18 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۵/۱۰ ۱۲:۴۶:۲۷
کد مطلب:  1642374
واکسیناسیون فرهنگیان استان بوشهر شروع شد

مدیرکل آموزش و پرورش استان بوشهر گفت: عملیات واکسیناسیون ۱۵ هزار نفر از معلمان و فرهنگیان رسمی و شاغل در مدرسه‌های دولتی و غیردولتی همزمان با سراسر کشور در این استان آغاز شد.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش استان بوشهر، علیمراد کرمی روز یکشنبه در آیین آغاز به کار مرکز تجمیعی واکسیناسیون فرهنگیان در مدرسه ابتدایی معینی بوشهر افزود: افزون براین ۱۲هزار فرهنگی بازنشسته نیز در استان بوشهر وجود دارد که با توجه به کمبود معلم امکان بهره‌گیری از خدمات آنان در سال تحصیلی ۱۴۰۰- ۱۴۰۱وجود دارد و ممکن است بخشی از آنان هنوز واکسن دریافت نکرده باشند که زیر پوشش واکسیناسیون قرار می‌گیرند.

وی ادامه داد: هر چند وزارت آموزش و پرورش در امر برگزاری آموزش‌های حضوری دانش آموزان تابع تصمیم ستاد ملی کرونا است اما برای اطمینان بخشی به خانواده‌ها تلاش شده کار واکسیناسیون فرهنگیان در مدت ۱۰تا ۱۴روز انجام و تا پایان شهریور نیز دُز دوم آن نیز تزریق شود.

کرمی بیان کرد: همچنین تلاش شده برای رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی گام‌های مهم در مدرسه‌ها برداشته و به این وسیله اطمینان خانواده‌ها جلب شود.

وی یادآور شد: هرچند آموزش و پرورش اجازه نداد در مدت شیوع ویروس کرونا در ۲۰ماه گذشته به آموزش دانش آموزان لطمه‌ای وارد شود اما باز هم یک سری مشکلات اجتناب ناپذیر در این راستا وجود داشت که انتظار می‌رود با ایمن سازی انجام شده امسال سال تحصیلی خوبی پیش رو داشته باشیم.

مدیرکل آموزش و پرورش استان بوشهر گفت: فرهنگیان رسمی، کارکنان شاغل در مدرسه‌های غیردولتی، دانشجویان دانشگاه فرهنگیان و کارکنان مدرسه‌های استثنایی زیر پوشش طرح واکسیناسیون فرهنگیان قرار می‌گیرند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: از ابتدای طرح واکسیناسیون تاکنون ۱۹۶هزار دُز واکسن در این استان تزریق شده و ۱۷۱هزار نفر واکسن دریافت کرده اند.

دکتر عبدالمحمد خواجه ئیان افزود: از این جمعیت تاکنون ۲۵هزار نفر هر ۲دُز و ۱۴۶هزار نفر نیز تنها یک دُز واکسن را دریافت کرده اند.

وی با بیان اینکه استان بوشهر به دلیل موقعیت استراتژیک در زمینه واکسیناسیون در ۲اولویت سنی از کشور جلوتر است ادامه داد: براساس بررسی انجام شده تاکنون ۸۱درصد جمعیت بالای ۶۰سال و ۶۰درصد جمعیت بالای ۴۵سال در استان بوشهر زیر پوشش طرح واکسیناسیون قرار گرفتند که با تکمیل این گروه سنی وارد گروه سنی دیگری می‌شویم، افزون برآن بیماران مزمن،  دیابتی که انسولین تزریق می‌کنند، کارمندان بانک و سایر مشاغل پرخطر نیز زیر پوشش قرار می‌گیرند.

وی ادامه داد: جمعیت بالای ۱۸سال استان بوشهر در حدود ۷۳۰هزار نفر است که انتظار می‌رود با تامین به موقع واکسن مورد نیاز کل جمعیت هدف در این استان تا ۲ماه آینده واکسینه شوند.

خواجه ئیان گفت: در زمان حاضر ۱۸مرکز تجمیعی تزریق واکسن در استان بوشهر وجود دارد که بزودی این شمار به ۱۹مرکز افزایش می‌یابد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: قطع زنجیره ویروس در گرو رعایت پروتکل‌ها و آئین‌نامه‌های بهداشتی است در غیر این صورت با موج‌ها و جهش‌های دیگری روبرو و این روند موجب کاهش تاثیر داروهای موجود و واکسن می‌شود.

وی یادآور شد: در زمان حاضر ویروس در استان بوشهر به شدت در حال رشد و باعث اشباع ظرفیت درمانی استان شده و می‌طلبد در این شرایط مردم با رعایت ۲هفته‌ای پروتکل‌های بهداشتی در کنترل موج بیماری به کمک کادر درمان بیایند.

خواجه‌ئیان اضافه کرد: سلامت همه در گرو سلامت دیگران است و نمی‌توانیم در جامعه تنها به فکر سلامت خودمان باشیم به همین دلیل رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در جامعه به عنوان اصل مشارکت اجتماعی باید مورد توجه همگان قرار گیرد.

وی ادامه داد: همه تلاش‌ها برای ارتقای ایمنی جامعه در حال انجام است اما باید بدانیم واکسن به تنهایی نمی‌تواند در قطع زنجیره انتقال و حفظ سلامت جامعه موثر باشد بلکه باید با رعایت پروتکل‌های بهداشتی از بروز جهش‌های متعدد بعدی پیشگیری کرد.

به اشتراک بگذارید :