26 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۴/۰۳ ۱۳:۲۷:۲۲
کد مطلب:  gHMMBKcR
در كارگاه آموزش اقتصاد مقاومتي ناحیه دو مشهد عنوان شد :
مدیریت صحیح در اقتصاد موجب رشد کشور می شود

رئیس اداره ناحيه دو آموزش‌وپرورش مشهد گفت : مروز اگر مي‌خواهيم در عرصه جهاني مطرح باشيم بايد در اقتصاد حرف اول را بزنيم و با توجه به اين‌كه ايران جزو ده كشور برتر دنيا در منابع زيرزميني است تنها نياز ما برنامه‌ريزي در اين زمينه است.

به گزارش روابط عمومی ناحيه دو آموزش‌وپرورش مشهد، دكتر رضا صابري در كارگاه آموزش اقتصاد مقاومتي در این اداره ضمن بيان اين‌كه بسياري از كشورهاي پرجمعيت همانند چين با پيشه كردن اقتصاد مقاومتي به بالاترين رشد اقتصادي در منطقه دست‌يافته‌اند اظهار كرد: دليل اين پيشرفت برنامه‌ريزي و مديريت صحيح است و توانسته‌اند بسياري از قدرت‌هاي دنيا را در اين حوزه پشت سر بگذارند.

وي عدم توجه به مقوله اقتصاد را موجب ايجاد آسيب‌هاي اجتماعي دانست و ادامه داد: بخش اعظمي از اقتصاد كشور بر دوش خود مردم است و گاهي در خصوص وظايف دولت فرافكني مي‌شود.

وي با اشاره به اين‌كه علم اقتصاد علم خانه‌داري است تصريح كرد: امروز اگر مي‌خواهيم در عرصه جهاني مطرح باشيم بايد در اقتصاد حرف اول را بزنيم و با توجه به اين‌كه ايران جزو ده كشور برتر دنيا در منابع زيرزميني است تنها نياز ما برنامه‌ريزي در اين زمينه است.

وي با اعلام اين‌كه مديريت و برنامه‌ريزي مهم‌ترين مقوله در پيشبرد اهداف اقتصاد مقاومتي است افزود: منابع مجود در طبيعت محدودند و نيازهاي بشر نامحدود است به همين دليل براي ايجاد تعادل بين اين دو برنامه‌ريزي ضرورت مي‌يابد.

دكتر صابري گفت: اقتصاد از خانه شروع مي‌شود و نهايتاً به جامعه و كشور تسري مي‌يابد، ايران باسابقه ۵۲ ساله‌اي كه در برنامه‌ريزي‌هاي اقتصادي دارد بازهم متأسفانه در اين حوزه موفقيت چشم‌گيري كسب نكرده و دليل اين امر عدم تطبيق برنامه‌ها با واحدها است.

وي بابيان اين‌كه هدف برنامه‌ريزي تبديل وضع موجود به وضع مطلوب است خاطرنشان ساخت: برنامه‌ريزي شامل اهداف كمي و كيفي است، برنامه‌هاي كمي شامل موقعيت در حوزه مالي است كه در حال حاضر از جايگاه مطلوبي برخوردار هستيم و در بخش كيفي سطح فرهنگ جامعه مدنظر قرار دارد.

دكتر صابري يكي از مهم‌ترين دلايل عدم موفقيت در برنامه‌ريزي‌هاي ۵۲ ساله در ايران را مطابق نبودن برنامه‌ها با توانايي، واقعيت و مديريت ضعيف منابع دانست و بيان كرد: مسئله قابل‌تأمل در مقوله اقتصاد مقاومتي كنترل جمعيت است كه در دهه ۶۰ حدود ۳۰۸ درصد رشد جمعيت در كشور داشتيم كه اين رقم در سال‌هاي بعد شاهد فراز و نشيب‌هايي بود.

وي در بخش ديگر سخنان خود توجه به كانون خانواده را موضوع مهم در شرايط فعلي كشور اعلام و اظهار كرد: مديريت خانواده شامل سه اصل تعادل، تخصيص بودجه و كارآمد بودن بودجه است.

وي در پايان سخنان خود گفت: تعادل به اين معناست كه بين درآمد و هزينه‌ها ارتباط صحيح برقرار شود و اين همان چيزي است كه بايد در مدارس به دانش آموزان آموزش داده شو

به اشتراک بگذارید :