0 جمادی‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۵/۱۳ ۱۸:۲۷:۱۰
کد مطلب:  1646488
مدیرکل آموزش و پرورش فارس در آیین تقدیر از برگزیدگان پویش صرفه جویی در انرژی، نجات زندگی تاکید کرد:
باید از ایده های دانش آموزان در تولید انرژی های پاک و روشهای کاهش مصرف استفاده کنیم

مدیرکل آموزش و پرورش فارس با تاکید بر اینکه باید از ایده های دانش آموزان در بحث تولید انرژی های پاک و روشهای کاهش مصرف استفاده کنیم گفت: استفاده مناسب و مطلوب از انرژی باید به عنوان یک تکلیف اجتماعی از طریق مدارس وارد بدنه جامعه شود.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش فارس، دکتر فرهاد اسماعیلی در آیین تقدیر از برگزیدگان پویش صرفه جویی در انرژی، نجات زندگی با بیان این که به عنوان عضوی از جامعه انسانی باید سهم خود را بشناسیم و به رسالت و تکلیف اجتماعی خود عمل کنیم، گفت: نمیتوانیم بگوییم کاری به مباحث مختلف زیست انسانی نداریم.

مدیرکل آموزش و پرورش فارس گفت: در بحث انرژی و حاملهای انرژی باید بحث محیط زیستی و گازهای گلخانه ای آن را جدی بگیریم و الگوی مصرف خود را تغییر دهیم.

اسماعیلی با اشاره به این که جامعه رشد یافته جامعه ای است که به مباحث زیست محیطی اهمیت ویژه ای میدهد، گفت: در جنگ با محیط زیست پیروزی وجود ندارد و هر کس در این عرصه قرار گیرد قطعاً بازنده است.

وی عدم استفاده مناسب و مصرف بی رویه از انرژی را موجب برهم خوردن محیط زیست و اکوسیستم اقلیمی عنوان کرد و گفت: باید به سمت تغییر و تحول در مصرف انرژی حرکت کنیم.

اسماعیلی با اشاره به انگیزه، استعداد و ذهنهای هوشمند دانش آموزان، گفت: باید از ایده های آنان در بحث تولید انرژی های پاک و روشهای کاهش مصرف استفاده کنیم.

مدیرکل آموزش و پرورش فارس خواستار تداوم این پویش و شکل گیری پویش مصرف صحیح آب شد و افزود: این کار مشترک افتخاری برای استان بود و موجب شد تا یک ظرفیت ملی در این بخش ایجاد شود.

وی  گفت: استفاده مناسب و مطلوب از انرژی باید به عنوان یک تکلیف اجتماعی وارد بدنه جامعه شود. 

مدیرعامل شرکت توزیع برق شیراز نیز  با اشاره به برگزاری پویش بزرگ صرف جویی انرژی با همکاری آموزش و پرورش فارس، گفت: این پویش که از 25 اردیبهشت ماه تا پایان تیرماه سال جاری برگزار شد مورد استقبال بسیار خوب دانش آموزان و خانواده هایشان قرار گرفت.

جلال زراعت پیشه با اشاره به لزوم فرهنگسازی و آموزش در بحث استفاده منطقی و صرفه جویی در مصرف انرژی، افزود: در این پویش که در بستر سامانه شاد برگزار شد ظرف مدت 5 روز بیش از 500 هزار بازدیدکننده داشت.

وی افزود: در این پویش که در دو بخش دانش آموزان و مادران برگزار شد، آثار و محتواهای متعدد فرهنگی تولید شده در قالب مقاله، شعر، نقاشی، انیمیشن، عکس، فیلم، خاطره، داستان، کاریکاتور و غیره مورد داوری کارشناسان خبره قرار گرفت و در پایان 40 اثر به عنوان آثار برتر انتخاب گردید.

زراعت پیشه تصریح کرد: جوایز این پویش نیز به دو صورت ویژه و عادی تعریف شد تا کسانی که در کنار برتر شدن اثر، در مصرف برق نیز نسبت به زمان مشابه در سال گذشته کاهش داشته اند از جوایز ویژه تری برخوردار گردند.

مدیرعامل شرکت توزیع برق شیراز خاطرنشان کرد: در مرحله نخست آغاز به کار این پویش نیز مسابقه پیامکی برگزار شد و در مدت 2 ساعت، بیش از 4 هزار پیام ارسال گردید که از برگزیدگان این مسابقه نیز تجلیل و قدردانی شد.

زراعت پیشه در بخشی دیگر از سخنانش با اشاره به اهمیت انرژی برای جامعهی انسانی، از محدودیت منابع و پایان پذیری آنها سخن گفت و تصریح کرد: برای تولید برق به عنوان یک انرژی پاک از سوختهای فسیلی استفاده میشود که بعضا پیامدهای منفی زیست محیطی را به دنبال دارد.

مدیرعامل شرکت توزیع برق شیراز با تأکید بر لزوم استفاده بهینه و منطقی از انرژی و به کارگیری الگوهای مناسب مصرف، گفت: هرچه قدر در زمینه کاهش مصرف انرژی حرکت کنیم به حفظ محیط زیست و افزایش مدت زمان استفاده از منابع کمک کرده ایم.

وی با بیان این که امروز سرانه مصرف انرژی در کشور ما نسبت به دیگر کشورها بسیار بالاتر است، گفت: سالانه 90 میلیارد دلار یارانه انرژی در کشور پرداخت می شود.

وی تصریح کرد: باید با مردم درخصوص چگونگی مصرف انرژی صحبت کنیم و تلاش نماییم در کنار استفاده بهینه از انرژی از سرمایه ها و منابع کشورمان با مصرف صحیح حفاظت نماییم.

مدیرعامل توزیع برق شیراز، افزود: نگاه ما کاهش رفاه مردم یا افزایش بهای انرژی نیست ما معتقدیم مردم با انتخاب روش درست مصرف، بهترین تصمیم را همراه با آگاهی برای زندگی خود بگیرند.

زراعت پیشه تصریح کرد: در این پویش که با محوریت ایجاد حساسیت و آگاهی بخشی نسبت به نحوه مصرف بهینه از انرژی برق برگزاری شد توانستیم صدای خود را به بخش بزرگی از جامعه هدف خود برسانیم و با توجه به بازخورد مثبت و استقبال خوب خانواده دانش آموزی استان طبق نظر شرکت بتواند قرار شد این پویش از سال آینده به صورت ملی برگزار گردد.

وی یادآور شد: باید کم مصرف کردن انرژی و منابع در کشور به یک ارزش تبدیل شود.

گفتنی است در پایان این مراسم از برگزیدگان پویش بزرگ صرفه جویی در انرژی، نجات زندگی در دو بخش دانش اموزان و مادران با اهدای هدایا تقدیر شد.

به اشتراک بگذارید :