4 شوال 1442

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۲/۰۱ ۱۴:۱۲:۱۶
کد مطلب:  1519857
یکم اردیبهشت سالگرد درگذشت ملک الشعرای بهار عضو شورای عالی معارف و فرهنگ

محمد تقی بهار، که بعدها به نام ملک الشعرای بهار شناخته شد به سال 1265 هجری شمسی در شهر مشهد دیده به جهان گشود.

وی از کودکی تحت حمایت و آموزش دقیق پدرش میرزامحمدکاظم قرار گرفت. پدر ادیب وی میرزامحمد کاظم صبوری، ملک الشعرای آستان قدس رضوی در زمان ناصرالدین شاه بود. وی ادبیات فارسی و زبان عربی و قرآن کریم و علوم حوزوی را در محضر پدرش آموخت.

در خوردن بشر،خاک از بسکه حرص دارد
از سنگ قبر هر روز دندان نو گذارد!!!!

سنگ مزار عاشق سرپوش نامرادیست
این سنگ را کس ایکاش از جای برندارد

بهتر رود ز سیصد الحمد و قل هو الله
صاحبدلی کز اخلاص ما را به حق سپارد

ما کودکانی خاکیم،این خاک مادر ماست
زین رو بود که ما را در سینه می فشارد!!

پاداش اشک حسرت کامد به چشم عاشق
ابریست کز پس مرگ بر تربتش ببارد

بعد از درگذشت پدرش، عنوان «ملک الشعرا» به دستور مظفرالدین شاه قاجار به محمدتقی بهار تعلق گرفت و از این پس تا پایان عمر، وی را ملک الشعرا می نامیدند. جوانی محمد تقی بهار با انقلاب مشروطه همزمان بود. بهار از حدود بیست سالگی به جمع آزادی خواهان پیوست و از مهم ترین چهره های مبارز مشروطه خواه شد.

ملک الشعرای بهار از نخستین استادان رشته زبان و ادبیات فارسی دانشگاه تهران بود و در کنار استاد بدیع الزمان فروزانفر و استاد سعید نفیسی و استاد ابراهیم پورداوود از ارکان اصلی تدریس در این دانشگاه به شمار می رفتند.

عصر ملک الشعرای بهار عصر انقلاب مشروطه است. نیازهای شعری این دوره با ادوار کهن تفاوت هایی داشت و بهار به خوبی دریافته بود باید شاعر آینه زمانه خود باشد.

بهار در اواخر عمر به بیماری سل مبتلا شد. در سال 1326 برای معالجه به کشور سوئیس رفت و یک سال در آن کشور بود. بیماری وی کمی بهبود یافت و به وطن بازگشت تا اینکه سه سال بعد بیماری او دوباره بازگشت و این بار کسالت شدید بهار وی را در یکم اردیبهشت سال 1330 از جامعه ایران گرفت.
عضویت ملک الشعرای بهار در شورای عالی معارف/فرهنگ

ملک الشعرای بهار از بزرگان معارف ایران معاصر است که خدمات بی شماری به تاریخ و فرهنگ این مرزو بوم کرده است. از آن جمله طی چندین دوره به عضویت شورای عالی معارف و فرهنگ درآمده از جمله:

از جلسه 65 شورای عالی معارف مورخ 1305/10/21به عنوان عضو دانشمند به عضویت رسمی شورای عالی معارف در آمد. این عضویت تداوم داشت تا اینکه در جلسه 240 شورا مورخ  1312/4/29غلامحسین رهنما با همین عنوان جایگزین ایشان شد. در سال های دهه بیست نیز بهار دو دوره به عضویت شورای عالی فرهنگ در آمد. نخست در جلسه 450 مورخ  1321/10/13و مرحله دوم از جلسه 543 مورخ 1324/11/27 که به عنوان وزیر فرهنگ، ریاست شورا را به عهده گرفت. این عضویت بعد از پایان وزارتش در 1325/5/10 نیز تداوم داشت. تا اینکه در جلسه 772 شورا مورخ 1330/1/25 دکتر عیسی صدیق جایگزین وی شد. بهار در اول اردیبهشت سال 1330 درگذشت و در آرامگاه ظهیرالدوله به خاک سپرده شد.

به اشتراک بگذارید :