17 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۶/۳۱ ۲۲:۱۵:۳۰
کد مطلب:  1697681
سرپرست وزارت آموزش و پرورش با حضور در برنامه «در انتهای الوند»:
«کرونا» و «تعطیلی مدارس»، دانش‌آموزان را از درک مهربانی محروم ساخت

سرپرست وزارت آموزش و پرورش گفت: «کرونا» و «تعطیلی مدارس»، دانش‌آموزان را از درک مهربانی محروم ساخت

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، علیرضا کاظمی؛ شامگاه امشب 31 شهریورماه با حضور در برنامه «درانتهای الوند»، ضمن گرامی داشت یاد معلمانی که در اثر کرونا جان خود را از دست داده اند، از مجاهدت‌های معلمان و جلوه‌های ناب ایثار آنان قدر دانی و اظهار کرد: تمام داشته‌های ما مدیون شهداست و باید آغاز سال تحصیلی و هفته دفاع مقدس را گرامی داشت.

کاظمی تصریح کرد: کرونا خسارات های بسیاری از جمله در عرصه های فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و ...  به مجموعه کشور وارد کرد و  بخش‌های مختلف جامعه را دچار آسیب کرد، اما آسیبی که به نظام تعلیم و تربیت وارد کرد عمیق و غیرقابل جبران است و این مسئله مهمی است که خانواده ها، همکاران و دانش آموزان آن را تأیید می کنند.

وی ادامه داد: کرونا دانش آموزان را دچار آسیب‌های فردی کرد و مهارت‌های ارتباطی دانش‌آموزان را تحت تأثیر قرار داد؛ آسیب هایی مانند پرخاشگری ها، افسردگی ها، و رفتارهای پرخطر و ...، دانش آموز، بسیاری از ارزش ها را باید از طریق تعاملات فراگیرد و برخی مهارت ها مانند مسئولیت پذیری و مشارکت در کارهای گروهی تنها در مدرسه برای فرزندانمان، مفهوم پیدا می کند؛ بنابراین آسیب های وارده آن قدر عمیق است که در تربیت نسلی ما شکاف و گسست ایجاد خواهد کرد.

سرپرست وزارت آموزش و پرورش از حضوری بودن آموزش های۱۱۰کشور و ترکیبی بودن حدود 60 کشور جهان، خبر داد و افزود: در شرایط کرونایی آخرین مکانی که کشورهای جهان آن را تعطیل کردند و اولین جایی را که باز کردند؛ مدرسه بود. آموزش و پرورش در دوران کرونایی اولین و بهترین واکنش را  نشان داد.

وی اضافه کرد: با شیوع کرونا، اولین واکنش از سوی معلمان و دومین واکنش از سوی صدا و سیما  نشان داده شد. لذا صدا و سیما اولین دستگاهی بود که در شرایط بحران به کمک آموزش و پرورش آمد.

کاظمی کار صدا و سیما را یک شاهکار و باعث آرامش در مسیر آموزش دانست و خاطرنشان کرد: پس از گذشت دوماه از شیوع کرونا یک دستاورد بزرگ خلق شد و شبکه آموزشی دانش آموز، با کمک سایر دستگاه‌ها به ویژه همراه اول، راه اندازی شد و شاد بزرگترین دستاورد نظام تعلیم و تربیت بود که در دوران کرونا در خدمت دانش آموزان قرار گرفت.

وی ادامه داد: طبیعی است هریک از این روش های آموزش مجازی نواقصی هم داشته باشند. لذا معلمان تجارب خود را به کار گرفتند و صدا و سیما هم به سرعت برنامه های آموزشی مدرسه تلویزیونی  ایران را توسعه داد و تا روز آخر 19 هزار  برنامه از صدا و سیما پخش شد.

سرپرست وزارت آموزش و پرورش از انتخاب سه شعار و رویکرد برای سال تحصیلی جدید خبر داد و  تصریح کرد: تضمین سلامت، استمرار آموزش و ارتقای کیفیت به عنوان سه راهبرد کلان و سلامتی دانش‌آموزان خط قرمز ماست.

