24 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۶/۲۱ ۱۳:۳۶:۵۸
کد مطلب:  1682019
تمدید مهلت ثبت سفارش، بارگزاری رمزینه‌های سریع پاسخ، اجرای آزمایشی زبان آلمانی و .... در نشست خبری رئیس سازمان پژوهش

رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی در نشست خبری در خصوص درج رمزینه‌های سریع پاسخ در تمام کتاب‌های درسی، اجرای آزمایشی زبان های آلمانی و فرانسه در مدارس، مأموریت ها و اقدامات تحولی این سازمان و دیگر موضوعات مهم سازمان، توضیحاتی را ارائه کرد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی، نشست خبری دکتر حسن ملکی معاون وزیر و رئیس سازمان با اصحاب رسانه، صبح امروز، یکشنبه 21 شهریورماه به صورت حضوری و مجازی برگزار شد که متن کامل این برنامه به شرح زیر است:

بسته‌های تربیت مهد کودک و پیش دبستان عرضه می‌شود

در ابتدای این نشست، دکتر حسن ملکی، درباره اقدامات عملیاتی پیش رو و آنچه که برای آغاز سال تحصیلی1400-1401 انجام شده است، توضیح داد: همانطور که سال گذشته قول دادیم، سازمان پژوهش مسیر تحولی را با برنامه‌ای معین و گام‌های مشخص آغاز کرد و طبق وعده‌هایی که داده شد، امسال ما در 11 حوزه تربیت و یادگیری با یک رویکرد تحولی، مبتنی بر اسناد تحولی، راهنماهای برنامه درسی را طراحی و تولید کردیم. البته ما در مدار تحولی که خود را متعهد می‌دانستیم، چند مرحله را مد نظر داشتیم که مرحله نخست آن مطالعات و پژوهش‌های لازم برای برنامه ریزی تحولی است. تولید راهنماهای درسی و تولید الگوها و دستورالعمل‌های مربوط به بسته‌های تربیت و یادگیری، نیز دو گام دیگر این بخش است که اجرای آن را در دست اقدام داریم. تمام تلاش ما این است که سال تحصیلی 1401- 1402 و مهر سال آینده، حدود 10 درصد از کتاب‌های درسی را، بر پایه همین راهنماها در قالب بسته‌های تربیت و یادگیری تولید کنیم.

او ادامه داد: اقدام دیگری که برای آغاز سال جدید انجام شده و مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت مربوط به حوزه پیش دبستان است. در این قسمت هم برای مهد کودک که بخش خانواده محور خواهد بود و هم برای سه سال دوم که به نام پیش دبستان، از آن نام می‌بریم، تولید محتوا انجام شده است. البته در این مسیر محتواهای را که در سازمانها و مراکز گوناگون تولید شده بود، نیز در قالب یک فراخوان گردآوری کرده و طی جلساتی توانستیم تغییراتی در آنها ایجاد کنیم تا به ملاک‌های اصلی آموزش نزدیکتر شود بنابراین امروز نزدیک به 7 یا 8 بسته تربیت و یادگیری خاص این دوران آماده و تحویل سازمان ملی تعلیم و تربیت کودک شده و در همین ایام به استان‌ها جهت بهره برداری ابلاغ خواهد شد. در ادامه این مسیرنیز،  به استان‌ها اعلام کردیم که چنانچه در هر نقطه از کشور، گروهی بسته تربیت و یادگیری تولید کرده است، می‌تواند به سازمان ارسال کند تا در کمیته تدوین محتوا که تشکیل شده، مورد بررسی قرار گیرد و بتوانیم با مشارکت عمومی به تعداد بسته‌های تربیت و یادگیری تولید شده، بیافزاییم.

تدوین برنامه درسی آموزش غیرحضوری

رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی از تدوین برنامه درسی آموزش غیرحضوری خبر داد و گفت: برنامه درسی آموزش‌های غیرحضوری، نیز اقدام دیگری است که برای شرایط کرونایی در سازمان پژوهش آماده شده است. همانطور که می‌دانید در شرایط کرونایی، بخشی ازآموزش‌ها، به صورت غیرحضوری انجام خواهد شد بنابراین سازمان موظف به تدوین یک برنامه درسی فشرده و متناسب با شرایط کرونایی شد.

