4 شوال 1442

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۲/۰۱ ۱۳:۲۶:۲۰
کد مطلب:  1519667
مدیرکل آموزش و پرورش استان کرمان:
مدیران مدارس پیگیر سلامت روانی و جسمی دانش آموزان در زیست بوم کرونا باشند/ اجازه ندهیم حتی یک دانش‌آموز از چرخه آموزش، خارج شود / مدیران مدارس نقش موثری در تحقق اهداف آموزشی و پرورشی دارند

مدیرکل آموزش و پرورش استان کرمان در گفتگوی مستقیم با مدیران مدارس استان از طریق شبکه شاد با بیان اینکه رمضان کلاس درس خداوند و طراحی پروردگار برای تربیت انسان است، گفت: مدیران مدارس نقش موثری در تحقق اهداف آموزشی و پرورشی دارند و نباید اجازه دهند حتی یک دانش آموز از چرخه آموزش بازماند.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش استان کرمان، احمد اسکندری نسب با تبریک فرا رسیدن ماه مبارک رمضان ماه میهمانی خدا  و هفته سلامت خاطر نشان کرد: باید از ظرفیت این ماه برا تقویت بعد معنوی و دینی خود استفاده کنیم تا بتوانیم دانش آموزانی را در طراز جمهوری اسلامی ایران و دین مبین اسلام تربیت کنیم.

وی با تقدیر از تلاش‌های سخت‌کوشانه فرهنگیان در شرایط کرونایی اظهار کرد:  در این شرایط، فرهنگیان مأموریت خود را به‌خوبی انجام داده و اجازه اخلال در فرآیندهای آموزشی را ندادند.

اسکندری نسب با بیان اینکه شیوع کرونا، توانمندی‌های ما را مورد محک قرار داده است، افزود: باید در این شرایط به گونه ای عمل کنیم که توانمندی های خود را بروز دهیم و تهدید ها را به فرصت تبدیل نماییم.

مدیر کل آموزش و پرورش استان کرمان با بیان اینکه پدیده کرونا در یک صد سال اخیر بی‌سابقه است و کرونا با وجود همه تلخی ها، مصائب و مشکلاتی که به همراه داشت گفت: کرونا  شاخص بسیار دقیقی برای سنجش قابلیت های و توانمندی های فرهنگیان بود زیرا فرهنگیان در این شرایط جلوه هایی از عشق و فداکاری را به نمایش گذاشتند.

 

مسئول آموزش تک تک دانش آموزان با هر امکانات و دسترسی هایی هستیم

اسکندری نسب با بیان اینکه ما مسؤول تربیت و آموزش دانش آموزان هستیم و باید از این آزمون سربلند بیرون آییم، گفت: در این شرایط باید درک درستی از وظایف خود داشته باشیم تا خدای نکرده مدیون دانش آموزان و مردم کشور نباشیم.

وی به مدیران مدارس توصیه کرد: کرونا و شرایط ناشی از آ ن را به‌خوبی درک و برای ارائه خلاقیت‌های فرایند یاددهی - یادگیری در زیست بوم کرونا تلاش کنید.

اسکندری نسب بر تقویت شبکه ارتباطی و تعاملی با دانش آموزان تاکید کرد و افزود: در زمان قبل ارتباط ما با دانش آموزان به صورت حضوری بوده اما با شیوع کرونا این ارتباط دچار اختلال شده، پس باید از هر راه و روشی که به تقویت ارتباط مدرسه، معلم و مدیر با دانش آموز می شود استفاده کنیم چراکه شناخت و ارتباط موثر لازمه تسهیل فرایند یاددهی - یادگیری است.

حصول اطمینان مدیران، از وجود ارتباط بین اجزای شبکه آموزشی

مدیر کل آموزش و پرورش استان کرمان بر حصول اطمینان مدیران، از وجود ارتباط بین اجزای شبکه آموزشی تاکید کرد و افزود:  مدیر مدرسه با توجه به  نقش مهمی که دارد رابط بین ارکان مدرسه( معلم، دانش آموز، ولی ، مسئولان و جامعه) است باید از روند آموزش و یادگیری تک تک دانش آموزان و ارتباط موثر معلم با آها اطمینان حاصل کند.

