28 ربیع‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۱/۱۷ ۲۱:۱۱:۳۴
کد مطلب:  1504253
حاجی میرزایی: رشته تحصیلی بیشتر نیروهای حوزه اقتصادی غیر مرتبط است

وزیر آموزش و پرورش گفت: بیشتر نیروهای حوزه اقتصادی از افراد تحصیل کرده رشته های مرتبط نیستند و این موضوع باید به نوعی رفع شود.

محسن حاجی میرزایی عصر سه شنبه در شورای آموزش و پرورش استان یزد اظهار کرد: آموزش و پرورش مقدمه ورود به دانشگاه نیست و اینکه دانش آموختگان برخی مراکز آموزش عالی و دانشگاه ها بیکار هستند، تنها مشکل این وزارتخانه نیست بلکه این مشکل جای دیگری است که باید همانجا حل شود.

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه این وزارتخانه بزرگترین نهاد اجرایی کشور است و بیشترین سطح تماس حاکمیت با مردم مربوط به آموزش و پرورش است ، افزود: ۴۰ درصد کارکنان دولت را نیروهای آموزش و پرورش تشکیل می دهند و  این دستگاه عریض و طویل چگونه می تواند در کارآفرینی نقش ایفا کند بدین ترتیب مشکل بیکاری تحصیل کرده ها، مشکل آموزش و پرورش نیست. 

وی با تاکید بر اینکه برای چاره اندیشی مشکل بیکاری در کشور باید به توسعه آموزش های مهارتی توجه شود، افزود: نیمی از دانش آموزان دوره متوسطه باید جذب هنرستان ها شوند تا مهارت را فرا گیرند و بتوانند زندگی خود را اداره کنند.

حاجی میرزایی ادامه داد: یزد در بسیاری از شاخص‌ها از متوسط کشوری بالاتر است اما از اهداف آموزش و پرورش ۱۳ درصد عقب است و در حوزه کار و دانش هم از ضعیف ترین استان های کشور است.

وی از استاندار و اعضای شورای آموزش و پرورش استان خواست ،کمک کنند تا جریانی شکل بگیرد  که موفقیت دانش آموزان با موفقیت آنها در آزمون سراسری سنجیده نشود.

وزیر آموزش و پرورش با اشاره  به سهمیه آزمون منطقه ای افزود: این موضوع گرچه قاعده ای است که در کشور اعمال می شود و پیچیدگی هایی دارد اما زیرنظر سازمان سنجش اداره می شود البته به تازگی نشست هایی برگزار شد   که بر اساس تصمیم گیری های این جلسات به تدریج سهم سابقه تحصیلی افزایش پیدا می کند.

حاجی میزرایی ادامه داد: در مورد استخدام نیروهای پرورشی نیز سال گذشته  هشت هزار نیروی جدید در این زمینه جذب شدند و در مورد معلمان دانشسرا ها  « ما طرف موضوع نیستیم، شاکی سازمان بازنشستگی و حکم دهنده، دیوان عدالت اداری است و به بخش حقوقی وزارتخانه ماموریت داده شد تا در راستای حمایت از آنها وارد عمل شود اما موضوع در دادسرا پیگیری می شود.»

وی در مورد بهبود وضعیت بیمه سلامت فرهنگیان نیز اظهار امیدواری کرد که گشایشی از این موضوع صورت گیزد زیرا سرانه ای که بابت بیمه سلامت پرداخت می شود رقم قابل توجهی است و به این میزان خدمات دریافت نمی شود، بلکه لازم است از محل آن برای توسعه بیمه تکمیلی کمک شود.

وزیر آموزش و پرورش در مورد افزایش مشارکت کمک مالی دولت برای ساخت  پروژه های مشارکتی با کمک خیران هم خاطرنشان کرد: سرانه فضای آموزشی یزد بیش از سه متر مربع  از سایر استانهاست ،گرچه توزیع جمعیت متناسب نیست، اما امکان افزایش اعتبار در این زمینه نیست. 

وزیر آموزش و پرورش برای افتتاح چند طرح آموزشی و شرکت در اجلاس سراسری نماز امروز وارد شهر یزد شد و در بدو ورود به فرودگاه بین المللی شهید صدوقی مورد استقبال استاندار و شماری از مسوولان و مدیران وزارتخانه در استان قرار گرفت. 

دیدار با نماینده ولی فقیه و امام جمعه یزد نشست با مدیران مدارس در بستر شبکه شاد و دیدار مجازی با معلمان استان،  از برنامه‌های سفر یک روزه وزیر آموزش و پرورش به یزد بود.

شرکت در شورای آموزش و پرورش و شورای معاونان اداره کل آموزش و پرورش، آغاز عملیات اجرایی  فاز ۲ طرح اقدام ملی مسکن فرهنگیان استان و افتتاح ۲۷ طرح آموزشی، فرهنگی و ورزشی  از دیگر برنامه های این سفر است. 

به اشتراک بگذارید :