24 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۲/۲۰ ۱۴:۰۰:۰۰
کد مطلب:  1547845
سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان اعلام کرد؛
آغاز ثبت‌‎نام دانش‌آموزان در بیست و سومین مرحله جشنواره جوان خوارزمی

سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان از آغاز ثبت‌‎نام دانش‌آموزان در بیست و سومین مرحله جشنواره جوان خوارزمی خبر داد.

به گزارش روابط عمومی سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان(سمپاد)، ثبت‌نام بخش دانش‌آموزی جشنواره جوان خوارزمی(دورۀ بیست و سوم) آغاز شده و تا 11 تیرماه 1400 ادامه دارد. دانش‌آموزان در حال تحصیل در دورۀ دوم متوسطه(دهم، یازدهم و دوازدهم) در همه شاخه‌های نظری، فنی حرفه‌ای و کاردانش و همچنین دانش‌آموزان استثنایی از طریق لینک ثبت‌نام سامانه، طرح‌های پژوهشی خود در قالب 17 گروه علمی را ثبت کنند.

بر اساس این گزارش وزارت آموزش و پرورش بخشنامۀ سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان (سمپاد) برای ثبت‌نام دانش‌آموزان در بیست و سومین دورۀ جشنوارۀ جوان خوارزمی را به مدیران کل آموزش و پرورش استان‌ها ابلاغ کرد(برای مشاهدۀ متن بخشنامه اینجا کلیک کنید). طبق این بخشنامه، همه دانش‌آموزان در حال تحصیل در دورۀ دوم متوسطه (دهم، یازدهم و دوازدهم) در همه شاخه‌های نظری، فنی حرفه‌ای و کاردانش و همچنین دانش‌آموزان استثنایی می­توانند طرح‌های پژوهشی خود را در قالب 17 گروه علمی به این جشنواره ارسال کنند.

 

گروههای علمی این دوره از جشنواره شامل موارد زیر است:

 1. برق و الکترونیک
 2. کامپیوتر
 3. مکاترونیک
 4. مکانیک
 5. عمران و معماری
 6. علوم زیستی و پزشکی
 7. کشاورزی و منابع طبیعی
 8. فیزیک و نجوم
 9. شیمی
 10. علوم اجتماعی و روان­شناسی
 11. ریاضی
 12. هنر
 13. علوم دینی و قرآن­‌پژوهی
 14. سلول­های بنیادی
 15. فناوری نانو
 16. زبان و ادبیات فارسی
 17. علوم  شناختی

بخش دانش‌آموزی جشنواره جوان خوارزمی هر ساله با هدف شناسایی، معرفی و پرورش استعدادهای دانش‌­آموزی کشور در زمینه‌های مختلف علمی و فناوری و همچنین آشنایی دانش‌آموزان با پژوهش و شیوه‌های خلاق در حل مساله، ایجاد زمینه­‌های لازم پرورش، رشد و شکوفایی استعدادها و توسعه و تعمیق روحیه پژوهش و نوآوری در بین آنان توسط سمپاد برگزار می­‌شود که در آن هدایت و حمایت مادی و معنوی از طرح­‌های موفق و نوآوری‌های بومی دانش‌آموزان و آماده‌­سازی نسل جوان برای ورود به عرصه‌­های علمی، پژوهشی و فنی مورد توجه قرار دارد.

دانش‌آموزان علاقمند برای ثبت­ نام در این جشنواره می‌­توانند تا تاریخ 11/4/1400 صرفاً به صورت الکترونیکی، از طریق سامانه ثبت‌­نام به نشانی  reg.sampad.gov.ir نسبت به ثبت طرح خود اقدام کنند. قابل ذکر است ثبت‌­نام و ارائه مدارک تماماً از طریق سامانه مذکور انجام می­‌شود. بارگذاری گزارش کامل طرح در قالب فایل Word و PDF، مستندات طرح، تأییدیه از مراجع علمی(در صورت وجود)، بیان پیشینه تحقیق، ذکر منابع، عکس و فیلم‌های مرتبط، ارائه طرح (در قالب فایل PowerPoint یا تهیه فیلم به مدت حداکثر 10 دقیقه و...)، مشخصات طراحان و اساتید راهنمای طرح، تصویر کارت ملی و صفحه اول شناسنامه طراحان و سایر اطلاعات مورد نیاز در این سامانه الزامی است.

دانش‌آموزان باید توجه داشته باشند که طرح­‌‌های پژوهشی باید ساخته، اجرا شده و دارای قابلیت نمایش مجدد، به ویژه در مرحله ارائه حضوری باشند. ارزیابی و امتیازدهی طرح‌های ارسالی براساس معیارهای پژوهشی از قبیل مستندسازی، بیان مسأله، بررسی پیشینه موضوع، خلاقیت و نوآوری، کاربرد، نگارش، طراحی آزمایشات یا پرسشنامه‌ها، روش تحقیق، نتایج به­‌دست آمده و غیره، متناسب با گروه‌های علمی مربوطه انجام خواهد شد.

تغییرات و اصلاحات احتمالی در مورد جشنواره از طریق سامانه سمپاد به نشانی Sampad.gov.ir اطلاع‌­رسانی خواهد شد.

 

به اشتراک بگذارید :