21 ربیع‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۶/۲۲ ۱۱:۲۸:۳۰
کد مطلب:  1687409
معاون سوادآموزش آموزش و پرورش استان قزوین:
3 دهم درصد جمعیت استان بیسواد و یا کم سوادند

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی؛ کبری جعفربگلو معاون سوادآموزی استان در خصوص وضعیت بیسوادی در استان اظهارداشت: تلاش ما در راستای منویات مقام معظم رهبری و سیاست های سازمانی است و با ارائه خدمات سوادآموزی رایگان برای گروههای سنی 10 تا 49 سال در مسیر ریشه کن شدن بیسوادی گام برداشته ایم.

معاون سواد آموزی آموزش و پرورش استان قزوین گفت: ۹۹.۷ درصد مردم استان قزوین باسوادند و تنها 3 دهم درصد جمعیت استان بیسواد و کم سواد هستند که برای سوادآموزی این افراد برنامه ریزی کرده ایم.

وی اضافه کرد: جلسات شورای پشتیبانی سوادآموزی از اقدامات موثری است که به نتیجه بخش شدن برنامه ها کمک می کند.

این مسئول بیان کرد: با تدوین برنامه عملی برای ریشه کنی بیسوادی در استان و با نظارت بر فعالیتها امیدواریم نتایج کاربردی داشته باشیم.

جعفربگلو تصریح کرد: تعیین مسئولیت های ادارات، نهادها، تکمیل بانک اطلاعات از افراد بیسواد و کم سواد، بررسی روند پیشرفت برنامه های سوادآموزی، چگونگی ثبت اطلاعات و پیشرفت امور در پایگاه اطلاعات ثبتی، راههای غنی سازی محیط یادگیری برای افراد کم سواد برای جلوگیری از بازگشت به بیسوادی در برنامه های سوادآموزی گنجانده شده است.

وی اظهارداشت: در ارزیابی های انجام شده در 25 محور و شاخص در سال 97 در حد انتظار ، سال 98 به عنوان رتبه خوب و در  سال گذشته توانستیم رتبه عالی و شایسته تقدیر را در کشور کسب کنیم.

معاون سوادآموزی آموزش و پرورش استان قزوین گفت: بر اساس آمار سرشماری در سال 95 میانگین باسوادی استان 96.4 درصد اعلام شد که بالاتر از میانگین کشوری بود و ما از استانهای باسواد محسوب می شدیم.

جعفربگلواضافه کرد: بر اساس گزارش جشنواره کشوری شهید رجایی و اعلام سازمان سوادآموزی، میانگین باسوادی استان در گروه 10 تا 49 سال که همان گروه هدف است بیش از 99 درصد اعلام شده است.

وی اظهارداشت: آمار بیسوادی در سرشماری سال 95 در استان بیش از 21 هزار نفر اعلام شده بود که با گذشت 5 سال از این  سرشماری و توجه به عواملی از جمله مهاجرت، مرگ و میر و خروج افراد از گروه سنی مخاطب سوادآموزی این رقم قابل استناد نیست.

معاون سوادآموزی آموزش و پرورش استان قزوین بیان کرد: سال گذشته با توجه به شیوع ویروس کرونا بیشتر فعالیت های نهضت سوادآموزی در فضای مجازی صورت گرفت تعداد 3 هزار و 229 نفر سوادآموز در 251 کلاس گروهی و 120 سواد آموز به صورت فرد به فرد ثبت نام کرده و تحت آموزش قرار گرفتند.

جعفربگلو گفت: در مجموع طرح های مکمل و مهارت آموزی در مراکز یادگیری محلی در حدود 7 هزار نفر در فعالیت های سوادآموزی مشارکت کردند.

معاون سوادآموزی آموزش و پرورش استان قزوین تصریح کرد: انتظار داریم با حمایت استاندار محترم، بتوانیم با کمک دهیاران در شناسایی و جذب بیسوادان بتوانیم زمینه آموزش افراد باقیمانده را مهیا کنیم تا دیگر هیچ بیسوادی در استان نداشته باشیم.

جعفربگلو اظهارداشت: لازم است بانک اطلاعات افراد بیسواد در مناطق مختلف استان با کمک همه مردم تکمیل شود تا برنامه ریزی ها به نتیجه برسد.

به اشتراک بگذارید :