17 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۶/۳۱ ۱۱:۰۳:۲۲
کد مطلب:  1696229
اطلاعیه 1:
اطلاعیه آموزش و پرورش گلستان در خصوص بازگشایی مدارس

اداره کل آموزش و پرورش گلستان، به منظور هماهنگی واتخاذ شیوه واحد در خصوص بازگشایی مدارس، اطلاعیه شماره 1 خود را صادر کرد.

به گزارش اداره اطلاع و رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش گلستان، احسان گوهری راد مدیرکل آموزش و پرورش استان در مصاحبه با استودیو همکلاسی ضمن قدردانی از تلاش و اهتمام فرهنگیان در ادارات و مدارس پیرامون تمهید مقدمات بازگشایی شکوهمند مدارس، چگونگی فعالیت واحدهای آموزشی را در آستانه سال تحصیلی جدید تشریح کرد.

مدیرکل آموزش و پرورش گلستان در این باره گفت:  باتوجه به برگزاری جلسات گفتگو با مدیران محترم آموزش و پرورش و مدیران مدارس؛ شاهد برخی ناهماهنگی ها در خصوص بازگشایی مدارس هستیم، لذا بر اساس بخشنامه 324/140-1400/6/24 وزارت آموزش و پرورش، جهت اتخاذ یک شیوه وراهکار واحد موارد لازم جهت اطلاع و اقدام دقیق  به مدارس ارسال گردیده است؛ این موارد به شرح زیر است:

 ۱ - شروع سال تحصیلی در سوم مهرماه:

برنامه های آغازین به صورت نمادین و حضوری در مدارس مجاز با حضور مسئولین شهرستانی و ...برگزار خواهد گردید.

برنامه شکوفه ها در روز پنجشنبه اول مهرماه و زنگ ایثار و شهادت به مناسبت گرامیداشت هفته دفاع مقدس در روز سه شنبه 6مهر برگزار می شود.

2- مدارس حضوری در سوم مهرماه:

 مدارس روستایی و عشایری با داشتن کلاس های با تراکم تا ۱۵ نفر و کلاس های کارگاهی هنرستان های فنی حرفه ای و کاردانش، این مدارس با رعایت کلیه پروتکل های بهداشتی و تکمیل فرم های مربوطه با نظر شورای مدرسه و مدیر محترم از سوم مهرماه به صورت حضوری شروع به کار خواهند کرد.

 تأکید می‌شود این بازگشایی فقط برای مدارس روستایی و عشایری است و هیچ مدرسه ای اعم از دولتی و غیردولتی و خاص،  حتی با تراکم دانش آموز کمتر از این تعداد در کلاس، مجوز برگزاری حضوری نداشته و در صورت مشاهده بر اساس ضوابط قانونی شخص مدیر مدرسه، مسئول تخلف می باشد.

 ۳ - مدارس حضوری بعد از هفته اول مهر ماه:

 مدارس روستایی و عشایری با داشتن کلاس های با تراکم کمتر از ۳۰ نفر، با تفکیک کلاس ها به تراکم کمتر از ۱۵ نفرو کسب مجوز از کارگروه سلامت اداره آموزش و پرورش شهرستان و شورای مدرسه و مدیر، بعد از هفته اول مهر ماه بازگشایی به صورت حضوری را انجام خواهند داد، لازم به ذکر است تشکیل کلاس حضوری  حداکثر3 روز در هفته برای هر یک از کلاس های تفکیکی خواهد بود.

 آموزش غیرحضوری در سامانه شاد و مدرسه تلویزیونی در روزهای خارج از برنامه، ادامه تدریس حضوری را تکمیل می نماید؛ تاکید می شود این بازگشایی فقط در مدارس روستایی و عشایری خواهد بود.

4- مدارس تا ۳۰۰ نفر دانش آموز:

 از ابتدای مهرماه با آموزش به صورت مجازی در سامانه شاد ومدرسه تلویزیونی انجام شده و بعد از مجوز شورای مدرسه و مدیر، تکمیل فرم های لازم و اطمینان از رعایت پروتکل های موردنظر در دستورالعمل ارسالی و کسب مجوز از کارگروه سلامت اداره آموزش و پرورش شهرستان، به تدریج بعد از پایان هفته اول آبان ماه،  نسبت به حضوری شدن دانش آموزان اقدام نمایند؛ در این مدارس نیز کلاس ها باید تفکیک شده و با تراکم حداکثر ۱۵ نفر و حداکثر ۲ تا ۳ روز به صورت حضوری تشکیل شوند. مرجع تصمیم‌گیری در خصوص تعداد روزهای آموزش حضوری با مدیر و شورای مدرسه می باشد.

 ۵ -مدارس بیش از ۳۰۰ نفر دانش آموز:

 با رعایت کلیه موارد مد نظر در بند4 بخشنامه برای مدارس کمتر از300نفر، شورای مدرسه و مدیران می توانند بعد از پایان هفته دوم آبان ماه به صورت تدریجی و اقتضایی کلاسهای درس رابهصورتحضوری بازگشایی نمایند، تراکم کلاس ها حداکثر ۱۵ نفر و دانش‌آموزان حداقل دو روز در هفته در کلاس به صورت حضوری تحصیل خواهند نمود.

6- فرمهایی که باید مدیر مدرسه برای تکمیل آن اقدام نماید:

 6-1 : چک لیست بهداشتی (شماره 1) خود ارزیابی میزان آمادگی مدارس برای آموزش حضوری باید در سامانه نظارت بارگذاری شود.

6-2: چک لیست نظارت مستمر بر شرایط مدرسه بعد از بازگشایی که در ارزیابی های دوره ای توسط مرکز خدمات جامع سلامت بررسی می‌شود.

 6-3: چک‌لیست« 3 الف» برای تکمیل در مدارس که به صورت آموزش حضوری و ترکیبی هستند وچک لیست « 3ب» برای تشکیل در مدارس که به صورت کاملاً غیر حضوری بازگشایی می‌شوند.

 ۷- در فاصله گذاری دانش آموزان فاصله 5/1 متر برای هر دانش آموز با همکلاسی خود و همچنین رعایت فضای حداقل 25/2 متر مربع برای هر دانش آموز در فضای کلاس الزامی است، در صورت عدم وجود فضای کافی با نظر مدیر و شورای مدرسه کلاس درس به دو یا چند کلاس تفکیک شده که حداکثر تراکم دانش آموزان در کلاس ۱۵ نفر و مدیریت تقسیم بندی دانش آموزان در کلاس ها بر عهده مدیر و شورای مدرسه می باشد.

 8- هر جلسه آموزش حضوری در دوره ابتدایی ۴۵ دقیقه و در دوره متوسطه ۶۰ دقیقه می باشد؛ تصمیم‌گیری در این زمینه بر اساس اقتضائات مدرسه و کلاس وبا توجه به تهویه کلاس بر عهده مدیر و شورای مدرسه می باشد.

 9- هر جلسه آموزش غیر حضوری در فضای مجازی برای پایه های اول دوم و سوم ابتدایی ۳۰ دقیقه، پایه های چهارم پنجم و ششم ۳۵ دقیقه و برای تمامی پایه‌های متوسطه ۴۵ دقیقه می باشد.

 10 -تاکید می‌شود کلیه تصمیمات شورای مدرسه برای بازگشایی مدارس، باید صورتجلسه و مستند تنظیم شود.

به اشتراک بگذارید :