17 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۷/۰۳ ۱۲:۴۶:۲۴
کد مطلب:  1701209
نماینده مردم قزوین در مجلس شورای اسلامی:
فضای مجازی باید هوشمندانه در اختیار دانش آموزان قرار گیرد

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی؛ لطف‌الله سیاهکالی روز شنبه در آیین بازگشایی مدارس در دبیرستان دخترانه صدیقه کبری شهر قزوین با اشاره به طرح صیانت از فضای مجازی، تصریح کرد: امروز در اغلب کشورها برای ورود فرزندان به فضای مجازی قوانین و مقررات خاصی وجود دارد اما در کشور ما به دلیل شیوع کرونا و ضرورت استفاده دانش‌آموزان از آموزش مجازی، کل فضا در اختیار آنها قرار می گیرد در حالی که در دیگر کشورها اینگونه نیست.

نماینده مردم قزوین، البرز و آبیک در مجلس شورای اسلامی گفت: فضای مجازی باید هوشمندانه و مدیریت شده در اختیار دانش آموزان قرار گیرد تا بتوان از آسیب‌های اجتماعی آن جلوگیری کرد.

وی تاکید کرد: برای مثال در کشور انگلستان از اوایل ورود فضای مجازی موسسه ای تشکیل شد که ناظر بر محتوای اینترنت بود و اجازه دسترسی کامل به کودکان را نمی‌داد.

سیاهکالی افزود: با وجود این،  وقتی در ایران بخواهیم قانونی تصویب کنیم که کودکان را در برابر فضای مجازی ایمن نگهدارد ناگهان بلوا می‌شود، در حالیکه در کشورهای مخترع فضای مجازی، نهادهای ناظر بر محتوا و دسترسی وجود دارد و در انگلستان هیچ خانواده‌ای حق ندارد محتوای فضای مجازی را که مورد تأیید نباشد در اختیار فرزندان قرار ‌دهد.

وی اضافه کرد: امروز ناچاریم که آموزش در فضای مجازی انجام شود اما باید توجه کنیم فرزندی که به سن تکلیف نرسیده است و ممیزی نمی‌داند نباید به تمام محتواهای فضای مجازی دسترسی داشته باشد.

نماینده مردم قزوین در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: قرار دادن محدودیت دسترسی به فضای مجازی،  مسئله‌ای منطقی در دنیا است در حالی که ما به اشتباه در کشور به آن "فیلترینگ" می‌گوییم و تعاریف نادرستی ارائه می‌دهیم.

وی افزود: این درحالی است که در انگلیس و آمریکا برای هر قشری یک سطح دسترسی مشخصی تعیین شده است.

نماینده استان قزوین در مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به بازگشایی حضوری مدارس، افزود: امسال بازگشایی مدارس با حضور کلاس اولی‌ها آغاز شده است که در سال اول تحصیل خود، شور و اشتیاق خاصی دارند و نیازمند یادگیری قوانین و مقررات هستند.

وی اظهار داشت: سال اولی‌ها در مدرسه برای اولین بار با قانون و مقررات مدرسه آشنا می‌شوند و قبل از آن صرفاً مشغول بازی کودکانه بودند و باید آموزش این قوانین به نحو مطلوب صورت گیرد.

این نماینده گفت: توسعه همه جانبه بدون توجه به امر مهم تعلیم و تربیت امکان پذیر نیست و در حال حاضر ریشه بسیاری از بزهکاری‌ها به این برمی‌گردد که دانش‌آموزان در حوزه مقررات آموزش ندیدند.

سیاهکالی اضافه کرد: کلاس اولی‌ها تازه وارد جامعه می‌شوند و ذهنشان لطیف است و آمادگی دارد که آموزش را فرا گیرند بنابراین شیوه آموزش و آشنایی با قوانین و مقرارت باید در دستور کار قرار بگیرد.

نماینده مردم قزوین، البرز و آبیک در مجلس شورای اسلامی گفت: معلم جایگاه خاصی در ذهن دانش آموزان دارد و معلمان باید در کنار یادگیری معارف قرآنی، دانش‌آموزان را با قانون آشنا کنند.

وی با اشاره به ایام دفاع مقدس، افزود: در روزهای آغازین شروع جنگ تحمیلی، نوجوانان کم سن و سال، جانشان را در دست می‌گرفتند و برای دفاع از کشور به جبهه می‌رفتند که ناشی از آموزش درست به آنها در دوران کودکی بود.

 

به اشتراک بگذارید :