13 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۴/۱۲ ۱۳:۰۰:۴۹
کد مطلب:  98BG7I9V
باحضور نماینده مردم شهرستان در مجلس برگزار شد :
پنجمين جلسه شوراي آموزش و پرورش شهرستان رشتخوار

پنجمين شوراي آموزش و پرورش شهرستان رشتخوار با حضور نماينده مردم شهرستان در مجلس شوراي اسلامي برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي مديريت آموزش و پرورش شهرستان رشتخوار پنجمين شوراي آموزش و پرورش شهرستان رشتخوار با حضور نماينده مردم شهرستان در مجلس شوراي اسلامي برگزار شد.

در اين جلسه كه با محوريت پروژه مهر ۱۳۹۵ تشكيل گرديده بود نخست مدير آموزش و پرورش شهرستان گزارش مختصري از اهم اقدامات آموزش و پرورش شهرستان در سال تحصيلي ۹۵-۹۴ ارائه نمود.

محمد قاسم پور گفت: در راستاي سند تحول بنيادين و سياست هاي آموزش و پرورش با همراهي و مشاركت عمومي و با توجه به دو رويكرد اقتصاد مقاومتي و تعليم و تربيت تمام ساحتي اقدامات قابل توجهي در آموزش و پرورش شهرستان انجام شده و توفيقات خوبي در سطح استان و شهرستان حاصل گرديده است.

وی  به نتايج امتحانات نهايي بخصوص در مقطع متوسطه دوم و پيش دانشگاهي اشاره نمود و از رشد و پيشرفت تحصيلي خبر داد.

 وی افزود: نتايج اوليه امتحانات نهايي متوسطه دوم و پيش دانشگاهي نشانگر رشد و پيشرفت دانش آموزان هم در ميانگين نمرات و هم در درصد قبولي مي باشد و رشد خوبي نسبت به سال گذشته در تمام رشته ها و دروس داشته ايم كه بيشترين رشد در رشته علوم انساني با افزايش حدود ۲.۵ نمره در معدل نمرات و رشد ۱۷ درصدي در قبولي دروس نهايي وجود دارد.

قاسم پور كسب رتبه هاي برتر علمي، آموزشي و پژوهشي و همچنين  پرورشي توسط دانش آموزان و فرهنگيان در سطح استان را ازجمله ديگر توفيقات نام برد.

مدير آموزش و پرورش شهرستان رشتخوار گزارشي هم از اقدامات موثر و نتيجه بخش در ساماندهي و سازماندهي نيروي انساني، تكريم مقام معلم، خدمات رفاهي، توسعه متوازن رشته ها ارائه نمود.

وی افزايش مشاركت ها و همراهي با آموزش و پرورش را نيز اقدامي شاخص و كم نظير عنوان نمود و برنامه ريزي هاي انجام شده از جمله تشكيل چهار پارلمان، پارلمان مجازي فرهنگيان، كميته هاي مشاركت و خيرين را در اين مهم موثر دانست و گفت: جذب خوبي در بخش خيرين داشته ايم و كارهاي خوبي نيز انجام شده است و كميته مشاركت ها و خيرين از جمله فعال ترين كميته ها و كارگروهها در شهرستان مي باشد.

 مدير آموزش و پرورش پروژه ي مهر را طرحي فراگير و مهم عنوان نمود كه همه بخش ها و مسايل آموزش و پرورش را در بر مي گيرد و هدف از آن شروع مهري با نشاط و آماده سازي مدارس در تمام زمينه ها است.

 قاسم پور گفت: در موضوع عمراني و دريافت تجهيزات و وسايل آموزش و پرورش اقدامات خوبي انجام شده است ولي هنوز كمبود هايي وجود دارد كه كمبود فضاي آموزشي و پرورشي و تجهيزات آموزشي از جمله آنهاست كه بايد به جد پيگيري شود.

 وی ضمن تشكر از مساعدت و توجه ويژه نماينده مردم شهرستان در مجلس شوراي اسلامي خواستار پيگيري جهت اصلاح شاخص ها ميزان توسعه جهت اختصاص اعتبار مالي بيشتر به آموزش و پرورش شهرستان شد.

در ادامه این جلسه امام جمعه شهرستان حجت الاسلام و المسلمين بهرمند نقش آموزش و پرورش را در تمام ابعاد از فرهنگ و اقتصاد تا ديگر موارد ضروري اجتماع،  بي نظير و بااهميت دانست و گفت: بهترين بسترهاي رشد و پيشرفت را آموزش و پرورش فراهم مي كند كه بسترسازي و فراهم نمودن بنيه علمي كشور از جمله آنهاست.

 وی بنيه علمي را يك فضيلت و نعمت بزرگ الهي عنوان نمود و آن را در ارتقاي جايگاه انسان مهم دانست.

امام جمعه شهرستان در كنار علم، داشتن تقوا و پرهيزگاري را لازمه گرانبها نمودن انسان اعلام كرد و افزود:تقويت روحيه ايماني و انقلابي در دانش آموزان يك امر مهم و ضروري است كه آموزش و پرورش در ايجاد و نهادينه نمودن آنها نقش كليدي را دارد. حجت الاسلام بهره مند از تلاش ها و برنامه ريزي هاي آموزش و پرورش شهرستان و توفيقات حاصله تقدير نمود.

