عضو کابینه دولت تدبیر و امید با اشاره به اینکه با شیوع کرونا تغییرات اساسی در آموزش کشور رخ‌داده است، گفت: با شرایط غیرمنتظره‌ای روبرو شده‌ایم که ما را ناگزیر وارد زیست بومی جدید کرد. در زیست‌بوم جدید ابزارها و سیاست‌هایی که برای انجام مأموریت در سال‌های قبل داشتیم، مناسب نبود و نمی‌توانست به ما کمک کند؛ بنابراین برای استمرار فعالیت خود در این شرایط باید مهارت‌هایی را بیاموزیم که تابه‌حال فرانگرفته‌ایم.
وی گفت: نظام تعلیم و تربیت در بطن انقلاب بزرگ آموزشی قرارگرفته است. اگر معتقدیم آموزش از نیازهای اساسی و حیاتی یک جامعه و آینده‌ساز و هویت‌دهنده است و اطمینان داریم آموزش رشد دهنده و توانمند کننده افراد جامعه است؛ باید مأموریت آموزش را که با چالش روبرو شده است، با نگاهی نو و تازه و با استفاده از روش‌های مبتکرانه و خلاقانه ادامه دهیم.
حاجی میرزایی آموزش‌وپرورش را متولی اصلی ارائه آموزش در جامعه دانست و بیان کرد: موظف هستیم جامعه را برای حضور خلاق در امر آموزش آماده کنیم و با آموزش، زندگی مردم را ارتقا و توسعه دهیم اما این کار تنها با تکیه‌بر توانمندی‌ها و ظرفیت‌های گذشته این کار ممکن نیست. امروز نیاز به درک و فهم فراوان داریم تا قادر به حل مسائل پیش رو باشیم.
وزیر آموزش‌وپرورش با اشاره به اهمیت نقش حمایتی خانواده‌ها در موضوع آموزش، تصریح کرد: مدیران مدارس پیوند خود را با معلمان، دانش آموزان و خانواده‌ها تقویت و تلاش کنند نتایج ارزشیابی‌ها را با به‌کارگیری روش‌های خلاقانه به واقعیت نزدیک کنند و بر ارتقای کیفیت آموزش تأکید داشته باشند.
عضو کابینه دولت تدبیر و امید اظهار کرد: مدیران مدارس موظف هستند از دسترسی تمام دانش آموزان به آموزش اطمینان حاصل کنند. با هر روشی که میسر است و می‌توانید و با از ابزارهایی که در اختیارتان قرارگرفته است، برای ارائه آموزش باکیفیت به دانش آموزان استفاده کنید و در این مسیر از روش‌های خلاقانه استقبال می‌کنیم.

مدیران مدارس باید از تحقق اهداف یادگیری مطمئن شده و با روش‌های مختلف به این هدف برسند
وی با اشاره به اینکه هر یک از مدیران مدارس، در شرایط امروز بار عظیم تعلیم و تربیت را بر عهده‌دارند، گفت: در شرایط امروز اثربخشی و کارایی همه نظام تعلیم و تربیت، بر عهده مدیران مدرسه است. مدیران مدارس با تمام معلمان و دانش‌آموزانشان ارتباط مستمر برقرار کنند و معلمان را با آموزش‌های لازم توانمندتر از قبل کنند تا بتوانند با دانش آموزان و خانواده‌ها ارتباط بگیرند. مدیران مدارس باید از تحقق اهداف یادگیری مطمئن شده و با روش‌های مختلف به این هدف برسند.
وزیر آموزش‌وپرورش گفت: امروز عرصه نوآوری، خلاقیت، قدرت‌نمایی و هنرنمایی انسان‌های بزرگ است. معلمان باید با حمایت مدیران در این عرصه به‌گونه‌ای رشد کرده و نمایان شوند که نام و خاطره آن‌ها در ذهن افراد جامعه برای همیشه ماندگار شود.
حاجی میرزایی با اشاره به اینکه در شرایط کرونا مدرسه به‌عنوان پایگاه اصلی نظام تعلیم و تربیت مشخص‌شده است، گفت: سال‌ها تلاش کردیم مدرسه محوری رشد پیدا کند و امروز مدرسه محور شده و مدیر مدرسه کانون این تحول چشمگیر شده است. اگر زمان بگذرد و توان خود را بالا نبریم، با از دست دادن فرصت‌ها، افسوس خواهیم خورد. باید به‌گونه‌ای عمل کنیم که بعد از دوران کرونا به یک انسان توانمندتر و خلاق‌تر تبدیل‌شده باشیم.

شبکه شاد در آینده مکمل آموزش خواهد بود/ توسعه شبکه شاد را ادامه خواهیم داد
وزیر آموزش‌وپرورش با اشاره به اینکه در تلاش هستیم تا ظرفیت‌های شبکه شاد را بیش ازآنچه امروز در دسترس است، افزایش دهیم، گفت: پلتفرم شاد، یک نهال نوپا است که آن را تقویت خواهیم کرد تا به یک درخت تنومند تبدیل شود. امروز شبکه شاد جایگزین آموزش حضوری  در کشور شده است و در آینده مکمل آموزش خواهد بود.  از این مسیر برنمی‌گردیم و هرروز با خلاقیت و به‌کارگیری روش‌های جدید و نو در آن پیشرفت خواهیم کرد.
حاجی میرزایی، تلاش برای تأمین معیشت مدیران و معلمان را یکی از مهم‌ترین وظایف خود عنوان کرد و گفت: تمام تلاش خود را در ایجاد تسهیلات برای همکاران فرهنگی انجام خواهم داد .
وزیر آموزش‌وپرورش در خصوص طرح رتبه‌بندی گفت: موضوع رتبه‌بندی در دستور کار هیئت دولت هست و با جدیت پیگیری می‌شود.

به اشتراک بگذارید :