19 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۶/۳۱ ۱۱:۵۸:۳۵
کد مطلب:  1696471
سرپرست مرکز امور بین الملل و مدارس خارج از کشور در برنامه تلویزیونی "مشاور" وضعیت بازگشایی مدارس ایرانی خارج از کشور را تشریح کرد

برنامه‌ریزی مسئولان برای بازگشایی مدارس خارج از کشور در زمینه کیفیت تحصیل، ارزیابی، اعزام معلمین، ارزشیابی، ثبت نام و تعداد دانش‌آموزان و کیفیت تحصیل آن‌ها در شرایط کرونا موضوع بحث برنامه"مشاور" بود که با حضور خانم دکتر میترا تیموری به روی آنتن جام جم رفت.

به گزارش روابط عمومی مرکز امور بین الملل و مدارس خارج از کشور، خانم دکتر میترا تیموری در برنامه تلویزیونی "مشاور" شبکه جام‌جم به تشریح وضعیت بازگشایی مدارس ایرانی خارج از کشور پرداخت و اظهار داشت: از دیر باز وجود مدارس خارج از کشور برای ما دارای اهمیت بسیار زیادی بوده است به دلیل اینکه دانش آموزان عزیز ما در غربت به سر می برند. در کشوری که به هر دلیلی ساکن آن کشور هستند و نیاز دارند با فرهنگ  و ارزش‌های ایران آشنا شوند، این مدارس دایر شدند که دانش آموزان و خانواده های آن ها بتوانند از این مدارس بهره ببرند. ضمن اینکه مدارس پایگاه‌های فرهنگی و ارزشی جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور هستند و ما همواره سعی می‌کنیم آنچه در توان داریم به‌کار گیریم که کیفیت این مدارس بالا باشد. به دلیل اینکه دانش‌آموزان ما از تعلیم و تربیت عقب نمانند و از طرفی پرچم‌دار و سمبل ما در کشورهای دیگر هستند و ما دوست داریم یک نمونه فاخر از انسان ایرانی، دانش آموز ایرانی و معلم ایرانی در کشورهای دیگر باشند و هم‌چنین دانش‌آموزان و خانواده‌های آن‌ها از کیفیت تحصیل راضی باشند.

وی افزود: در حال حاضر در 57 شهر از 37 کشور مدرسه داریم. از این مدارس 65 مدرسه دولتی، 12 مدرسه غیر دولتی و 4 مدرسه بین المللی است و هنوز  روند ثبت نام‌ها دارد و تعداد 11.118 دانش‌آموز ثبت نام داشته‌ایم. با توجه به شرایط کرونا و این‌که برخی افراد هنوز در کشورهای مقصد مستقر نشده‌اند استقبال خوبی از مدارس ایرانی شده است.

دکتر تیموری به نحوه نظارت وارزیابی مدارس پرداخت: برای سازمان دهی و کنترل بیشتر بر مدارس ایرانی که در جهان داریم، مدارس را در هفت اداره ساماندهی  و تحت نظارت هفت سرپرستی قرار دادیم.کشورهایی که در  محدوده جغرافیای هر یک از سرپرستی‌ها قرار می‌گیرند تحت نظارت همان سرپرستی هستند.

سرپرست مرکز امور بین الملل هم‌چنین گفت: نقش و عملکرد سرپرستی‌ها برای مدارس ایرانی مثل اداره آموزش و پرورش است. مدیران سرپرستی‌ها با مدارس تحت حوزه خود در ارتباط هستند و همه مسائل مربوط به آن‌ها را از طریق مرکز امور بین‌الملل و مدارس خارج از کشور پیگیری می‌کنند.

تیموری افزود: بخش‌ها و معاونت‌های مختلف ستاد که در وزارت آموزش و پرورش مستقر هستند هر کدام وظیفه‌ای تخصصی دارند و مرکز امور بین‌الملل هم هر کدام از مسائل مدارس را از حوزه تخصصی ذیربط پیگیری می‌کند و از طریق سرپرستی‌ها به نتیجه می‌رساند. مرکز امور بین الملل  واسط بین ستاد و سرپرستی‌های ما در خارج از کشور است. هدف ما حفظ این ارتباط است. تا دانش‌آموزان خارج از کشور نیز از برنامه‌ها و فعالیت های تدارک دیده شده توسط آموزش و پروش داخل کشور بهره ببرند.

دکتر تیموری ادامه داد اگر فردی تا کلاس دهم را در ایران گذرانده باشد می‌تواند در کشور مورد نظر خود که مدرسه ایرانی دارد، ادامه تحصیل دهد. ما بخشی داریم به نام "فارسی‌آموزی" که افراد متقاضی می‌توانند به‌صورت حضوری و مجازی صرفاً زبان فارسی بیاموزند.

 ایشان در خصوص نحوه ثبت نام در مدارس ایرانی خارج از کشور افزود: خانواده‌های دانش‌آموزان می‌توانند با مراجعه حضوری ثبت نام را انجام دهند، هم‌چنین می‌توانند با ارائه مدارک به صورت غیر‌حضوری ثبت نام کنند و در زمان امتحانات به صورت حضوری به مدرسه مراجعه کنند زیرا در بعضی از کشورها مدرسه ایرانی وجود ندارد .

 در پایان خاطر نشان کرد: ما آمادگی کامل برای بازگشایی مدارس ایرانی در خارج از کشور را داریم و شروع آموزش مطابق با تقویم سال تحصیلی کشور ایران است  ولی در برخی کشورها باید تابع قوانین و مقررات و تقویم اجرایی آن کشور باشیم. در برگزاری مدارس به صورت حضوری باید طبق پروتکل و دستورالعمل همان کشورها عمل کنیم

به اشتراک بگذارید :