وی با اشاره به راه های تضمین سلامت دانش آموزان و معلمان، افزود: واکسینه کردن معلمان در سراسر کشور تمام شده، و واکسن  رانندگان سرویس  مدارس درحال انجام و واکسینه کردن اولیای دانش آموزان نیز در اولویت قرار دارد.

کاظمی با بیان این که واکسیناسیون دانش‌آموزان زیر ۱۲سال توصیه نشده است و با تقدیر از همکاری های وزارت بهداشت، اظهار کرد: در الگوی طراحی شده برای استمرار آموزش ۳مسیر انتخاب کردیم؛ الگوی اول  مدرسه تلویزیونی ایران است که روز شنبه  زنگ آن نواخته خواهد شد، الگوی دوم شبکه شاد است و شنبه همه مدارس در همه  مقاطع تحصیلی  با شاد بازگشایی می‌شود، البته سیاست ما بازگشایی آرام و تدریجی مدارس با اطمینان از سلامت دانش‌آموزان است.

وی تصریح کرد: در کنار شاد و مدرسه نلویزیونی، بازگشایی مدارس روستایی و عشایری در گام اول است. ۴۵هزار مدرسه زیر ۷۵نفر و  100 هزار کلاس درس داریم که کمتر از 15 نفر دانش‌آموز دارند که می‌توانند پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند.

کاظمی تضمین سلامت را صرفا زدن واکسن ندانست و افزود: رعایت فاصله اجتماعی و سایر پروتکل های بهداشتی اهمیتش بیشتر از واکسینه شدن است.

وی با اشاره به آغاز گا م اول از ابتدای مهرماه، اظهار کرد: گام دوم شامل مدارس با جمعیت متوسط کمتر از 300 نفر است که با دو رویکرد اقدام به بازگشایی آن ها خواهیم کرد اول این که بازگشایی تدریجی و بدون تعیین تاریخ بازگشایی است که از دهه آخر مهر و اویل آبان می توانیم وارد بازگشایی مدارس شویم البته در این مورد به  منطقه و شورای مدرسه تفویض اختیار کردیم که پس از اعلام شرایط در سامانه مربوط و تأیید منطقه، آموزش های ترکیبی آغاز خواهد شد. ممکن است مدرسه ای زودتر و مدرسه ای دیگر دیرتر آموزش های حضوری را آغاز کند که مانعی ندارد. لذا این مدل کاملا منعطفانه است.

سرپرست وزارت آموزش و پرورش گفت: با توجه به تجربه سال گذشته اطمینان می‌دهیم با مشارکت اولیا و مربیان و همت مدیران و معلمان، دانش آموزان  می توانند آرام آرام به مدرسه باز گردند و  شادی و نشاط به جامعه برگردد.

وی در خصوص خبرخوش برای معلمان در آستانه بازگشایی مدارس، اظهار کرد: اجرای رتبه بندی معلمان در آستانه سال تحصیلی جدید یک خبرخوش است که امروز مجلس شورای اسلامی به معلمان داد، ضمن تقدیر از زحمات و همکاری های مجلس تاکید می کنم، آمادگی داریم در چارچوب اعتبار پیش بینی شده این طرح را اجرایی کنیم.

کاظمی درباره توزیع تبلت به دانش‌آموزان، اذعان کرد: یکی از دغدغه‌های مهم ما و همه مسئولین این موضوع است بنابراین طرح هدایت را طراحی و توانستیم  ۳۰۰هزار تبلت تهیه کنیم.

وی افزود: برای بهره مندی دانش آموزان از آموزش های مجازی از تمام ظرفیت های موجود اعم از استانی، خیرین و ... استفاده کردیم مجلس نیز بودجه ای پیش بینی کرده که به استان ها تخصیص دادیم.

کاظمی در پایان گفت: امیدواریم آن دسته از دانش آموزان که از آموزش های مجازی محرومند از ابتدای امسال از آموزش های حضوری بهره مند شوند.

به اشتراک بگذارید :