21 ربیع‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۶/۲۲ ۱۱:۳۰:۵۴
کد مطلب:  1683005
مدیرکل آموزش و پرورش استان همدان:
رهبری تحول آفرین باعث ارتقاء سرمایه اجتماعی و فرهنگ سازمانی خواهد شد

مدیرکل آموزش و پرورش استان همدان گفت: رهبری تحول آفرین باعث ارتقاء سرمایه اجتماعی و فرهنگ سازمانی خواهد شد.

 

   به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش استان، محمد پورداود در  نشست مشترک شورای معاونین استان و روسای شهرستان ها، نواحی و مناطق که به صورت مجازی برگزار شد، با اشاره به تأثیر رهبری تحول آفرین و سرمایه اجتماعی بر فرهنگ سازمانی اظهار کرد: رهبری تحول‌آفرین نوع جدیدی از رهبری است که چشم انداز جدیدی در مدیریت سازمان ها ایجاد کرده است.

   پورداود رهبری تحول آفرین را فرآیند نفوذ آگاهانه در افراد یا گروه ها برای ایجاد تغییر و تحول پیوسته در وضع موجود و کارکردهای سازمان به عنوان یک کل ذکر کرد و افزود: رهبران تحول آفرین به دنبال گسترش منافع سازمان خویش هستند.

   وی با بیان این که رهبران تحول آفرین پیروان خود را ترغیب می‌کنند که فراتر از منافع شخصی خود عمل کنند و به دنبال منافع گروهی باشند، خاطرنشان کرد: آنها باعث ارتقاء علاقه و انگیزه  کارکنان و آگاهی و توافق نظر آنها می شوند و قادر به متحد کردن پیروان خود با توجه به توانایی های خود در تغییر اهداف و اعتقادات  سازمان هستند.

   مدیرکل آموزش و پرورش استان با اشاره به این که رهبران تحول آفرین ارزش ها و نگرش های جاری سازمان را ایستا نمی‌دانند، بلکه در جستجوی تغییر و تحول در راستای اهداف و مأموریت سازمان و متناسب با شرایط محیطی هستند، افزود: این رهبران از طریق ایجاد حس فداکاری در پیروانشان کارهای دشوار را به نتیجه می رسانند و عملکرد کارکنان را افزایش می دهند.

   پورداود با اشاره به مولفه های رهبران تحول آفرین، گفت: نفوذ آرمانی یکی از این مولفه ها به شمار می رود که شامل مواردی چون سرافرازی، فرمندی، وفاداری و احترام پیروان به رهبری که حس آرمانی را انتقال می دهد.

   وی انگیزش الهام بخش را دیگر مولفه رهبری تحول آفرین خواند و تصریح کرد: رهبران تحول آفرین با به چالش کشیدن و معنا بخشیدن به  کار پیروان به آنان انگیزه می دهند.

   مدیرکل آموزش و پرورش استان با اشاره به تحریک فرهیختگی، گفت: برانگیختن پیروان به وسیله رهبر به منظور کشف راه حل های جدید و تفکر مجدد در مورد حل مشکلات سازمان توسط پیروان صورت می گیرد،

   پورداود ارتباط با تک تک اجزا را مولفه چهارم رهبری تحول آفرین ذکر کرد و افزود: رهبران تحول‌آفرین با تک تک پیروان ارتباط مجزا دارند تا نیاز ها، مهارت ها و آرزوهای متفاوت آنان را درک کنند.

    وی گفت: برای ایجاد رهبری تحول آفرین افراد سازمان نیازمند سرمایه اجتماعی بیشتری هستند.

   مدیرکل آموزش و پرورش استان در ادامه با اشاره به آغاز سال تحصیلی جدید، اظهار کرد:  سال تحصیلی به صورت مجازی خواهد بود و در ادامه  برنامه های سال تحصیلی جدید در سه گام دنبال خواهد شد.

   پورداود افزود: یک گام به مدارس عشایری و روستاهای کم جمعیت مربوط می شود که به صورت حضوری خواهد بود.

   وی با بیان این که در گام دوم مدارس با جمعیت متوسط  به صورت ترکیبی و ساعات آموزشی نیمی حضوری و نیمی مجازی خواهد بود، تصریح کرد: در گام سوم مدارس با تراکم بالا و پرجمعیت در صورت مهیا بودن زیرساخت ها با حضور حداقل دانش آموزان خواهد بود.

     مدیرکل آموزش و پرورش استان روند ثبت نام دانش آموزان در استان را مطلوب خواند و تصریح کرد: فرایند ثبت نام دانش آموزان در دوره های مختلف تحصیلی  به صورت حداکثری انجام شده است.

     پورداود با اشاره به سنجش نوآموزان بدو ورود به دبستان، خاطرنشان کرد: برنامه سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی نوآموزان بدو ورود به دبستان در استان پایان یافته و بیش از 34 هزار نوآموز مورد سنجش قرار گرفتند.

    وی در خصوص توزیع کتاب های درسی دانش آموزان گفت: ثبت سفارش ها عمدتا انجام شده و توزیع کتاب های درسی دانش آموزان در سطح استان شروع شده است.

    مدیرکل آموزش و پرورش استان با اشاره به این که بیش از 95 درصد فرهنگیان استان در مرحله اول واکسن را دریافت کرده اند، خاطرنشان کرد: و مرحله دوم واکسیناسیون فرهنگیان نیز با موفقیت انجام شده است.

   پورداود با تأکید بر این که تمهیدات لازم برای آغاز سال تحصیلی جدید در استان اندیشیده شده است، از مدیران و روسای شهرستان ها، نواحی و مناطق خواست از تمام امکانات و ظرفیت ها برای شروع مهر باشکوه استفاده کنند. 

به اشتراک بگذارید :