دکتر ملکی درباره تفاوت‌های این برنامه درسی با حالت عادی، بیان کرد: در برنامه درسی غیرحضوری، زمان محدود است و نقش والدین به سمت مربی‌گری سوق پیدا می‌کند لذا برنامه درسی متناسب با این شرایط، باید بتواند یک نظام ارتباطی معنادار بین مدرسه و خانواده برقرار کند بنابراین شرایط ما را ملزم کرد که یک برنامه درسی شرایط کرونایی طراحی کنیم که هم اکنون در مراحل ویرایش و تدوین نهایی قرار دارد. این برنامه طی همین چند روز به استان‌ها  ابلاغ خواهد شد تا بتوانند از آن بهره‌برداری کنند و دانش آموزان در زمانی که در مدرسه حضور ندارند، از این برنامه استفاده کنند. البته در این رابطه یک برنامه آموزش معلمان را نیز مد نظر داریم که انشاالله با سرعت انجام خواهیم داد و در طول سال نیز این روند برای تدریس برنامه آموزش‌های غیر حضوری ادامه پیدا خواهد کرد.

افزوده شدن 6 رشته به شاخه کاردانش در سال جدید

دکتر ملکی درباره برنامه درسی اجرا شده گفت: سال گذشته سازمان، یک برنامه درسی برای این امر تهیه کرد اما برنامه درسی امسال غنی تر، کاملتر و کاربردی‌تر است زیرا از تجربیات یک ساله اخیر و مقالات علمی تجربه شده و تجارب سایر کشورها در این مسیر، بهره برداری کرده‌ایم تا آنچه به عنوان برنامه درسی آموزش‌های غیرحضوری اجرا می‌شود، پخته‌تر و عالمانه‌تر باشد.

او از طراحی 6 رشته جدید در شاخه کاردانش خبر داد و افزود: در شاخه کاردانش 6 رشته جدید طراحی و استانداردهای آن به استان‌ها ابلاغ شده است. این 6 ر شته جدید عبارتند از: محیط بانی، بهداشت دام روستایی و عشایر، تعمیر و نگهداری تجهیزات پرورش دام و طیور، چهره پردازی، تعمیرات ناوگان و خط و سازه‌های ریلی است البته در شاخه فنی حرفه‌ای و کاردانش برنامه‌های متعددی در دست اقدام داریم که هنوز به مرحله اجرا نرسیده است.

چاپ 146 میلیون جلد کتاب و 945 عنوان درسی

رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی درباره ثبت و توزیع کتاب‌های درسی، گفت: در بخش کتاب‌های درسی، ما در سازمان توانستیم، 146 میلیون جلد کتاب را در 945 عنوان درسی، چاپ و توزیع کنیم که البته کار بسیار بزرگی است و هم اکنون نیز امکان ثبت نام و دسترسی به کتاب وجود دارد و هیچ دانش آموزی نیز بدون کتاب نخواهد بود زیرا به جز این مسیر کتاب به هیچ عنوان عرضه نخواهد شد.

درج رمزینه‌های سریع پاسخ در تمام کتاب‌های درسی

دکتر ملکی درباره درج رمزینه‌های سریع پاسخ در کتاب‌های امسال، اظهار کرد: در سال جاری، نصب رمزینه‌های سریع پاسخ در تمام کتاب‌های درسی، به عنوان یک اقدام فناورانه، انجام شده است. این اقدام امکانی را برای دانش آموزان فراهم می‌کند تا وارد محتواهای تکمیلی و متنوع شوند و در تربیت و یادگیری به فضاهای نوینی دست پیدا کنند زیرا ما باید از امکانات فناوری و اطلاعات و ارتباطات در غنی سازی منابع آموزشی بهره برداری کنیم البته این طرح، برای ما جنبه آزمایشی دارد تا به وسیله بازخوردهایی که به دست می‌آوریم، بتوانیم سال بعد کار خود را اصلاح کنیم.

او افزود: در محتواهای رمزینه‌ها موارد مختلفی نظیر: فیلم، موشن گرافی و ... وجود دارد تا بتواند وسعت تجارب یادگیری را برای دانش آموزان فراهم کند. نکته جالب دیگر این است که حدود 15 درصد محتواهای این رمزینه‌ها، از طریق یک فراخوان عمومی و توسط معلمان تولید شده است که رویداد بسیار مبارکی است و قطعا در آینده بیشتر خواهد شد. این امر سبب می‌شود که بتوانیم به تولیدات فکری معلمان نیز توجه شود و به ایجاد انگیزه در این گروه بیانجامد.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی ادامه داد: انتقال درس آمادگی دفاعی از پایه دوازدهم به دهم اقدام دیگری است که امسال انجام شده است زیرا معمولا پایه دوازدهم، سالی است که دانش آموزان برای کنکور و دانشگاه اقدام می‌کنند بنابراین معمولا درس‌های مهم چندان مورد توجه قرار نمی‌گیرد البته ما بنا داریم که درس مدیریت خانواده را نیز به پایه‌های پایین‌تر انتقال دهیم که البته در مورد آن هنوز تصمیم گرفته نشده است.

