8 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۶/۳۱ ۱۲:۵۳:۵۶
کد مطلب:  1696637
بوی ماه مهر و رویش دانایی در استان مرکزی

پاییز از راه رسیده و فصل بازگشایی مدارس است و استان مرکزی با وجود شیوع ویروس کرونا بستری آماده و ایمن را برای دانش‌آموزان در مدارس تدارک دیده تا در سایه رعایت پروتکل‌های بهداشتی در فرآیند رویش دانایی و تعلیم و تربیت پشت میز و نیمکت‌های کلاس درس حضور یابند.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش استان مرکزی به نقل از خبرگزاری ایرنا؛ ۲۷۶ هزار دانش آموز شامل ۱۶ هزار نفر در دوره پیش دبستانی، ۱۳۰ هزار نفر دوران ابتدایی، ۶۰ هزار نفر متوسطه اول، ۳۰ هزار نفر متوسطه دوم و ۲۰ هزار نفر با احتساب مدارس غیردولتی با طلیعه ماه مهر امسال سال تحصیلی ۱۴۰۰- ۱۴۰۱ را در استان مرکزی آغاز می‌کنند.

مسئولان حوزه سلامت و آموزش و پرورش استان مرکزی اعلام کرده‌اند که تمامی فرهنگیان این دیار عالم‌پرور واکسن ویروس کرونا را دریافت کرده و اقدامات لازم برای واکسیناسیون دانش آموزان و برگزاری حضوری کلاس‌ها با نظم و سرعت مناسبی انجام شده‌ است و اکنون در سایه ایمنی نسبی واکسن و تدابیر خاص در فاصله‌گذاری اجتماعی و رعایت موازین بهداشتی، دانش‌آموزان می‌توانند به آغوش مدارس آمده و کسب تربیت و علم کنند.

۱۱هزار و ۴۰۰ کلاس درس در مدارس دولتی و غیردولتی استان مرکزی با آماده‌سازی فیزیکی و بهداشتی چشم به‌راه دانش‌آموزان هستند و موضوع کمبود معلم نیز با بهره گیری از فرهنگیان بازنشسته، اضافه کار فرهنگیان رسمی، طلاب معلم و سرباز معلم حل شده و همه چیز مهیاست تا برگی دیگر از کارنامه آموزشی استان در سال تحصیلی پیش رو ترسیم شود.

مدارس استان مرکزی برای میزبانی از دانش‌آموزان مهیاست

مدیرکل آموزش و پرورش استان مرکزی در این خصوص گفت: با اقدامات انجام شده از سوی اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان، وضعیت اینترنت در روستاهای این استان نسبت به سایر استان‌ها از وضعیت مناسب تری برخوردار است و مدارس استان امسال علاوه بر آمادگی پذیرش حضوری دانش‌آموزان در زمینه فراگیری مجازی نیز نمره قابل‌قبولی نسبت به گذشته دارند.

«بهرام حسین‌آبادی » افزود: استان مرکزی با نصب تجهیزات مخابراتی و زیر ساخت‌های لازم توانسته تاکنون از نظر دسترسی به شبکه شاد رتبه دوم را پس از استان قم به خود اختصاص دهد و تلاش برای بهبود شاخص‌ها ادامه دارد.

وی ادامه داد: با توجه به کمبود اعتبار در سال‌های اخیر، خیران مدرسه ساز با حضور فعال در امر مدرسه سازی با همکاری اداره کل نوسازی مدارس استان فضاهایی را ساخته و در اختیار آموزش و پرورش قرار داده‌اند و امید است که این مشارکت خیرخواهانه در حوزه آموزش مجازی نیز بیش از پیش باشد.

مدیرکل آموزش و پرورش استان مرکزی بیشترین نیاز آموزش و پرورش استان به فضای آموزشی را مربوط به شهرستان ساوه عنوان کرد و گفت: با وجود حضور فعال خیران مدرسه‌ساز در زمینه ساخت فضاهای آموزشی، تاکنون نیاز آموزش و پرورش استان در این شهرستان برطرف نشده‌ و انتظار است که افراد خیر با مشارکت خود باقیات صالحات در عرصه علم اموزی برجا بگذارند.

