19 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۶/۲۳ ۱۰:۱۵:۰۰
کد مطلب:  1685039
معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش در سفر به استان آذربایجان شرقی؛
بازگشایی مطلوب و ایمن مدارس، روح امید و نشاط به جامعه می دمد

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش در سفر به استان آذربایجان شرقی، با اشاره به این که بازگشایی مطلوب و ایمن مدارس روح امید و نشاط به کالبدجامعه می دمد، گفت: مشارکت اولیا در تصمیم گیری های نظام آموزشی کشور بسیار مهم است.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، رضوان حکیم زاده در جریان سفر یک روزه خود به استان آذربایجان شرقی با حضور در جلسه مشترک شورای معاونان و مدیران و رؤسای نواحی و مناطق آموزش و پرورش استان، از شروع آموزش های رسمی سال تحصیلی جدید، در اول مهرماه خبر داد و گفت: خوشبختانه بسیاری از برنامه ها که برای رصد، یادگیری و جبران آموزش در معاونت آموزش ابتدایی تهیه و ابلاغ شده بود؛ در  استان آذربایجان شرقی با اجرای طرح «هم یاران آموزشی» و «اعزام نیرو به مناطق روستایی و عشایر» انجام شده است و این، بسیار با ارزش است.

وی با اشاره به این که بر اساس گزارش های ارائه شده در سطح بین المللی و داخلی، دانش آموزان مناطق محروم و کمتر برخوردار، بیشترین آسیب را از آموزش مجازی در شرایط شیوع کرونا، متحمل شده اند، تصریح کرد: حتی دانش آموزان مناطق روستایی و عشایری کم برخوردار، به دلیل کم جمعیت بودن مدارس در این مناطق و آموزش حضوری، مشکلات کمتری از نظر یادگیری و آموزش داشته اند؛ ولی دانش آموزان کم برخوردار حاشیه شهرهای بزرگ، بویژه دانش آموزان دوره ابتدایی، به دلیل حمایت کم یا عدم حمایت خانواده ها و همچنین کمبود تجهیزات آموزش مجازی  و نداشتن سواد مؤثر خانواده از نظر عاطفی، روانی و شکاف دیجیتالی، آسیب های بیشتری دیده اند، که ضروری است؛ با برنامه ریزی های دقیق، این آسیب ها جبران شود.

معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش به برنامه های تابستانی که برای جبران یادگیری در نظر گرفته شده بود اشاره کرد و گفت: در این خصوص نیز آموزش و پرورش استان آذربایجان شرقی طبق رصد دوره های 14 ساعته، در صدر بوده است.

حکیم زاده خطاب به رؤسا و مدیران نواحی و مناطق استان آذربایجان شرقی، تأکید کرد: انتظار داریم؛ طبق دستور ریاست محترم جمهور، زنگ مهر با بازتاب و شور بی نظیری در استان ها، به صدادرآید، و آغاز مهر، نشانه ای از امید، شور و شوق تحصیلی در جامعه باشد.

وی با بیان این که کودکان به سبب سیستم ایمنی بالایی که دارندازنظرمتخصصان جهانی نیازی به واکسن نداشته اند؛ اما پیگیری های لازم توسط دولت برای واکسیناسیون نوجوانان 12 تا 18 ساله در حال انجام است،گفت: آموزش و پرورش با مشارکت خانواده ها و نظر سنجی های انجام شده، تصمیم به بازگشایی مدارس به صورت حضوری،گرفت. نتایج نظرسنجی ها نشان می دهد که بسیاری از خانواده ها با بازگشایی حضوری مدارس موافق هستند.

معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش در ادامه سفر یک روزه خود به استان آذربایجان شرقی در جلسه معاونین آموزش ابتدایی و منتخب مدیران مدارس ابتدایی نواحی تبریز، اظهار کرد: اگر تلاش مدیران مدارس و ایثار و فداکاری معلمان، نبود؛ در استمرار امر آموزش موفق نمی شدیم، گفت: در شرایط کرونایی ایران یکی از کشورهای جهان از جهت تداوم و رصد آموزش بوده و اقدامات بسیار ارزنده ای در این زمینه انجام شده است.

حکیم زاده گفت: خوشبختانه از «ظرفیت رسانه»، «فضای مجازی» و «یاری گران آموزش»، در  راستای آموزش در دوران کرونا، به صورت گسترده استفاده شد و بر تداوم آن، پس از این دوران و در کنار آموزش حضوری، تأکید داریم.

وی  با بیان این که مدیران، در برابر خانواده ها، معلمان و دانش آموزان  مسئولند، تصریح کرد: مهم ترین رسالت مدیران، فراهم کردن امکان دسترسی همه دانش آموزان به آموزش و فرصت های یادگیری برابر، جهت تعلیم و تربیت است.

حکیم زاده اظهار داشت: به عنوان معلم و مدیر فرهنگی همیشه باید دغدغه مند باشیم که دانش آموزان را به سمت رشد و شکوفایی سوق دهیم؛ موفقیت حق همه کودکان است و در این راستا نیاز است به عنوان یک مدیر، عوامل روانی-اجتماعی  را دستکاری کنیم تا زندگی دانش آموزان به شکل مطلوب تغییر یابد.

معاون آموزش ابتدایی، تصریح کرد: باید برنامه ریزی شده حرکت کرده و بکوشیم سال تحصیلی جدید،  به شکلی مطلوب و شکوهمند، آغاز شود تا بتوانیم روح امید را به جامعه منتقل کنیم و این امر با مشارکت اولیا در تصمیم گیری ها اتفاق خواهد افتاد.

شایان ذکر است، سفر یک روزه معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش به استان آذربایجان شرقی، به منظور بررسی تمهیدات پروژه مهر و بازگشایی مدارس در سال تحصیلی جدید، صورت گرفته است.

 

به اشتراک بگذارید :