فرماندار و رئيس شوراي آموزش و پرورش شهرستان رشتخوار هم با تشكر از تلاش و همكاري فرهنگيان شهرستان، توفيقات حاصل شده در آموزش و پرورش را مرهون برنامه ريزي و تلاش فرهنگيان، نيروهاي ستادي اين نهاد و همچنين مشاركت هاي متنوع و عمومي در آموزش و پرورش دانست.

خالقداد عرب تكريم مقام معلم را يك اصل مهم در آموزش و پرورش عنوان نمود و گفت؛ براي افزايش كرامت و منزلت معلم همه بايد جدي باشند چرا كه كليد پيشرفت، توسعه و آينده جامعه در دست معلم است.

وی از توجه مخصوص و مستمر نماينده مردم در مجلس شوراي اسلامي نسبت به آموزش و پرورش تقدير نمود و آن در توفيقات حاصله  دخيل دانست.

رئيس شوراي آموزش و پرورش پروژه مهر را يك فرصت براي برنامه ريزي در تمام حوزه ها جهت شروع مهري در خور دانش آموز، معلم و مدرسه خواند و اضافه كرد؛ با درخواست و پيگيري مديريت آموزش و پرورش شهرستان ستاد پروژه مهر همچون ستاد تكريم و بزرگداشت مقام معلم دايمي شده است و بطور جدي و مستمر در جلسات شوراي آموزش و پرورش پيگيري مي شود ولي اوج كار و برنامه ريزي در خصوص طرح پروژه مهر در سه ماه تابستان است كه بايد نيازها مجددا شناسايي و جهت رفع آنها تلاش گردد. عرب به كمبود كلاس درس در نقاط پرجمعيت اشاره نمود و گفت؛ باوجود ساخت ۳۰ كلاس درس در دوسال اخير هنوز با كمبود فضاي آموزشي به ميزان ۷۰ كلاس درس براي مهر ۱۳۹۵ روبه رو هستيم.

 فرماندار شهرستان رشتخوار وجود مدارس فرسوده و پروژه هاي نيمه تمام را از جمله ديگر موارد قابل پيگيري دانست.

نماينده مردم شهرستانهاي خواف و رشتخوار در مجلس دهم هم عملكرد آموزش و پرورش شهرستان را قابل قبول اعلام كرد و از اجراي طرحهاي نو و موثر ابراز خرسندي نمود.

دكتر محمود نگهبان سلامي افزود:افتخار مي كنم كه يك معلم هستم و خدا شاكرم كه در كميسيون آموزش مجلس اين فرصت نصيب گرديده تا در خدمت فرهنگيان و آموزش و فرهنگ جامعه و كشور باشم.

 نايب رئيس كميسيون آموزش مجلس شوراي اسلامي ساماندهي و سازماندهي نيروي انساني در آموزش و پرورش را يك اقدام ضروري و اولويت دار دانست و گفت:ساماندهي نيروي انساني در اين نهاد گسترده از دغدغه ها و برنامه هاي اولويت دار مي باشد و در سطح وزارت خانه و اداره كل طرح ها و برنامه ريزي هاي خوبي انجام شده است.

دكتر نگهبان ساماندهي و سازماندهي نيروي انساني را در آموزش و پرورش شهرستان رشتخوار از جمله اقدامات بجا و قابل تقدير خواند و ادامه داد : حدود ۵۰ هزار نيروي مازاد در برخي از شهر هاي بزرگ وجود دارد و اين در حالي است كه مناطق و شهرستانهاي هم وجود دارد كه با كمبود نيروي انساني روبه‌رو هستند و اين امر ساماندهي نيرو انساني را مي طلبيد.

نگهبان سلامي سفر وزير آموزش و پرورش و مسئولين عالي رتبه اين وزارت خانه به شهرستان رشتخوار را نشان از اهميت و توجه به  آموزش و پرورش اعلام كرد و افزود:در سفرهاي وزرا و معاونين وزير و همچنين مديران كل استاني و مسئولين كشوري و استاني به شهرستان رشتخوار، بيشترين از آن آموزش و پرورش مي باشد كه نتايج موثري نيز به همراه داشته است و اين سفرها ادامه خواهد داشت.

نماينده مردم در مجلس شوراي اسلامي افزود:هرچند در شرايط فعلي، اعتبارات خوبي به آموزش و پرورش اختصاص يافته است ولي در تلاش هستيم تا سهم آموزش و پرورش را از اعتبارات افزايش دهيم.

وی از پيگيري اجراي طرح رتبه بندي معلمان خبر داد و گفت:در مجلس نهم طرح رتبه بندي مطرح شد كه بطور كامل اجرا نشد ولي در مجلس دهم طرح اصلي رتبه بندي را پيگيري مي كنيم.

 نگهبان در خصوص نيازمنديهاي آموزش و پرورش شهرستان رشتخوار بويژه  كمبود فضاهاي آموزشي و پرورشي گفت:شاخص هاي توسعه يافتگي آموزش و پرورش شهرستان در حوزه عمراني و فضاي فيزيكي برحسب گزارش سنوات قبل بوده است كه  ميزان شاخصهاي مذكور بالاست و اين در حالي است كه با اعلام نيازمنديهاي شهرستان مطابقت ندارد و تلاش كرده ايم شاخصها را به واقعيت نزديك كنيم تا بتوانيم سهم اعتبارات نوسازي و تجهيز مدارس شهرستان را افزايش دهيم.

او همچنين از پيگيري افزايش حقوق و مزاياي معلمان، حل مشكل سنوات خدمت دوران حق التدريس و مناطق كمتر برخوردار خبر داد.

 
به اشتراک بگذارید :