16 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۶/۲۸ ۱۸:۰۵:۰۳
کد مطلب:  1691383
افتتاح دهمین مرکزجامع تشخیصی،توانبخشی ومشاوره‌ای کشوردربیرجند

در سفر معاون وزیر و رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی به استان خراسان جنوبی دهمین مرکز جامع تشخیصی، توانبخشی و مشاوره‌ای کشور ویژه دانش آموزان استثنایی در شهرستان بیرجند افتتاح شد.

به گزارش اداره اطلاع رسانی وروابط عمومی آموزش و پرورش خراسان جنوبی، دکتر سید جواد حسینی پس از افتتاح این مرکز در جمع کادر اداری و مدیران مدارس استثنایی استان خراسان جنوبی گفت: مرکز مشاوره افتتاح شده پنجاه و پنجمین مرکز مشاوره ویژه دانش آموزان استثنایی و اولیا آنان است که این مرکز علاوه بر خدمات مشاوره ای، خدمات تشخیصی و توانبخشی را به دانش آموزان استثنایی ارائه می‌کند و مشابه این مرکز ۹ مرکز جامع دیگر در کشور وجود دارد.

حسینی با بیان اینکه ارتباط بین بخشی مراکز اختلالات یادگیری با معاونت آموزش ابتدایی موجب ارتقای فعالیت های این مراکز خواهد شد گفت: ۱۲ مرکز ویژه اختلالات یادگیری در استان خراسان جنوبی وجود دارد که به هر مرکز ۱۰ میلیون تومان اعتبار اختصاص خواهد یافت.

وی یکی از رویکردهای سازمان آموزش و پرورش استثنایی را حرکت به سمت اجتماعی شدن این سازمان دانست و گفت: تدوین و اجرایی کردن بسته تحولی توسعه مشارکت ها، گسترش نهضت مشارکتی توان افزایی،  راه اندازی باشگاه های بازنشستگان از جمله فعالیت های مشارکتی سازمان آموزش و پرورش استثنایی است که منجر به اجتماعی شدن این سازمان هم می شود.

حسینی با اشاره به قلمروهای استانداردسازی نظام تعلیم و تربیت بویژه در آموزش و پرورش استثنایی گفت: آموزش و پرورشی استاندارد است که به سمت استاندارد سازی فضا، تجهیزات، منابع انسانی محتوا، منابع مالی، فناوری های نوین و رویه ها و فراگردها حرکت کند و این استاندارد سازی ها در آموزش و پرورش استثنایی با جدیت پیگیری می‌شود.

معاون وزیر با بیان اینکه با اجرای نهضت از خشت تا بهشت ۱.۵ متر مربع سرانه فضای آموزشی دانش آموزان استثنایی ارتقا یافته است گفت: بر اساس آمایش سرزمینی ۲۱۰ مدرسه استثنایی در کشور مورد نیاز بود که در. یک سال و نیم گذشته ۱۶۰ مدرسه از این تعداد افتتاح و یا کلنگ زنی شده است.

وی تصریح کرد: ۱۲ مدرسه از این تعداد در استان خراسان جنوبی مورد نیاز است که دو مدرسه در حال ساخت است و باقی مدارس در صورت تامین زمین یا مشارکت خیرین ساخته خواهد شد.

وی افزود: تربیت بدنی از نیازهای اساسی دانش آموزان با نیازهای ویژه است و در همین راستا ۷۰ سالن ورزشی برای دانش آموزان استثنایی در حال ساخت است.

حسینی تدوین بسته های تحولی را گامی برای اجرایی سازی سند تحول بنیادین دانست و گفت: در سال جاری سه بسته تحولی آموزش های خانواده محور، بازی و ورزش های نشاط آفرین و توسعه کیفی مراکز مشکلات ویژه یادگیری در آموزش و پرورش استثنایی تدوین و اجرایی شده است.

معاون وزیر با بیان اینکه تجمیع ساختارهای استانی آموزش و پرورش در سالیان گذشته موجب کاهش استحکام آموزش و پرورش استثنایی شد گفت: با مصوبه شورای سازمان تفویض اختیار صدور احکام و استقرار ذیحسابی اجرایی شده است و برای حل مشکل نبود ساختار  آموزش و پرورش استثنایی در مناطق نیز تشکیل شورای هماهنگی و پشتیبانی آموزش و پرورش استثنایی در استان ها و مناطق به تصویب شورای سازمان رسیده است.

 معاون وزیر با اشاره به سختی کار در آموزش و پرورش استثنایی گفت: استثنا شدن همکاران سازمان استثنایی از قانون جامع خدمات کشوری در کمیسیون اجتماعی دولت در حال بررسی است و امید است به زودی به مجلس ارائه شود.

حسینی در پایان گفت: اعتبار سال جاری آموزش و پرورش استثنایی استان خراسان جنوبی از ۲ میلیارد تومان به ۵ میلیارد تومان افزایش خواهد یافت.

به اشتراک بگذارید :