اجرای آزمایشی زبان آلمانی و فرانسوی

دکتر ملکی، از اجرای آزمایشی زبان آلمانی و فرانسوی در دوره تحصیلی امسال خبر داد و گفت: اجرای آزمایشی دروس آلمانی و فرانسوی در پایه هفتم از جمله اقدامات تازه ماست زیرا بر اساس برنامه درسی ملی و سند تحول بنیادین باید امکانی فراهم کنیم که دانش آموزان علاوه بر انگلیسی، بتوانند زبان دیگری را نیز بنا بر علاقه و اختیار خود، بخوانند البته محدودیت‌هایی در بحث معلمان این زبان‌ها داریم که در صدد رفع آن هستیم. بدیهی است که این فضا با همین مقدار محدودیت به سمت جلو حرکت خواهد کرد لذا برنامه‌ای برای اجرای آزمایشی همین دو درس آغاز شده است. همراه با اینها ما با رویکرد چند تالیفی، نیز پیش رفته‌ایم یعنی علاوه بر زبان انگلیسی در پایه هفتم یک کتاب دیگر نیز تالیف شده است البته چند تالیفی در درس مدیریت خانواده نیز، انجام شده بود اما به لحاظ تسری دادن این روند دنبال شده است تا تنوعی از کتاب‌های درسی را داشته باشیم.

او ادامه داد: شیوه نامه ویرایش کتاب‌های درسی نیز برای نخستین بار در سازمان تولید شده است و بخشی از کتاب‌های درسی، نیز با این شیوه نامه، در دست ویراستاری قرار دارند زیرا هدف ما این است که تولیدات آموزشی سازمان از جهت ویرایشی یکسان و هماهنگ باشد و اینگونه نباشد که هر رشته و درسی به شیوه خاصی ویراستاری شود.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی تصریح کرد: یکی از اقدامات مهم در بخش انتشارات و فناوری آموزشی، چند رسانه ای شده مجلات رشد است. همانطور که می‌دانید مجلات رشد، در گذشته نوعاً جنبه خوانشی داشتند اما امروز علاوه بر این جنبه، بخش‌های دیگری نیز به آن افزوده شده است. امروز از طریق نصب رمزینه‌های سریع پاسخ در هر کدام از مجلات امکان دیداری و شنیداری را نیز فراهم کرده‌ایم لذا مجلات رشد، امروز سه وجهی شده‌اند.

دکتر ملکی از همکاری تنگاتنگ سازمان پژوهش با سایر نهادهای فرهنگی خبر داد و افزود: توسعه و مشارکت نهادهای فرهنگی و تربیتی، با سازمان پژوهش، اقدام دیگری دنبال کرده‌ایم بنابراین هم اکنون، سازمان با 65 نهاد فرهنگی و تربیتی دارای ارتباط و تعامل موثر و دائمی است. در این راستا، ما قریب به 4 هزار قطعه از تولیدات فرهنگی و تربیتی این موسسات را دریافت کرده و در بخش رمزینه‌های سریع پاسخ و شبکه ملی رشد مورد استفاده قرار داده‌ایم زیرا معتقدم که اگر یک سازمان با بخش‌های خارج از خود ارتباط برقرار  نکند، به سمت ضعیف شدن و عدم کارآمدی سوق پیدا می‌کند.

او ادامه داد: طراحی و اختصاص وب سایت برای مجلات رشد از دیگر اقدامات سال اخیر سازمان است. یکی از مهمترین کاربردهای این امر، دسترسی به مجلات رشد در تمام دنیاست که یک اقدام ارتباطی موثر به شمار می‌رود.

