24 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۲/۰۴ ۱۱:۰۰:۰۲
کد مطلب:  1522299
سومین جشنواره ملی فردوسی ویژه مدارس استعدادهای درخشان
به میزبانی اداره کل آموزش و پرورش استان خوزستان در حال برگزاری است.

دکتر الهام یاوری رئیس سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان اعلام کرد:

سومین جشنواره ملی فردوسی ویژه دانش آموزان دوره اول و دوّم متوسطه، فرهنگیان و دانش آموختگان مدارس استعدادهای درخشان سراسر کشور به میزبانی اداره کل آموزش و پرورش استان خوزستان در حال برگزاری است.
وی افزود: این جشنواره با هدایت شورای سیاستگذاری متشکل از فرهنگستان زبان و ادب فارسی، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و دانشگاه شهید چمران اهواز از هفته اول مهرماه 1399 پس از نشست های تخصصی و بازنگری های اساسی در ساختار اجرایی و محتوایی جشنواره با رویکرد جلب مشارکت نهادهای مرتبط آغاز به کارکرد. گفتنی است؛ دریافت آثار در سه بخش دانش آموزی، دانش آموختگان و فرهنگیان مدارس استعدادهای درخشان سراسر کشور تا 25 اسفندماه 1399 تعیین شده بود که با توجه به استقبال پرشورعلاقه‌مندان ودرخواست ادارات پرورش استعدادهای درخشان سراسرکشور، با تصویب شورای سیاستگذاری جشنواره تا تاریخ ۱۵ فروردین‌ماه سال ۱۴۰۰ تمدیدگردید.
خانم دکتر یاوری اهداف برگزاری این جشنواره را به شرح زیر اعلام کرد:
1-    پاسداشت هویت اسلامی – ایرانی
2-    پژوهش در حوزة زبان و ادبیات فارسی، زبان شناسی، و فرهنگ و زبان¬های باستانی
3-    تمهید شرایط مناسب برای تشویق و هدایت استعدادهای¬برتر به تحصیل و تحقیق در حوزة زبان و ادبیات فارسی
4-    شناسایی و معرفی استعدادهای برتر در حوزة زبان و ادبیات فارسی
5-    حمایت از نوآوری و آثار خلاقانه ادبی
وی افزود: این جشنواره در 2 محور زبان و ادبیات فارسی و با موضوعات دستور زبان فارسی، ریشه شناسی زبان فارسی، زبان‎ها و گویش‎های ایرانی، روند دگرگونی زبان و خط فارسی در دوره‎های سه گانه، فرهنگ‎ها و دانشنامه‎های فارسی، واژه¬گزینی و جایگاه زبان فارسی در مقام زبان علم، ادبیات حماسی، ادبیات تعلیمی، ادبیات غنایی، ادبیات نمایشی و داستانی، ادبیات عامه و ادبیات تطبیقی و در قالب های پژوهشی، خلاقیت ادبی، شعر، نثر شاعرانه، و داستان کوتاه و داستانک برگزار می شود. آمار کل اثار ارسالی  به دبیرخانه سومین جشنواره ملی فردوسی 1448 اثر بوده است که از این تعداد: 1340 اثر دانش آموزی، 98 اثر از فرهنگیان شاغل در مدارس سمپاد و 10 اثر از دانش آموختگان مدارس استعدادهای درخشان دریافت شده است .
یاوری اضافه کرد: کار بررسی و داوری آثار ارسالی توسط هیات داوران جشنواره تا 10 اردیبهشت ماه سال 1400 خاتمه می یابد و تا تاریخ 15 اردیبهشت ماه، اسامی و عناوین آثار برگزیده به ادارات کل آموزش و پرورش استان ها و مدارس محل تحصیل اعلام خواهد شد . هم چنین  بر اساس برنامه ریزی صورت گرفته مراسم تقدیر از برگزیدگان جشنواره در تابستان سال جاری برگزار و آثار برگزیده نیزدر قالب یک مجلد جداگانه تحت عنوان « گلبانگ سربلندی3 » به چاپ خواهد رسید.
امید است در سال تحصیلی پیش رو و با  حمایت سایر بخش های وزارت آموزش و پرورش، این جشنواره در جهت تقویت حس همبستگی و دلبستگی ملی برای دانش آموزان سراسر کشور و دانش آموزان علاقه مند مدارس خارج از کشور برگزار گردد.

 

به اشتراک بگذارید :