حسین‌آبادی خاطرنشان کرد: از زمان شیوع ویروس کرونا فرایند علم آموزی در استان مرکزی غیرحضوری و در مدت کوتاهی حضوری بوده اما اکنون که با مصوبه ستاد کرونا کشور مدارس پذیرای دانش‌آموزان است و در تمامی مدارس استان الکل پاش پدالی، دستی و چشمی پیش بینی شده است.

وی گفت: ملزومات مورد نیاز مدارس برای آغاز سال تحصیلی جدید در استان تامین شده و با توجه به برگزاری غیرحضوری کلاس‌ها در سال تحصیلی گذشته و آماده سازی برخی ملزومات اداری و آموزشی مدارس در مهرماه سال گذشته، اکنون فضاهای آموزشی استان از آمادگی لازم برای حضور دانش آموزان برخوردار است.

مدیرکل آموزش و پرورش استان مرکزی افزود: ۲۵۷ هزار دانش‌آموز در دوره‌های مختلف آموزشی سال تحصیلی ۱۴۰۰- ۱۴۰۱ را در ۲ هزار واحد آموزشی این استان آغاز می‌کنند

حسین‌آبادی گفت: بهره‌گیری از ظرفیت خیران و کمک‌های داوطلبانه مردمی برای تامین تجهیزات آموزشی و ورزشی در تمامی نقاط استان مرکزی به خصوص نقاط کم برخوردار، سکونتگاه‌های غیر رسمی و حاشیه شهرها در دستور کار آموزش و پرورش این استان قرار دارد.

وی افزود: ۱۱ هزار و ۴۰۰ کلاس درس در مدارس دولتی و غیر دولتی استان مرکزی وجود دارد که آموزش و پرورش استان در زمینه تامین معلم مورد نیاز این کلاس‌ها با مشکلاتی مواجه‌ است.

حسین آبادی اظهار داشت: یک‌هزار نفر با بازنشستگی فرهنگیان، پارسال از آموزش و پرورش استان مرکزی خارج شدند که با فرض اینکه یک‌هزار نفر سالانه به این اداره کل وارد شود، همچنان کمبود معلم در این استان پا برجا است.

وی ادامه داد: بهره‌گیری از نیروهای رسمی به‌ صورت اضافه کار، بهره‌گیری از همکاران بازنشسته بر اساس مصوبات قانونی و نیروهای خرید خدمات، طلاب وظیفه و سرباز معلم از جمله برنامه‌ها و اقدامات آموزش و پرورش استان مرکزی برای جبران کمبود معلم در استان است.

مدیرکل آموزش و پرورش استان مرکزی خاطرنشان کرد: با اقدامات انجام شده مهر امسال هیچ کلاس درسی در استان بدون معلم نمی‌ماند و نیروی انسانی در این حوزه تامین شده است.

حسین آبادی با یادآوری با اعلام پوشش ۱۰۰ درصدی دانش آموزان مناطق مختلف استان مرکزی در سال تحصیلی گذشته گفت: بر اساس مصوبه ستاد کرونا، خدمات آموزشی در مناطق کم‌جمعیت روستایی استان به‌صورت حضوری و مناطقی که با مشکل پوشش اینترنت مواجه بودند با بهره‌گیری از بسته‌های آموزشی ارایه شد.

وی گفت: نیاز است با توجه به آغاز به‌کار دولت جدید رفع مشکلات آموزش و پرورش ویژه دیده شود و اجرای سند بنیادین آموزش و پرورش،تامین نیروهای کیفی، توانمند سازی نیروهای شاغل و نگهداشت حداکثری نیروها در نهاد تعلیم و تربیت در دستور کار قرار گیرد.

 مدیرکل آموزش و پرورش استان مرکزی خاطرنشان کرد: حدود ۱۴ هزار نیروی انسانی شاغل در آموزش و پرورش وجود دارد که باید برنامه اصولی برای توانمندسازی آنان داشت و با انگیزش و ارتقای منزلت اجتماعی فرهنگیان و رفع مشکلات این قشر زمینه جذب کادر اموزشی ماهر و متخصص برای ارتقای هرچه بیشتر نظام آموزشی کشور صورت پذیرد.

