26 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۴/۱۸ ۱۹:۴۷:۴۴
کد مطلب:  0QnVwaG8
مدیر کل قرآن وعترت و نماز وزارت آموزش وپرورش در جلسه ستاد عالی برگزاری ی مسابقات قرآن کشوری در مشهد :
هفت میلیون دانش آموز از سطح استانی تا مرحله کشوری ‌مسابقات قرآن،عترت و نماز شرکت کردند

در کمتر از یک هفته مانده به زمان برگزاری سی و چهارمین دوره ی مسابقات و قرآن و عترت و نماز دانش آموزان سراسر کشور که قرار است به میزبانی مشهد برگزار شود ، جلسه هماهنگی ستاد مسابقات عصر 18تیرماه در اردوگاه ثامن الحجج (ع) این شهر برگزارشد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش خراسان رضوی،مسیب زاده مدیر کل قرآن ، عترت و نماز وزارت آموزش و پرورش در این جلسه اظهار داشت: در مسابقات قرآنی ، هفت میلیون نفر از دانش آموزان از مدرسه تا مرحله کشوری شرکت می کنند و در مرحله کشوری سه هزار نفر از دانش آموزان تابستان امسال در مشهد و همدان در دوبخش پژوهشی و آوایی شرکت می کنند.
وی رشته های این مسابقات را اذان،حفظ،قرائت و مداحی و ترتیل خوانی،نهج البلاغه،احکام،انشای نماز و صحیفه سجادیه عنوان کرد و افزود: 120 نفر از داوران ملی و بین المللی در قضاوت عملکرد شرکت کنندگان در این مسابقات به ما کمک خواهند کرد.
وی مهم ترین وجه تمایز این مسابقات را نسبت به سال های گذشته افزایش اجرای طرح های نوآورانه و مبتکرانه عنوان کرد وافزود:رویکرد ما در مسابقات امسال مردمی شدن این حرکت قرآنی و تکریم زائران قرآنی خواهد بود وتلاش خواهیم کرد این رویداد بزرگ را از محدوده محصور بودن در یک اردوگاه خارج کنیم و آن را به دل جامعه ببریم.
این مقام مسئول  تصریح کرد:از دیگر تفاوت های این مسابقات نسبت به سال گذشته حضور استاد راهنما برای اولین بار در کنار دانش آموزان خواهد بود.
وی در ادامه افزود:فعالیت های دو ساله مراکز داالقرآن ها سطح مسابقات را غنای بیشتری بخشیده است چرا که دانش آموزان در این مراکز آموزش تخصصی دیده اند.
مسیب زاده همچنین از برگزاری مسابقات قرآنی فرهنگیان کشور برای نخستین بار پس از پیروزی انقلاب اسلامی در سال جاری خبر داد.
در ادامه این جلسه حجت الاسلام والمسلمین حسینی رئیس مرکز فعالیت های قرآنی سازمان اوقاف و امورخیریه کشور هم بابیان اینکه وزارت آموزش وپرورش در عرصه فعالیت های قرآنی پیشتاز است گفت:ترویج فرهنگ قرآنی یکی از مأموریت های ویژه سه گانه این سازمان است.
وی ادامه داد: در سازمان اوقاف برای هماهنگی و هم افزایی فعالیت ها و مسابقات متعدد قرآنی توسط نهاد ها و سازمان های گوناگون دبیرخانه ستاد عالی مسابقات در تهران باکمیته های پنج گانه تشکیل داده ایم تا این مسائل ساماندهی شود و از این رهگذر در برنامه ریزی، داوری،اجرا،هماهنگی و تمرکز لازم را داشته باشیم تا مسابقات قرآن از خروجی کیفی مناسب برخوردار شود.
وی در ادامه افزود:آموزش و پرورش در سال های اخیر کارهای خوب و تاثیر گذاری را در حوزه آموزش،کتب و معلمین قرآنی انجام داده است که جای تقدیر دارد اما برای رسیدن به نقطه مطلوب فاصله داریم.
وی خراسان رضوی را دارای جایگاه ویژه قرآنی دانست و اظهار داشت: به دلیل حضور اساتید و قاریان بین المللی در مشهد این شهر محوریت خاصی را در حوزه علوم و فعالیت های قرآنی دارد.
شایان ذکر است باقری مدیرکل و معاون اداره کل قرآن وعترت و نماز وزارت آموزش و ایزدی معاون فرهنگی اداره کل امور اوقاف و امورخیریه خراسان رضوی از دیگر حاضرین در این جلسه بودند.
گفتنی است که این جلسه از نرم افزار جامع مسابقات قرآن،عترت و نماز دانش آموزان رونمایی شد.
از مشخصات این نرم افزار می توان به اطلاع رسانی سریع و در لحظه از رخداد های این مسابقات و نیز بارگذاری نمونه تلاوت ها و اجراهای دانش آموزان  ارشاد نمود.
شایان ذکر است مسابقات قرآن ، عترت و نماز  دانش آموزان کشور با حضور 495 دانش آموز دختر و 495 دانش آموز پسر از تاریخ 28 تیر تا اول مرداد ماه در مشهد مقدس برگزار خواهد شد.

به اشتراک بگذارید :