10 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۶/۱۶ ۰۹:۵۹:۱۱
کد مطلب:  1675889
«حسینیه کودک»؛ ابتکار طلبه دزفولی برای تربیت عاشورایی نسل آینده

مسجد و کانون فرهنگی هنری «شهدای کربلا» به همت امام محله جوان خود و با راه‌اندازی حسینیه کودک مفاهیم و آموزه‌های حسینی، فاطمی و علوی علیهم‌السلام را توسط مربیان مجرب به کودکان که آینده‌سازان کشور هستند، یاد می‌دهد و با این گنجینه مانوس‌شان می‌کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد همکاریها، «حسینیه کودک» از ابتکارات یک طلبه خوش فکر و با ذوق با نام مصطفی محجوب زاده، امام محله و مدیر کانون فرهنگی هنری مسجد «شهدای کربلا» شهرستان دزفول است که از هفت سال پیش فعالیت خود را در جوار هیئت روضه الزهرا(س) آغاز کرده و در طول این سال‌ها توانسته منشاء برکات بسیار شود.

حجت‌الاسلام محجوب زاده، با بیان اینکه «حسینیه کودک» یا «مهدکوک حسینی» از حدود هفت سال پیش فعالیت خود را آغاز کرده است، اظهار می‌کند: این حسینیه با رویکرد تربیتی و به‌منظور ایجاد فضای آرامش و بی‌دغدغگی برای والدینی که در مراسم‌های مذهبی در محرم حسینی (ع)، ماه مبارک رمضان، ایام فاطمیه و ... شرکت می‌کنند، فعال شد بدین ترتیب که فضای یکی از خانه‌های هم‌جوار مسجد به نگاهداری کودکان ۳ تا ۹ سال اختصاص یافت و به‌سرعت با استقبال بالایی مواجه شد به‌گونه‌ای که دیگر جا برای کودک جدید نداشتیم.

مدیر کانون فرهنگی هنری شهدای کربلا، ادامه می‌دهد: مهم آنکه شیوه کار حسینیه مثل مهدکودک‌های رایج نیست بلکه در کنار نگاهداری کودکان ۳ تا ۹ سال آموزه‌های دینی عاشورایی، علوی و فاطمی را در قالب قصه و بازی و نقاشی، پرده‌خوانی، نمایش و سرود و ... به آن‌ها توسط مربیانی که دوره‌های ملی تربیتی را دیده‌اند، آموزش می‌دهیم.

وی افزود: مکان حسینیه کودک ابتدا دریکی از منازل هم‌جوار مسجد بود اما به دلیل استقبال بالا، و افزایش تعداد کودکان به ۳۰۰ نفر دو سه منزل هم‌جوار مسجد «شهدای کربلا» را به این حسینیه اختصاص دادیم.

حجت‌الاسلام محجوب زاده، با بیان اینکه با شیوع کرونا حسینیه کودک در فضای مجازی فعالیت خود را ادامه داده است، می‌گوید: حسینیه کودک آنلاین، ابتکار فعالان حوزه کودک هیئت روضه‌الزهرای دزفول است که از محرم سال گذشته و با شیوع کرونا فعالیت خود را در بستر شبکه‌های اجتماعی آغاز کرد. مهم آنکه این حسینیه مجازی از جغرافیای دزفول و استان خوزستان عبور کرده و به حسینیه‌ای برای کودکان تمام ایران که در بستر اسکای‌روم و به صورت تعاملی برگزار می‌شود، تبدیل شده است.

مدیر هیأت روضه الزهرا دزفول، با اشاره به اضافه شدن یک آیتم جدید و جذاب به برنامه‌های رایج حسینیه کودک در فضای مجازی، بیان می‌کند: عمو حاج‌آقا (جناب حجت‌الاسلام محمد وحیدنیا) و عروسک عَقابَقا که یک هزارپای پر شر و شور است هر روز با ماجرایی به دیدن کودکان می‌آیند و با داستان‌هایی جذاب زندگی عادی بچه‌ها را به وقایع عاشورا پیوند می‌زنند. قصه‌های جدید و با برنامه و جذابیت برای کودکان را می‌توان از ویژگی‌های این برنامه دانست.

به گفته این امام محله جهادی و پرتلاش، امکان فعال شدن صدا و تصویر مخاطبان، حسینیه کودک آنلاین مسجد «شهدای کربلا» را به یک برنامه تعاملی و مهیج تبدیل کرده است. آموزش کاردستی، آموزش نقاشی، مداحی مداحان نوجوان و مسابقه حفظ شعر عاشورایی محتشم کاشانی از دیگر بخش‌های این برنامه است.

وی بیان کرد: حسینیه کودک آنلاین روضه‌الزهرا (س) در ایام برگزاری مراسمات همه روزه در بستر اینترنتی به نشانی (اینجا کلیک کنید) برگزار می‌شود. البته برنامه‌های این هیئت در طول سال ادامه داشته و پنجشنبه‌ها هر هفته ساعت ۱۹ برگزار می‌شود.

لازم به ذکر است، برنامه‌های حسینیه کودک بخشی از فعالیت‌های مسجد شهدای کربلای دزفول است که امام آن مسجد حجت‌الاسلام محجوب به‌عنوان امام محله نمونه برگزیده شده و مسئول آن هیات در مهرواره محله همدل به مرحله انتخاب کشوری راه یافته بود.

به اشتراک بگذارید :