حسین آبادی، از واکسیناسیون ۲۵ هزار نفر از فرهنگیان استان مرکزی علیه ویروس کرونا خبرداد و گفت: ۱۶ هزار نفر معلم و دانشجو معلم، سه هزار نفر در مدارس غیردولتی و ۶ هزار نفر از فرهنگیان بازنشسته نیز که به‌دلیل کمبود نیرو با آموزش و پرورش استان مرکزی همکاری دارند ۲ دز واکسن ویروس کرونا را دریافت کردند.

وی ادامه داد: تمامی فرهنگیان و کارکنان آموزش و پرورش استان مرکزی با همکاری آموزش و پرورش با دانشگاه علوم پزشکی استان علیه ویروس کرونا ایمن‌سازی شده‌اند.

 مدیرکل آموزش و پرورش استان مرکزی گفت: ۲ نشست برای واکسیناسیون دانش‌آموزان استان با معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری و دانشگاه علوم پزشکی اراک برگزار و مقدمات لازم برای واکسیناسیون دانش‌آموزان انجام شده‌است.

حسین‌آبادی خاطرنشان کرد: ۱۶ هزار دانش آموز دوره پیش دبستانی، ۱۳۰ هزار نفر دوران ابتدایی، ۶۰ هزار نفر متوسطه اول، ۳۰ هزار نفر متوسطه دوم و ۲۰ هزار نفر با احتساب مدارس غیر دولتی اول مهر ماه امسال سال تحصیلی ۱۴۰۰- ۱۴۰۱را در استان مرکزی آغاز می‌کنند.

جمعیت هدف ۷۰هزار و ۸۰۴ نفری گروه سنی دانش‌آموزی استان مرکزی آماده دریافت واکسن

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک گفت: ۷۰ هزار و ۸۰۴ دانش آموز ۱۲ تا ۱۸ ساله در شهرهای زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی اراک، جمعیت هدف واکسیناسیون کرونا هستند.

دکتر«محمد جمالیان» افزود: این قشر تنها دانش‌آموزان شهرهای زیر مجموعه خدمات دانشگاه علوم پزشکی اراک را در  تفرش، شازند، آشتیان، فراهان، کمیجان، خنداب، محلات و دلیجان شامل می‌شوند و آمار جمعیت مشمول واکسن در ساوه، زرندیه و خمین مجزا است.

وی اظهار داشت: ۴۱ هزار دانش آموز ۱۲ تا ۱۸ سال در شهرستان اراک ساکن هستند که  ۶ هزار  نفر از آنان در مناطق روستایی به تحصیل اشتغال دارند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک گفت: ۲ مرکز ویژه به منظور تزریق واکسن دانش‌آموزی در اراک از سوی آموزش و پرورش پیش‌بینی شده که جامعه هدف دختران و پسران را ایمن‌سازی می‌کند.

جمالیان افزود: راه‌اندازی این مراکز باعث می‌شود تا ازتشکیل صف و تجمع انسانی پیشگیری شده و فرآیند تزریق واکسن نیز تسریع شود.

افزایش سه هزار و ۹۹۴ متر مربع به فضای اموزشی استان مرکزی

مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان مرکزی گفت: سه هزار و ۹۹۴ متر مربع امسال به سطح فضاهای آموزشی این استان افزوده‌ شدکه اغلب این اماکن در هفته دولت بهره‌برداری شده است.

«حسین محمدی» افزود: این فضاهای آموزشی در شهرستان‌های اراک، زرندیه، شازند، تفرش و فراهان  ساخته شده است.

وی ادامه داد: ۳۳ کلاس درس با بهره‌برداری از این طرح‌ها به تعداد کلاس‌های آموزش و پرورش استان مرکزی افزوده‌ شده است.

مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان مرکزی گفت: ۱۹۷ میلیارد ریال منابع مالی از محل اعتبارات استانی و مشارکت خیرسازان برای این طرح‌ها هزینه شده‌ است.

