0 جمادی‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۴/۰۸ ۰۹:۱۸:۲۷
کد مطلب:  1610166
رئیس اداره آموزش فنی‌حرفه‌ای و کاردانش آموزش و پرورش استان کرمانشاه:
اشتیاق دانش‌آموزان استان برای تحصیل در هنرستان‌ها

رئیس اداره آموزش فنی‌حرفه‌ای و کاردانش اداره کل آموزش و پرورش استان کرمانشاه با اشاره به افزایشی بودن اشتیاق دانش‌آموزان استان برای تحصیل در هنرستان‌ها، گفت: انتظار داریم امسال ۳۵درصد کلاس نهمی‌ها راهی هنرستان شوند.

به گزارش اداره اطلاع‌رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش استان کرمانشاه، حامد شاهینی با اشاره به صدور برگه‌های هدایت تحصیلی دانش‌آموزان در هفته دوم تیر ماه گفت: به‌زودی برگه هدایت تحصیلی دانش‌آموزان کلاس نهمی برای انتخاب رشته از طریق فضای مجازی در دسترس دانش‌آموزان استان قرار خواهد گرفت.

 شاهینی با بیان اینکه آموزش و پرورش بر اساس یک فرآیند سه ساله در پایه‌های هفتم، هشتم و نهم با در نظر گرفتن معیارها و ملاک‌های مختلف از جمله سوابق تحصیلی و برگزاری آزمون های متعدد استعداد تحصیلی و مشاوره‌ای، با لحاظ کردن نظرات خود دانش‌آموز، اولیا، مدیر و معلمان بهترین شاخه و رشته برای ادامه تحصیل را در برگه هدایت تحصیلی به دانش‌آموزان معرفی می‌کند، افزود: با توجه به ارزیابی‌ صورت گرفته در روند صدور برگه هدایت تحصیلی، بهترین رشته برای ادامه تحصیل یک دانش‌آموز همان رشته‌ یا شاخه‌ای است که در برگه هدایت تحصیلی دانش‌آموز به عنوان اولویت اول درج شده است.

رئیس اداره آموزش‌ فنی‌حرفه‌ای و کاردانش اداره کل آموزش و پرورش استان کرمانشاه در ادامه اشاره‌ای هم به تمایل کم دانش‌آموزان و خانواده‌های آن‌ها برای ادامه تحصیل در رشته های فنی و حرفه‌ای و کاردانش در ادوار گذشته داشت و اظهار کرد: با وجود تلاش های صورت گرفته برای تغییر نگرش دانش‌آموزان و خانواده‌های آنها و همچنین نگاه کلان آموزشی و حاکمیت و همچنین روند حرکتی جهان به سمت مهارت آموزی، متاسفانه در استان ما  هنوز هم آمار گرایش دانش‌آموزان به رشته های نظری بالا است.

شاهینی عنوان کرد: در حالی که میزان گرایش دانش آموزان به رشته های فنی حرفه‌ای و کاردانش در مقایسه با سالهای گذشته بیشتر شده، اما هنوز هم آمار گرایش به این رشته ها با استانداردها فاصله دارد.

شاهینی گفت: سال۱۳۹۶ میزان گرایش دانش‌آموزان کلاس نهمی استان کرمانشاه به رشته‌های مهارتی حدود ۲۶ درصد کل دانش‌آموزان این پایه بود که این میزان سال گذشته به 30.34 درصد رسید و انتظار داریم امسال به ۳۵ درصد برسد، هرچند هنوز از میانگین گرایش دانش‌آموزان کشور به رشته‌های مهارتی که35.50 درصد است، فاصله داریم.

 شاهینی در ادامه با اشاره به نیاز جامعه به رشته های مهارتی، گفت: امروز دنیا به سمت آموزش‌های مهارتی سمت و سو گرفته، به نحوی که سازمان یونسکو هم به کشورهای مختلف به ویژه کشورهای در حال توسعه برای سمت و سو دادن آموزش‌ها به سمت آموزش های مهارتی توصیه کرده است.

وی سپس با توصیه به دانش‌آموزان کلاس نهمی برای انتخاب رشته بر مبنای توانایی و استعدادهایشان، از اولیا هم در خواست کرد: اجازه بدهند دانش‌آموزان بر اساس برگه هدایت تحصیلی و توانایی خود اقدام به انتخاب رشته کنند و هیچگاه آنها را تحت فشار نگذارند.

وی یادآوری کرد: اگر انتخاب رشته دانش‌آموزان بر اساس آگاهی و علاقه صورت گیرد، دانش آموز در ادامه زندگی تحصیلی و شغلی و... خود موفق خواهد بود، در غیر این صورت یک تصمیم نادرست می‌تواند خسارت زیادی را به سیستم آموزشی و جامعه و خود شخص وارد آورد.

 

 

 

به اشتراک بگذارید :