بارگزاری 10 هزار محتوا در شبکه ملی رشد

رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی از اجرایی کردن مصوبه 828 شورای عالی آموزش خبر داد و گفت: اجرایی کردن مصوبه قانونی 828 شورای عالی آموزش، که بر اساس آن ساماندهی منابع آموزشی و پرورشی به سازمان پژوهش سپرده شده است، یکی دیگر از محورهای اقدامات سازمان بود. بر همین مبنا نیز شورای سیاستگذاری منابع آموزشی و تربیتی تشکیل و طی آن آیین نامه اجرایی به تصویب رسید و مصوب شد، هر ناشری که مایل باشد آثارش در سازمان بررسی و تایید شود، می‌تواند آن را به سازمان ارسال کند و پس از تایید کمیته بررسی، نشان استاندارد را دریافت کرده و مورد تایید سازمان قرار گیرد. این مسیر در حال ادامه پیدا کردن است و ما برای احیای قانون 828 که چند سال است که معطل مانده است، کارهای جدی و عملیاتی را دنبال خواهیم کرد.

دکتر ملکی شبکه ملی رشد را امکان مهمی برای دسترسی دانش آموزان و معلمان به منابع آموزشی خواند و بیان کرد: شبکه ملی رشد، امسال با قوت و قدرت بیشتری توسعه پیدا کرد، و می‌توان گفت که منبعی از محتواهای مورد نیاز معلمان و دانش‌آموزان است. در این شبکه نزدیک به 10 هزار محتوا بارگذاری شده که شامل فیلم، فایل‌های صوتی، مقالات علمی، عکس‌های آموزشی و ... است البته  تلاش ما این است که این شبکه را هم از لحاظ زیرساختی و هم محتوایی و نرم افزاری تقویت کنیم تا به منبعی مطمئن و کاملتر برای دسترسی اقشار مختلف تعلیم و تربیت به منابع یادگیری تبدیل شود.

تا 31 شهریور می توانید ثبت سفارش کتاب های درسی را انجام دهید

در ادامه این جلسه، دکتر حسن ملکی در پاسخ به سوالات خبرنگاران درباره توزیع کتاب‌های درسی، گفت: برای توزیع و ثبت سفارش، در دوره‌های دوم، سوم، چهارم، پنجم، ششم، هشتم، نهم، یازدهم و دوازدهم که اصطلاحا به آنها، میان پایه می‌گوییم، مشکلی وجود نداشته است البته ممکن است تعداد انگشت شماری دانش آموز به هر دلیلی تا امروز ثبت سفارش نکرده باشند که مساله‌ای ایجاد نمی‌کند زیرا تا 31 شهریور این امکان برای دانش آموزان باقی است.

او افزود: مساله اصلی، ثبت سفارش و توزیع کتاب‌های درسی در پایه های انتقالی است. به عنوان مثال در پایه هفتم که دانش‌آموز از پایه ششم انتقال پیدا می‌کند یا در پایه دهم که دانش آموز باید انتخاب رشته کند، اندکی با مشکلات رو به رو بودیم. زیرا گاهی از سوی دانش آموز یا والدینش با تغییر رشته یا مدرسه رو به رو هستیم و همین امر، باعث به تاخیر افتادن ثبت کتاب می‌شود. علاوه بر این مساله، سامانه سیدا که با هدف یکپارچه سازی اطلاعات شکل گرفت، امسال اندکی در گزارش دهی و ارائه داده‌ها دچار مشکل شد، البته به لطف خداوند این مسائل به مقدار زیادی رفع شده و روز گذشته که سمیناری با مسئولان آموزش و پرورش داشتیم، مجددا این امر را بر اساس آمار بررسی کردیم و مساله حادی که ایجاد نگرانی کند، وجود ندارد البته در پایه‌هایی که عرض کردم، نیازمند پیگیری‌های لازم هستیم و باید در سامانه سیدا ساماندهی مطلوبتری فراهم شود اما در مجموع هر چه زمان می‌گذرد، مسائل حل و فصل می‌شود و جای نگرانی در این زمینه نیست زیرا ما به طرق مختلف مساله را پیگیری می کنیم.

