28 ربیع‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۴/۲۱ ۱۳:۰۱:۴۹
کد مطلب:  1622258
رییس اداره مشاوره آموزش و پرورش استان کرمانشاه:
انتخاب رشته ناآگاهانه مسیر زندگی تحصیلی و شغلی آینده دانش‌آموز را تحت تاثیر قرار می‌دهد

رییس اداره مشاوره آموزش و پرورش استان کرمانشاه گفت: انتخاب رشته ناآگاهانه می‌تواند مسیر زندگی تحصیلی و شغلی آینده دانش‌آموز را تحت تاثیر قرار دهد.

به‌گزارش اداره اطلاع‌رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش استان کرمانشاه، فردین منصوری چهار فاکتور مهم در انتخاب رشته صحیح را شامل انتخاب بر اساس توانایی‌، علاقه، امکانات موجود و نیاز جامعه عنوان کرد و افزود: اگر دانش‌آموزان بر اساس این چهار معیار انتخاب رشته کنند، در مسیر درست انتخاب رشته قرار گرفته و احتمال موفقیت آنها در آینده چه در حوزه تحصیل و چه در سایر حوزه های زندگی بالاتر خواهد رفت.
وی تاکید کرد: انتخاب رشته یک رخداد مهم برای دانش‌آموزان است که باید با شناخت و آگاهی لازم انجام شود و از دانش‌آموزان کلاس نهمی که قصد انتخاب رشته دارند خواست، آگاهانه در مورد انتخاب رشته تصمیم‌گیری کرده و در این خصوص چشم‌وهم‌چشمی نکنند تا دانش‌آموز  در مسیر شکوفایی استعدادهایش قرار گیرد.

منصوری با بیان اینکه انتخاب رشته ناآگاهانه می‌تواند مسیر زندگی تحصیلی و شغلی آینده دانش‌آموز را تحت تاثیر قرار دهد، خاطرنشان ساخت: از والدین درخواست می‌شود از تصمیم‌گیری در مورد انتخاب رشته فرزندانشان صرف نظر کرده و این کار را به افراد متخصص بسپارند.
این مقام مسؤول در آموزش و پرورش استان با تاکید بر اینکه والدین نباید دانش‌آموزان را مجبور به تحصیل در یک رشته خاص کنند، افزود: خانواده ها نباید به دنبال این باشند که آرزوهای از دست رفته خود را در فرزندانشان دنبال کنند و انتظار داشته باشند فرزندانشان به دنبال خواست و علاقه آنها و یا از روی چشم و هم چشمی تحصیل کنند.
این مشاور تحصیلی اشاره‌ای هم به تمایل زیاد دانش‌آموزان و خانواده‌های آنها به تحصیل در رشته تجربی داشت و گفت: هرچند تحصیل در رشته های پزشکی می‌تواند آینده شغلی خوبی را پیش‌روی دانش‌آموزان قرار دهد، اما با توجه به محدودیت پذیرش دانشگاه ها برای تحصیل در این رشته‌ها، تنها تعداد محدودی از دانش‌آموزان فرصت قبولی و ادامه تحصیل در چنین رشته‌هایی را پیدا خواهند کرد، لذا اصرار خانواده‌ها و دانش‌آموزان برای تحصیل در این رشته‌ها ممکن است در آینده به دلیل ماندن پشت سد کنکور آنها را دچار سرخوردگی کند.
وی یادآور شد: هر فردی توانایی‌، استعداد و علاقه خاص خود را دارد، لذا از دانش‌آموزان و خانواده‌های آنها درخواست داریم ناآگاهانه انتخاب رشته نکنند و دانش‌آموزان کلاس نهمی در فرآیند یک ساله انتخاب رشته از طریق مدارس در آزمون‌های رغبت و توانایی شرکت کرده‌ و با در نظر گرفتن نمرات کسب شده در این آزمون‌ها و سایر فرم های مشاوره ای و با نظرخواهی از معلم‌ها، مشاورین مدرسه، خود دانش‌آموز و والدین آنها برگه هدایت تحصیلی صادر می شود.
منصوری با بیان اینکه مهم‌ترین اولویت در تدوین فرم هدایت تحصیلی توانایی‌های علمی دانش‌آموز و نمرات درسی دوران تحصیل وی است، افزود: با توجه به بررسی های صورت گرفته در جریان صدور فرم هدایت تحصیلی در مورد دانش‌آموز و توانایی های او بهترین رشته برای ادامه تحصیل همان رشته‌ای است که در فرم هدایت تحصیلی به عنوان انتخاب اول به دانش آموز معرفی می‌شود.

به اشتراک بگذارید :