17 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۵/۳۱ ۱۰:۲۲:۳۳
کد مطلب:  1659057
وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش در تبیین برنامه های خود در صحن علنی مجلس:
جرأت مندانه وارد شرایط جدید شویم / سیاست ما کیفیت بخشی به آموزش در «مدارس دولتی» است

وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش با حضور در صحن علنی مجلس شورای اسلامی به دفاع از برنامه‌های خود برای سکانداری این وزارت در حضور ریاست جمهوری و نمایندگان مجلس پرداخت.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، حسین باغگلی؛ در جلسه بررسی صلاحیت وزیران پیشنهادی دولت سیزدهم، با حضور در صحن علنی مجلس شورای اسلامی در دفاع از برنامه‌های خود برای وزارت آموزش و پرورش، ضمن تشکر از اعتماد رئیس جمهور، اظهار کرد: رئیس جمهور به صورت جدی به دنبال ایجاد تحول در آموزش و پرورش است ولی این امر به جرأت مندی بالایی نیاز دارد.

باغگلی ادامه داد: به جامعه فرهنگیان این اطمینان را می‌دهم که کمک کنم نظام آموزش و پرورش جنس تحولی پیدا کند.

وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش، با اشاره به این که باید با جرأت وارد شرایط جدید شویم، بیان کرد: از مجموعه گفت‌وگوهای انجام شده متوجه شدم که با شرایط پیچیده ای در وزارت آموزش و پرورش، روبرو هستیم که برای حل این موضوع باید جرأت مندانه وارد شرایط جدید شویم.

وی با تأکید بر این که اصلی ترین کار من اجرای سند تحول بنیادین است، بیان کرد: من با توسعه مدارس غیردولتی موافق نیستم؛ این مدارس زمینه ساز عدول ما از اجرای قانون اساسی است، سیاست ما کیفیت بخشی به آموزش در «مدارس دولتی» است.

باغگلی گفت: مبنایی ترین مسأله در نظام تعلیم و تربیت،عقب ماندگی در اجرای سند تحول آموزش و پرورش است و من قول می دهم که با تمام توانم این سند را در همه ابعاد آن اجرایی کنم.

وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش، «تربیت اسلامی و معنوی» را رویکرد فعالیت‌های خود دانست و گفت: من به تربیت دینی عشق می‌ورزم و در حوزه تعلیم و تربیت حرف‌های ویژه ای دارم که باید آن ها را به دنیا تحویل دهم.

وی گفت: من دو فرزند دانش‌آموز دارم و می‌دانم مجموعه اقدامات مدارس، برای توانمند شدن فرزندانمان، کافی نیست. امروزه مسائل تربیتی در کنار آموزش کمرنگ شده است و برای رفع این مشکل باید سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی، تعداد سرفصل‌های کتب درسی را با نیازهای امروز مطابقت دهد.

باغگلی با تأکید بر تربیت دختران عنوان کرد: ما نیازمند ساختار سنجش، ارزشیابی و تضمین کیفیت خدمات آموزشی و تربیتی هستیم. معلم ستون خیمه آموزش و پرورش و قلب تپنده تعلیم و تربیت است، معلم خوب، کمبودهای دیگر را حل می‌کند و  لازم است به جامعه فرهنگیان، توجه ویژه شود.

وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش درباره «طرح رتبه بندی فرهنگیان»، گفت:  اجرای رتبه بندی می‌تواند راهگشای خوبی برای ما باشد تا به کیفیت آموزش و معیشت معلمان کمک کنیم.

وی افزود: دانشگاه های فرهنگیان و شهید رجایی باید تنها درگاه  تربیت و جذب نیروی انسانی آموزش و پرورش باشد و تمام نیروهای ورودی به دستگاه تعلیم و تربیت باید در دانشگاه فرهنگیان و شهیدرجایی آموزش دیده باشند.

وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش گفت: «صندوق ذخیره فرهنگیان» باید معیشت فرهنگیان را بهبود ببخشد این صندوق نیازمند بازنگری و اصلاح است. موج بازنشستگی ۲۷۰هزار نفری تا پایان دولت سیزدهم هم فرصت است هم تهدید؛ که باید برای آن برنامه داشت.

باغگلی با اشاره به این که آموزش و پرورش باید به سمت «کاهش تمرکز» برود، ادامه داد: ما برای شرایط کرونا و پساکرونا برنامه داریم؛ مفهوم جدیدی از «مدرسه در پساکرونا» درحال شکل گیری است.

وی با بیان این که نیازمندیم «بودجه آموزش و پرورش» افزایش پیدا کند و «بهره وری مطلوب» داشته باشیم، افزود: بسته ای برای «اجرای عدالت آموزشی» تهیه خواهیم کرد.

به اشتراک بگذارید :