آمار دقیق ثبت سفارش ها در دوره های مختلف

سپس احمدرضا امینی مدیرکل نظارت بر نشر و توزیع مواد آموزشی به ارائه توضیحات جزئی‌تر در بخش پرداخت و گفت: در دوره ابتدایی بیش از 96 درصد، ثبت سفارش داریم اما در دوره اول متوسطه بیش از 87 درصد ثبت شده که کسری ها بیشتر مربوط به دوره اول متوسطه است. در دوره دوم متوسطه عدد ثبت سفارش بیش از 83 درصد است و بخش عمده مشکل به شاخه کاردانش مربوط است. کل جمع دوره‌های تحصیلی بیش از 91 درصد ثبت سفارش داشته و نزدیک به 89 درصد ثبت کتاب انجام شده است. دلیل این تفاوت ثبت نام قطعی دانش آموز است زیرا سعی ما این است که اگر دانش آموز مدرسه یا رشته را تغییر داد، کتاب در همان محل به دست او برسد. در واقع از بین 15 میلیون دانش آموز، نزدیک به 10درصد  هنوز ثبت کتاب را انجام نداده‌اند که در حال پیگیری هستیم.

اجرای قانون 828 و ارائه استاندارد آموزشی به ناشران

دکتر ملکی در پاسخ به سوال خبرنگاران مبنی بر اجرای قانون 828، بیان کرد: این قانون سالها به تعویق افتاده زیرا اجرای آن دچار سختی‌هایی بود. همانطور که می‌دانید ما در کشورمان ناشران متعدد و عوامل مختلفی داریم که انواع کتاب‌های آموزشی را تولید می‌کنند و بسیاری از آنها با معیارهای تعلیم و تربیت کشورمان سازگار نیستند. بدیهی است که با توجه به سیل عظیم تولیدات آموزشی و در این حجم، طبیعتا نباید انتظار داشته باشیم که طی چند ماه بتوانیم این موضوع را حل و فصل کنیم. آنچه که ما شروع کرده‌ایم، این امکان را به ناشران می‌دهد که بتوانند با دریافت نشان استاندارد سازمان را دریافت کنند. دریافت نشان استاندارد، به این معناست که محتوای این ناشران می‌تواند وارد مدارس شود و والدین با خیال راحت می‌توانند از آن بهره برداری کنند البته سال آینده قطعا اقدامات بهتری را دنبال خواهیم کرد. سازمان تا امروز نزدیک به 6 هزار عنوان به صورت متنوع دریافت کرده و در دست بررسی دارد و امیدواریم کهه در زمان نه چندان دور به دریافت نتایج عینی و ملموس، در این بخش برسیم.

در ادامه ملکی، رمزینه های سریع پاسخ را عامل مهمی در راستای آموزش دانست و گفت: رمزینه‌های سریع پاسخ در شرایط کرونایی می‌تواند اقدام مناسبی باشد. این بخش می‌تواند امکان بهتری برای آموزش مجازی فراهم کند اما اینکه چگونه این بخش را مفیدتر کنیم، منوط به آموزش معلمان است که در دست انجام قرار دارد و برای آن برنامه هدفمندی داریم.

او در پاسخ به سوالات سایر خبرنگاران، بیان کرد: مصوبات ستاد ملی کرونا، به صورت کامل در شورای معاونین و سایر کارگروه‌ها قرار گرفته و مورد بررسی قرار گرفته است. تمام تلاش ما اجرا و عملیاتی کردن این مصوبات بوده است و آن را دنبال کرده‌ایم.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی درباره افت تحصیلی دانش آموزان در دوران کرونا، گفت: مقالات بین‌المللی نشان می‌‌دهد افت تربیتی و تحصیلی و حتی برخی مسائل روانی و عاطفی، در بین دانش آموزان و در زمان کرونا، کاملا جهانی است و محدود به کشور ما نیست. همانطور که می‌دانید، دانش آموز باید در محیط اصلی خود یعنی مدرسه آموزش ببیند بنابراین به دلیل قطع ارتباط دانش آموز از معلم و همسالانش به دلیل کرونا، این آسیب‌ها را به دنبال خواهد داشت زیرا در نظام تعلیم و تربیت مجازی که امکان ارتباط متقابل و مستمر کمتر است بنابراین با افت پنهانی مواجه خواهیم شد که بخشی از آن به محدودیت ذاتی کرونا باز می‌گردد و بخشی نیز به برنامه ریزی ها مربوط است که ما با گذشت زمان و کسب تجربه‌ها سعی در برنامه ریزی بهتر برای آن داریم.

ملکی در پایان خاطر نشان کرد: امسال در کتابهای درسی، بخش حذفی نداریم اما در برنامه درسی شرایط کرونایی تکیه بر مفاهیم، مهارت‌ها و ارزش‌های اساسی است که به عنوان برنامه درسی فشرده شناخته می‌شود به این معنا که چیزی حذف نمی‌شود اما محتوای برنامه درسی تعدیل خواهد شد.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید :