21 ربیع‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۴/۰۷ ۰۹:۰۰:۰۰
کد مطلب:  1608872
معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش استان کرمانشاه:
دوره‌های پیش‌دبستانی بهره‌ هوش نوآموزان را تا 10 نمره افزایش می‌دهد

معاون آموزش ابتدایی اداره کل آموزش و پرورش استان کرمانشاه عنوان کرد: طبق آخرین تحقیقات کشورهای توسعه یافته از سال ۲۰۱۲ تاکنون؛ شرکت نوآموزان در دوره‌های آموزشی پیش از ورود به مدرسه بهره هوشی آنان را از یک تا ۱۰ نمره افزایش می‌دهد.

به گزارش اداره اطلاع‌رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش استان کرمانشاه، ناهید فضلی با تاکید بر اهمیت فراوان ثبت‌نام نوآموزان در دوره‌های پیش‌دبستانی گفت: در دوره های پیش‌دبستانی بچه ها از ابعاد مختلف مورد سنجش، ارزیابی و بررسی در راستای یادگیری قرار می‌گیرند و در واقع این دوره گلوگاه ورود به دوران موفقیت آمیز تحصیلی دانش‌آموزان است.

وی افزود: در دوره‌های پیش‌دبستانی استعدادهای تحصیلی دانش‌آموزان، اختلال در یادگیری مانند دیرآموز بودن آن‌ها، شنوایی، بینایی، از نظر جسم و دیگر موراد شناسایی و نسبت به رفع آن توسط مراکز آموزشی و والدین اقدام می‌شود تا در دوران تحصیل بچه ها برای یادگیری مطالب درسی با مشکل خاصی نداشته باشند.

فضلی توضیح داد: در بسیاری از مواقع دیده شده دانش‌آموزی سرکلاس از سوی معلم به عنوان دیر آموز یا درس نخوان تشخیص داده شده به همین خاطر برای یادگیری مطالب درسی بر او فشار زیادی وارد و تحمیل شده اما وقتی خوب او را بررسی کردند متوجه کم شنوایش شده‌اند و در واقع آن دانش‌آموز نمی توانسته خوب بشنود تا یاد بگیرد به همین خاطر سنجش سلامت و شرکت نوآموزان در دوره پیش‌دبستانی برای شناسایی این گونه مشکلات احتمالی ضروری است.

معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش استان کرمانشاه در بخش دیگر از صحبت‌های خود به سند تحول بنیادین آموزش و پرورش اشاره کرد و گفت: از امسال تمام دوره‌های آموزشی نوآموزان پیش دبستانی تا ۶ سال( مهدکودک‌ها ) به خاطر اهمیت فراوان آموزش درست و یادگیری با کیفیت زیر نظر آموزش و پرورش قرار گرفته است و مهدکودک‌ها باید مطالب آموزشی و مجوز فعالیت خود را را آموزش و پرورش بگیرند.

فضلی ثبت‌نام در دوره پیش دبستانی‌ها را در استان کرمانشاه مطلوب عنوان کرد گفت: استان کرمانشاه از نظر ثبت نام در دوره پیش دبستان رشد قابل توجه در میان دیگر استان ها داشته به صورتی که سال گذشته با توجه به وضعیت بحران ویروس کرونا ۲۸ هزار نوآموز در دوره‌های پیش‌دبستانی  ثبت نام داشتیم  که نسبت به سال قبل آن (۹۸) بیش از ۲ برابر شده  و امسال امیدواریم ثبت نام پیش دبستانی‌ها به ۳۰ هزار نفر برسد.

او همچنین با بیان اینکه امسال ۱۲ هزار نوآموز پیش‌دبستانی برای سنجش سلامت به  پایگاه سنجش معرفی شده‌اند گفت: این تعداد در سال گذشته پنج هزار نفر بود و امیدواریم با رشد قابل توجه‌ای که در زمینه ثبت‌نام پیش‌دبستانی‌ها داریم در سال آینده تمام دانش‌آموزان پیش‌دبستانی سنجش سلامت بشوند.

فضلی با اشاره به اهمیت فراوان سنجش سلامت روان و جسم دانش آموزان برای ورود به دوران مدرسه اظهارداشت: باید این سنجش از سنین پایین و قبل از ورود به مدرسه صورت بگیرد تا با مداخله به هنگام و به موقع مشکل آن‌ها قبل از ورود به مدرسه رفع شود.

معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش استان کرمانشاه گفت: از ششم تیرماه بیش از ۳۳ هزار دانش‌آموز بدو ورود به دبستان براساس نوبت دهی از قبل به ۳۷ پایگاه سنجش سلامت، ۲۳ پایگاه ثابت، ۱۳ پایگاه سیار و یک پایگاه تخصصی مراجعه می کنند و سلامت آنها با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی مورد بررسی قرار می گیرد.

فضلی پایگاه تخصصی را برای آزمایش‌های دقیق تر، علمی‌تر  نوآموزانی دانست که از سوی پایگاه های سنجش به عنوان اختلال در یادگیری، شنوایی و بینایی و دیگر موراد تشخیص داده شده اند تا با بررسی های بیشتر دقیق تر در مورد آنها نظر داده شود.

 

به اشتراک بگذارید :