محمدی خاطرنشان کرد: مدرسه ۶ کلاسه خیری شهرستان تفرش، مدرسه ۶ کلاسه دلاور خشکرود زرندیه، تخریب و بازسازی دبیرستان حیات‌طیبه شهر مهاجران و مدرسه ۲ کلاسه روستای درویشان فراهان از جمله طرح‌هایی است که همزمان با هفته دولت در استان مرکزی به بهره‌برداری رسید.

وی ادامه داد: سالن ورزشی آموزشگاه قمر بنی‌هاشم ناحیه یک اراک، مقاوم‌سازی مدرسه ۲۱ رمضان روستای رباط میل و مدرسه ۲ کلاسه روستای چقای اراک از دیگر طرح‌هایی است که بهره برداری از آن‌ها در این مدت آغاز شد.

مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان مرکزی گفت: ساخت و تجهیز ۴۹ طرح آموزشی امسال به شرط ابلاغ و تامین اعتبار مورد نیاز از سوی در این استان در دستور کار قرار دارد.

محمدی افزود: با تکمیل و راه‌اندازی این طرح‌ها، ۲۹۰ کلاس درس به مجموعه فضاهای آموزشی آموزشی استان مرکزی افزوده می‌شود.

وی ادامه داد: ۶ طرح شامل چهار مدرسه ابتدایی ۱۵ کلاسه، یک مدرسه متوسطه ۱۲کلاسه و یک سالن ورزشی با اعتباری بالغ بر ۳۱۴ میلیارد ریال همزمان با هفته دولت امسال به آموزش و پرورش استان مرکزی تحویل شده و به بهره‌برداری می‌رسد.

مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان مرکزی خاطرنشان کرد: ۱۴ طرح آموزشی نیز با ۹۰ کلاس درس در صورت تامین و ابلاغ اعتبار مورد نیاز تا آبان ماه امسال، آماده تحویل به آموزش و پرورش استان خواهد بود.

وی ادامه داد: ۲۹ طرح آموزشی نیز  با ۱۷۳ کلاس درس در صورت تامین اعتبار تاپایان سال جاری ساخته و بهره‌برداری از آن‌ها آغاز می‌شود.

مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان مرکزی گفت: ساخت ۷۰ فضای آموزشی نیمه‌تمام که از سوی خیران در این استان تعهد شده، فعال است.

محمدی افزود: یک‌هزار و ۲۵۰ میلیارد ریال اعتبار برای تکمیل این طرح‌های آموزشی نیاز است که تامین این منابع مالی نیازمند حمایت و مساعدت مسئولان با اداره کل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان مرکزی دارد.

وی، از افزایش ۷۰ درصدی فضاهای آموزشی تحویلی اداره کل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان مرکزی در مدت ۲ سال گذشته خبرداد و اظهار داشت: اجرای طرح مدیریت مشارکتی، افزایش اعتبارات استانی و ملی، برگزاری منظم کمیته اعتبارات در این مدت و توزیع کامل اعتبارات از جمله مهمترین عوامل افزایش تعداد طرح‌های تحویلی این اداره کل بوده‌است.

مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان مرکزی گفت: ۳۲۵ میلیارد و ۹۹۶ میلیون ریال اعتبار استانی سال گذشته به این اداره کل اختصاص یافت که این منابع مالی نسبت به مدت مشابه سال ۹۷ حدود ۶۰ درصد افزایش یافته‌ است.

محمدی یادآور شد: ۲۰۲ میلیارد و ۴۲۵ میلیون ریال منابع مالی از محل اعتبارات استانی سال ۹۷ به اداره کل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان مرکزی اختصاص یافت.

وی، از افزایش ۲۵ درصدی اعتبارات ملی به اداره کل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان مرکزی خبرداد و افزود: ۵۹۹ میلیارد ریال اعتبار سال گذشته از محل اعتبارات ملی به این اداره‌کل اختصاص یافت که این اعتبارات در مدت مشابه سال ۹۷ حدود ۴۶۰ میلیارد ریال بود.

۲۷۶هزار دانش آموز در بیش از ۲ هزار واحد آموزشی استان مرکزی به تحصیل اشتغال دارند.

 

به اشتراک بگذارید :