17 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۶/۱۷ ۱۲:۱۳:۳۸
کد مطلب:  1677629
معاون سوادآموزی آموزش و پرورش استان سمنان:
10هزار نفر از جمعیت استان بی سواد هستند/ استان سمنان حائز رتبه عالی سواد آموزی در کشور

استان سمنان از لحاظ نرخ سواد آموزی در وضعیت خوبی قرار گرفته و دارای رتبه دوم کشوری است و با توجه به جمعیت استان حدود 10 هزار نفر بی سواد هستند که نیمی از آن را اتباع تشکیل می دهد.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش استان سمنان؛ اسماعیل ادهم در گفت و گو با خبرگزاری مرآت به مناسبت روز جهانی سوادآموزی، از نرخ بالای سواد در سطح استان خبر داد و خاطر نشان کرد: آموزش و پرورش استان سمنان در فعالیت حوزه سوادآموزی حائز رتبه عالی در کشور شده است.

معاون سواد آموزی استان سمنان ادامه داد: سازمان نهضت سوادآموزی هرساله استان های کشور را در شاخص‌های مختلف مورد ارزیابی قرار می دهد که بر این اساس عملکرد و رتبه عالی برای استان سمنان تعیین شده است.

وی در مورد وضعیت باسوادی در سطح استان گفت: استان سمنان از لحاظ نرخ سواد آموزی در وضعیت خوبی قرار گرفته و دارای رتبه دوم کشوری است و با توجه به جمعیت استان، حدود 10 هزار نفر بی سواد هستند که نیمی از آن را اتباع و مهاجرین خارجی تشکیل می دهند.

ادهم مهم‌ترین چالش پیش روی این نهضت را شناسایی افراد بی سواد از جامعه هدف دانست و افزود: متاسفانه اطلاعات شناسایی دقیق از محل زندگی آنان دراختیار نیست و برای شناسایی دقیق آنها نیازمند برنامه ریزی جامع تری هستیم.

وی در ادامه افزود: فعالیت های سواد آموزی تنها به باسوادی و خواندن و نوشتن محدود نمی شود، بلکه تعمیق سواد برای کم سوادان و ایجاد امکان تحصیل در مقاطع بالاتر نیز در دستور کار قرار دارد.

وی ترویج سواد کاربردی را از اولویت های مهم حوزه سواد آموزی دانست و گفت: با توجه به تغییر رویکرد سازمان های بین المللی اگر به مقوله سواد با نگاه سنتی پرداخته شود، قطعا جایگاه کشور متزلزل خواهد شد از این رو یادگیری مهارت های کاربردی و عملی نیز در کنار سواد آموزی در اولویت می باشد.

معاون آموزش و پرورش استان با بیان اینکه در حوزه سواد آموزی غنی ترین محتواهای آموزشی را تولید و فراهم کرده ایم، تصریح کرد: تدوین قریب به 3 هزار دقیقه محتوای آموزشی و اجرای بیش از 1000 ساعت دوره آموزش مهارت‌های زندگی، اجتماعی، فردی و حرفه ای در مراکز یادگیری محلی استان از مهم ترین اقدامات انجام گرفته در این حوزه است.

وی در نهایت خاطر نشان کرد: سالانه حدود 3 هزارنفر سهمیه آموزش و پرورش استان سمنان در حوزه آموزش سواد به جامعه هدف بی‌سوادان است و در 8 مرکز سواد آموزی در سطح استان این مهم انجام می شود.

گفتنی است؛ در تقویم آموزشی‌فرهنگی جامعه­ جهانی، 17 شهریور مصادف با 8 سپتامبر، روز جهانی سوادآموزی نامگذاری شده و برای امسال از سوی سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) شعار «سوادآموزی برای بهبود شرایط با محوریت انسان؛ کاهش فاصله دیجیتالی» عنوان شده است.

 

به اشتراک بگذارید :