13 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۴/۱۰ ۱۲:۵۳:۰۵
کد مطلب:  mKBbmTbd
در جلسه کمیته برنامه ریزی آموزش و پرورش استان عنوان شد:
سامانه جامع مدیریت عملکرد راه اندازی می شود

مدیر کل آموزش و پرورش خراسان رضوی گفت:

به گزارش روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش خراسان رضوی دکتر سید جواد حسینی در این جلسه ضمن اشاره به این که پیشبرد اهداف در نظام عریض و طویل آموزش و پرورش نیازمند برنامه‌ریزی است اظهار کرد: در نظر داریم برای بهتر اجرا شدن نظام برنامه ریزی ارسالی از وزارت آموزش و پرورش برنامه های دو ساله خود را با این نظام مرتبط کنیم اما مبنای عملیاتی و اجرایی، نظام برنامه‌ریزی وزارت خواهد بود.

وی در ادامه گفت: امروز راهبرد اصلی در نظام آموزش و پرورش ارتقاء کیفیت در تمام سطوح است که برای تحقق این مهم، برنامه اجرای متوازن سند تحول را در دستور کار قرار می دهیم.

حسینی با اشاره به این که برای راهبرد اصلی بیان شده هشت راهبرد فرعی،53 سیاست، 155 برنامه و 500 فعالیت ارائه شده است خاطر نشان ساخت: مجموعه فعالیت های استانی را در مسیر تحقق استراتژی اصلی با فعالیت ها و سیاست های اجرایی لینک خواهیم کرد.

وی عنوان کرد: به دلیل اهمیت اقتصاد مقاومتی در فرمایشات رهبری در طی سال‌های متمادی تمام فعالیت‌هایی که مرتبط با اقتصاد مقاومتی است در رابطه با اجرای نظام برنامه ریزی مشخص می شود و جدی تر گرفته خواهد شد.

وی با اعلام این که برای بهتر اجرا شدن نظام برنامه ریزی ارسالی از وزارت خانه روکش اجرایی در استان تدوین کرده ایم، این روکش را دارای شش بخش مختلف دانست و در خصوص بخش ابتدایی آن اظهار داشت: در تدوین اهداف عملیاتی و برنامه ها به سیاست ها و راهبردها و شماره ردیف برنامه های ابلاغی وزارت ارجاع شود و صرفا اهداف عملیاتی و برنامه‌هایی در سطوح  استان تنظیم گردد که در سیاست های ابلاغی، سطوح نفوذ استانی تعریف شده باشد و در مواردی که سطح منطقه و مدرسه تعریف شده در تفاهم نامه منطقه ای نیز لحاظ شود.

 وی بخش دوم را تدوین هدف های عملیاتی و برنامه های سال 95 با رویکرد اقتصاد مقاومتی عنوان و بیان کرد: بخش سوم تدوین کتاب در هر حوزه معاونت در رابطه با ارکان تصمیم‌گیری و مشخص شدن ارتباط اهداف عملیاتی و برنامه های هر حوزه با هر رکن تصمیم گیری است.

این مقام مسئول ضمن بیان این که کارگروه‌های زیر مجموعه معاونت ها باید در دبیرخانه کمیته برنامه ریزی گرد هم جمع شده و برنامه‌های عملیاتی خود را تدوین و تنظیم کنند اظهار داشت: استفاده از پژوهش های موجود در آموزش و پرورش روشی بسیار مطلوب در سرعت بخشیدن به پیشبرد اهداف استراتژی آموزش و پرورش است و به همین خاطر در بخش چهارم لزوم بهره‌برداری و مطالعه اعضای ارکان تصمیم گیری از لقمه‌های دانش بارگذاری شده سامانه ضروری شده است.

حسینی بخش پنجم روکش برنامه ریزی استانی نظام برنامه ریزی را مرتبط با استفاده از لقمه های دانش تولید شده از پژوهش‌ها دانست و گفت: اعضای هر یک از ارکان تصمیم گیری نیز از طریق پژوهش خوانی و یا پژوهش گری در تهیه لقمه های دانش و تقویت سامانه مذکورایفای نقش کنند.

وی اظهار داشت: در بخش ششمم نیز باید گزارشات ادواری این بند علاوه بر طرح جلسات تخصصی هر رکن، به صورت فصلی در شورای تحقیقات ارائه شود.

وی با اشاره به این موضوع که همه فعالیت‌های کمی قادرند به فعالیت‌های کیفی تبدیل شوند عنوان کرد: باید برای فعالیت‌های کمی ابزارهایی را بسازیم که قابلیت تبدیل شدن به فعالیت‌های کیفی را داشته باشند.

سامانه جامع مدیریت عملکرد راهی برای جلوگیری از عددسازی

مدیر کل آموزش و پرورش از ارائه سامانه ای تحت عنوان سامانه جامع مدیریت عملکرد در این جلسه خبر داد و گفت: این سامانه در سال جدید با هدف بهبود فراید رتبه بندی و برنامه ریزی ارائه شده است و قادر به انجام محاسبات ریاضی است.

دکتر حسینی اضافه کرد: این سامانه 47 زیرمجموعه دارد و مجهز به کلیه شاخص هایی است که  ادارات موظف به انجام آن هستند و قادر به ارزیابی و رتبه بندی ادارات است.

وی با تصریح این موضوع که این سامانه نحوه رتبه بندی را صحیح تر و واقعی تر خواهد کرد اظهار داشت:یکی از کارکردهای مهم این سامانه ارائه آمار و ارقام واقعی تر است چرا که هیچ اداره ای اجازه دخل و تصرف در اهداف و شاخص های تعیین شده را ندارد.

به اشتراک بگذارید :