0 جمادی‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۶/۲۰ ۰۸:۲۲:۱۷
کد مطلب:  1682589
معاون اداره کل آموزش و پرورش قم تاکید کرد:
انسداد مبادی بی‌سوادی در گرو ثبت نام دانش آموزان در سال تحصیلی

معاون سواد آموزی اداره کل آموزش و پرورش استان قم با تأکید بر اهمیت ثبت نام دانش آموزان در سال تحصیلی جدید به ویژه در سه پایه اول ابتدایی، هفتم و دهم یادآور شد: اگر چه استان قم از لحاظ ثبت نام دانش آموزان به ویژه در این ۳ پایه تحصیلی رتبه بالایی دارد امّا اگر یک نفر دانش آموز هم از تحصیل در پایه اول ابتدایی، هفتم و دهم بازبماند انسداد مبادی بی‌سوادی محقق نمی‌شود.

 به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزضش و پرورش استان قم، محمد رضا قاسمی نیا معاون سواد آموزی اداره کل آموزش و پرورش استانم در نشست خبری با اصحاب رسانه به مناسبت ۱۷ شهریور روز جهانی سوادآموزی که در معاونت نهضت سوادآموزی برگزار شد ضمن گرامیداشت یاد و نام شهدای ۱۷ شهریور ۱۳۵۷ و روز جهانی سوادآموزی برابر با ۸ سپتامبر یادآورشد: شعار امسال، سواد آموزی برای بهبود شرایط انسان:کاهش فاصله دیجیتالی است.
قاسمی نیا با اشاره به شیوع ویروس کرونا اظهار کرد: طبق آمار سازمان بین المللی در روز سوادآموزی ۱میلیارد و ۵۹۰ میلیون نفر دانش آموز در ۱۹۱ کشور در این دو سال به دلیل شیوع کرونا از تحصیل بازماندند.
وی با بیان اینکه تهدید کرونا در بسیاری از زمینه ها تبدیل به فرصت شد تصریح کرد: در راستای تحقق شعار آموزش تعطیل نیست برای اولین بار در کشور و دیگر کشورهای منطقه از ظرفیت رادیو برای آموزش در سوادآموزی استفاده کردیم و ۱۰۰ برنامه آموزشی ویژه دوره سوادآموزی و دو کتاب معادل اول، دوم و سوم ابتدایی با نام صدای دانایی در ۲۹۴۰ دقیقه از مرداد ۹۹ تا مرداد۱۴۰۰ با همکاری صدا و سیما به ویژه معاونت صدا برای اولین در استان قم روی آنتن رفت.
 معاون سواد آموزی اداره کل آموزش و پرورش یکی دیگر از توفیقات نهضت سواد آموزی در دوران کرونا را تولید ۵۷۰ فیلم آموزشی در ۶۴۰۰ دقیقه برای دوره سوادآموزی، انتقال و تحکیم سواد توسط آموزش دهندگان مجرب با حداقل امکانات سمعی و بصری طی ۲۰ روز عنوان کرد.
وی در ادامه بیان کرد: حدود ۵ سال است در استان قم در راستای شعار یونسکو، کاهش فاصله دیجیتالی مقدمات کار با رایانه را در سطح ISDL به سوادآموزان آموزش می‌دهیم.
قاسمی نیا با اشاره به دستور رهبر معظم انقلاب در خصوص ترویج زبان فارسی در بین سایر ملل خاطرنشان کرد: در حال حاضر حدود ۱۰ سال با جامعه المصطفی همکاری مشترک داریم و در دو سال گذشته ۲۰۰ نفر از تبعه کشورهای نیجریه، عراق، پاکستان، هند با همکاری مرکز معاونت امور خانواده جامعه المصطفی تحت پوشش فعالیت‌های سوادآموزی زبان فارسی را فرا گرفتند.
وی اضافه کرد: طبق آخرین سرشماری نفوس و مسکن در سال ۹۵ سطح باسوادی اتباع خارجی در استان قم ۱۴ درصد از میانگین کشوری بالاتر است.
قاسمی نیا با بیان اینکه درصد باسوادی استان قم در اوایل پیروزی انقلاب اسلامی ۵/۴۷ درصد بوده افزود: در حال حاضر درصد باسوادی استان ۹۷ درصد است یعنی از هر ۱۰۰ نفر ۹۷ نفر باسواد هستند حتی در بین سال‌های ۹۰ تا ۹۵ طبق آمار سرشماری حدود ۳ درصد رشد باسوادی در استان داشتیم.
معاون سواد آموزی اداره کل آموزش و پرورش ادامه داد: از همه مسئولین استانی و نمایندگان مجلس شورای اسلامی شهر و روستا و دستگاه‌های دولتی و غیر دولتی می‌خواهیم به موضوع باسوادی افراد جامعه عنایت داشته باشند و برنامه هایشان در خصوص بحث سواد آموزی در استان را مشخص کنند.
وی با بیان اینکه طبق آخرین سرشماری نفوس و مسکن در سال۱۳۹۵ حدود ۸ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر در گروه سنی ۶ سال و بالاتر در کشور بی‌سواد وجود دارد، عنوان کرد: از این تعداد حدود ۵/۲ میلیون نفر در گروه سنی ۱۰ تا ۴۹ سال به عنوان گروه سنی اولویت در فعالیت‌های سوادآموزی هستند.
قاسمی نیا در ادامه با تأکید بر اهمیت ثبت نام دانش آموزان در سال تحصیلی جدید به ویژه در سه پایه اول ابتدایی، هفتم و دهم یادآور شد: اگر چه استان قم از لحاظ ثبت نام دانش آموزان به ویژه در این ۳ پایه تحصیلی رتبه بالایی دارد امّا اگر یک نفر دانش آموز هم از تحصیل در پایه اول ابتدایی، هفتم و دهم بازبماند انسداد مبادی بی‌سوادی محقق نمی‌شود.
معاون سواد آموزی اداره کل آموزش و پرورش در پایان گفت: تا امروز ۱۴۰ نفر از چهره‌های موفق سوادآموز در استان قم را به عنوان هیئت علمی دانشگاه، استاد حوزه، نویسنده، کارآفرین و کارمند دستگاه دولتی، معلّم و مدیر شناسایی کردیم که با حضور در کلاس‌های نهضت سوادآموزی مدارج عالی علمی را طی کردند و این جز افتخارات استان است.

به اشتراک بگذارید :