16 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۷/۰۳ ۱۲:۳۵:۲۷
کد مطلب:  1701165
پیام سرپرست وزارت آموزش و پرورش در آئین اختتامیه بیست و ششمین کنگره سراسری قران کریم سمپاد:
به همۀ دانش آموزان عزیز سمپاد توصیه میکنم؛ توسّل و تمسّک و انس با قرآن را فراموش نکنید

پیام سرپرست وزارت آموزش و پرورش در آئین اختتامیه بیست و ششمین کنگره سراسری قران کریم سمپاد:

به گزارش روابط عمومی سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان، علیرضا کاظمی سرپرست وزارت آموزش و پرورش در اختتامیه بیست و ششمین کنگره سراسری قران کریم سمپاد گفت: ما باید بخشی از امور آموزشی را به تفکر در مورد اثرات قرآن اختصاص دهیم، این که قرآن چه نقشی در زندگی ما داشته باشد و چه میزان میتوانیم از این دریای بیکران استفاده کنیم و بر همین مبنا سعی کنیم زندگی خودمان را در مسیر سعادت قرار بدهیم. در قرآن آیات زیادی در خصوص قرائت و توجه به قرآن آمده از جمله : ‹‹فاقروا ما تیسر من القرآن›› و در این آیات فلسفۀ قرائت را برای ما بیان کرده است. چرا باید قرآن بخوانیم، نگاه به قرآن، ترجمۀ قرآن، تفسیر قرآن، تدبّر قرآن و بالاتر از همه، تمسک به قرآن هر کدام از اینها برای ما بهره و اثری دارد، به عبارت دیگر هر مقداری که ما خواسته باشیم .می توان از این دریای بیکران استفاده کنیم و این بستگی به سطح توانمندی و درک دارد . 
ایشان ادامه داد : قرآن بالاترین و یکی از مهمترین مصادیق ذکر است. البته بالاترین ذکر در قرآن نماز است به طوری که در آیات داریم :
‹‹ ان الصلوه تنهی علی الفحشا و المنکر و لذکرالله اکبر››. یکی از بزرگترین ابزار و راه های میان بر موفقیت در همه  عرصه های علمی ، اجتماعی ، اقتصادی و سلامت مسیرش توسّل و تمسّک به قرآن است . خداوند منّان برای همۀ مسیرها در قرآن راه میان برش را مشخص کرده است، به عبارتی شما اگر عقل و هوش و چشم و گوش و توانمندی و توانایی دارید به جای خود، اما آن چیزی که می تواند به همۀ اینها یک جهش بدهد، توسّل و تمسّک به قرآن است .
علیرضاکاظمی در ادامه افزود: به همۀ دانش آموزان عزیز سمپاد توصیه میکنم؛ توسّل و تمسّک و انس با قرآن را فراموش نکنید. سعی کنید قرائت روزانۀ دو صفحه از قرآن را برای خودتان واجب بدانید. دقت کرده اید وقتی آدم می ترسد نام خدا را بر زبانش جاری میکند یا زمانی که اتفاقی رخ میدهد به تنها کسی که پناه میبرد، ذکرنام خدا و یاد اوست؟
 دلیلش این است که با نام و یاد خدا تمام سلولهای وجودی انسان در یک حالت تعادل و موازنه قرار میگیرد و زمانی که این اتفاق رخ میدهد، حداکثر بهره وری وجودی انسان شکل میگیرد و می تواند بیشترین بهره وری را از سلولهای مغزی خودش داشته باشد. اگر در ابتدای هرکاری میگویند: «بسم الله الرحمن الرحیم» دلیلش این است که وجود آدم آرام می شود، تمرکز پیدا می کند و میتواند به حداکثر بهره وری در فعالیتهای خود برسد.
سرپرست وزارت آموزش و پرورش در پایان گفت: من خیلی خوشحال شدم وقتی مطلع شدم که 3 هزار دانش آموز نمونۀ علمی کشور به فعالیتهای قرآنی روی آورده و در این مسابقات شرکت کرده اند و به خاطر اتفاقات خوبی که در این حوزه رقم خورده است، سپاسگزاری میکنم. برای همۀ شما آرزوی توفیق دارم و از خداوند منّان میخواهم که آینده های خوبی برای شما و خانواده های شما رقم بزند. امیدوارم خداوند به ما توفیقی عنایت فرماید که در دنیا وآخرت از قرآن و اهل بیت(ع) جدا نشویم. إنشالله 

 

به اشتراک بگذارید :