اسکندری نسب افزود: از آنجا که مسئول آموزش تک تک دانش آموزان هستیم پس باید از روند یادگیری آنها اطمینان حاصل کنیم تا خدای نکرده مدیون نشویم.

وی با بیان اینکه اجازه ندهیم حتی یک دانش‌آموز از چرخه آموزش، خارج شود ،گفت: مدیر موفق کسی است که اگر 1000 دانش‌آموز دارد، از وضعیت همه آن‌ها، مطلع باشد و دانش آموزان را گروه بندی کنید کنید و مسئولیت پیگیری روند آموزش هر گروه را بین معاونان و کادر اداری مدارس تقسیم کنید

علاوه بر اطلس آموزشی،  اطلس یادگیری دانش آموزان را طراحی کنید

اسکندری نسب با بیان اینکه در ابتدای سال تحصیلی جاری تاکید ما بر تدوین اطلس یادگیری دانش آموزان بود اظهار کرد: در حال حاضر با توجه به گذشت بیش از دو سوم سال تحصیلی تاکید بر تهیه و تدوین اطلس یادگیری داریم تا درصورتی در روند یادگیری دانش آموزی اختلال ایجاد شده با  برگزاری کلاس های فوق العاده جبران کنیم.

وی بر رصد نحوه حضور معلمان را در فضای مجازی به ویژه شبکه شاد توسط مدیران مدارس تاکید کرد و  افزود: توانمند سازی معلمان متناسب با شرایط فعلی کما فی السابق به صورت مدرسه محور در دستور کار قرار گیرد.

تقویت، بیش‌ازپیش ارتباط و پیوند بین مدرسه با خانواده‌ها

مدیر کل آموزش و پرورش استان کرمان با بیان اینکه در قبل از شیوع کرونا مدرسه خانه دوم دانش آموزان بود اما در شرایط فعلی خانه مدرسه دانش آموزان است و دانش‌آموزان، کاملاً در اختیار والدین قرار دارند، و از این منظر، نقش خانواده ها، امروزه از هر زمان دیگری مهم تر است و مدیران مدارس باید بتوانند با برقراری ارتباط قوی با خانواده‌ها، آن‌ها را در امر آموزش مشارکت دهند و پیوند مدرسه و خانواده باید به‌درستی برقرار باشد تا آموزش دانش آموزان آسیب نبیند

وی بر مستند سازی فعالیت ها و برنامه های مدارس و معلمان در شرایط فعلی تاکید کرد  و گفت: معلمان باید تجارب خود را ثبت کنند و آن ها را در میان هم مبادله کرده و به اشترک بگذارند.

مدیران مدارس پیگیر سلامت روانی و جسمی دانش آموزان دانش آموزان در زیست بوم کرونا باشد

اسکندری نسب با بیان اینکه حفظ سلامت جسمی و روانی دانش آموزان در شرایط فعلی خط قرمز ما در آموزش و پرورش استان است تاکید کرد: مدیران مدارس پیگیر سلامت روانی و جسمی دانش آموزان دانش آموزان در زیست بوم کرونا باشد.

 

وی از اجرای طرح کوچ (کنترل وزن دانش آموزان) در مدارس استان در سال تحصیلی جاری خبر داد  و گفت: این برنامه تحولی در راستای حفظ سلامت دانش آموزان در حال اجراست، چرا که دانش آموزان سفیران سلامت جامعه هستند و نقش موثری در ترویج و رعایت شیوه نامه های بهداشتی دارند.

اسکندری نسب با بیان اینکه آزمون های نوبت دوم دانش آموزان پایه های نهم و دوازدهم به صورت حضوری برگزار می شود و آزمون های سایر دروس بر عهده مدیر مدرسه است تاکید کرد: تلاش کنید آزمون‌ها به‌خوبی و با بهترین روش برگزار شود و دانش آموزی با افت تحصیلی روبرو نشود.

بر پایه این گزارش:  نشست تخصصی مدیر کل آموزش و پرورش استان کرمان با مدیران مدارس سراسر استان از بستر شبکه شاد به صورت زنده با حضور بیش از سه هزار و 250 نفر برگزار شد.

به اشتراک بگذارید :