15 جمادی‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۷/۰۳ ۱۳:۴۸:۰۰
کد مطلب:  1701549
استاندار یزد در آیین بازگشایی مدارس و افتتاح دبستان دخترانه الهام دشتی رحمت آبادی:
آموزش و پرورش استان راهبرد خوبی نسبت به سرنوشت دانش آموزان و آینده آنها تهیه و تدوین کرده است

محمد علی طالبی استاندار یزد گفت: ارایه مباحث آموزشی در دانشگاه ها، مراکز آموزش عالی و مدرسه باید متناسب با اطلس و بازار اشتغال استان باشد تا جامعه در آینده با معضل بیکاری روبرو نشود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان یزد محمدعلی طالبی در آیین شروع سال تحصیلی جدید در مدرسه خیری زنده یاد « الهام دشتی رحمت آبادی » در شهر یزد  افزود: آموزش و پرورش استان راهبرد خوبی نسبت به سرنوشت دانش آموزان و آینده آنها تهیه و تدوین کرده است. 

وی اظهارکرد: امروز درک عمیقی در بدنه آموزش و پرورش  و میان مدیران آن وجود دارد  که نسبت به آینده و اشتغال دانش آموزان احساس مسئولیت می کند و این روحیه را باید به سایر نهادهای جامعه از جمله در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی استان تعمیم داد.  

رییس شورای آموزش و پرورش استان یزد تصریح کرد: بسیاری از معضلات  و مشکلاتی که هم اکنون در استان با آن از جمله بیکاری روبرو هستیم ، باید با ارایه آموزش های مهارتی رفع شود.

استاندار یزد با بیان اینکه بخشی از مشکلات جامعه دیده و برخی هم دیده نمی شود، اظهار کرد: امروز در بررسی علت بسیاری از مشکلات  جامعه  که  شاید کمتر به این نگاه توجه می شود ، دانشگاه است که بسیار هم تاثیرگذار  هست،  زیرا آموزش ها کاربردی نیست  و منجر به اشتغال هم نمی شود. 

طالبی در ادامه اظهار امیدواری کرد که آحاد مردم  بتوانند  در کنار یکدیگر  راهبردها و برنامه هایی را که در این زمینه طراحی شد  با جدیت دنبال کنند  ،خوشحالم  که این گفتمان و چنین رویکردی در جامعه نهادینه شد و نتایج این تغییر رویکردها را در آموزش و پرورش در توانمندسازی دانش آموزان در آینده خواهیم دید. 

وی  باقدردانی از تلاش فرهنگیان که زمینه تعلیم و تربیت  دانش آموزان را به صورت  حضوری و یا غیرحضوری فراهم کردند،از تلاش  خیران استان در تامین فضای آموزشی تشکر کرد. 

همچنین مدیرکل آموزش و پرورش یزد با گرامیداشت هفته دفاع مقدس گفت: بازگشایی مدرسه تدریجی است امیدوارم  از اول آبان ماه شاهد حضور تدریحی دانش آموزان در کلاس های درس باشیم و  آموزش در مدرسه های کم جمعیت و عشایری از اول مهرماه  در استان آغاز شد. 

محسن موحدی فرد با اشاره به تدوین شیوه‌نامه‌های بهداشتی جامع با عنوان «پروتکل ۰۶» از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای بازگشایی مدرسه ها  اظهارکرد: بر اساس این ابلاغیه وزارت بهداشت سرانه فضای آموزشی برای هر دانش‌آموز در هر کلاس درس ۲ تا ۲.۲۵ مترمربع در نظر گرفته شد و کلاس‌های درس ۳۵ نفری سال های قبل ، امسال برای ۱۵ دانش‌آموز طراحی شد. 

این مسوول خاطرنشان کرد: استان با کمبود پنج هزار و ۵۵۰  کلاس درس روبروست که ۲۴۰ مورد آن مربوط به مرکز استان است که با تخریب و بازسازی مدرسه ها  و کمک های خیری بتوان ن کسری را جبران و مدارس را از ۲ نوبته خارج کرد.  

موحدی فرد در ادامه با بیان اینکه در حالیکه استان علاوه بر کمبود مدرسه ، پژوهش‌سراها و فضای ورزشی روبروست ، از افزایش ۱۷ هزار دانش آموز در سال تحصیلی جاری نسبت به سال گذشته در استان خبر داد. 

همچنین حجت الاسلام سید محمد کاظم مدرسی امام جمعه بخش مرکزی یزد گفت: آنچه از انسان در این دنیا به یادگار می ماند کار خیر است و  ساخت مدرسه و کارهای خیر صدقه جاریه و باقیات الصالحات است. 

وی با بیان این که بخش مرکزی یزد و برخی مناطق استان با کمبود فضای آموزشی روبروست، افزود: در این زمینه هم  مجمع خیران و استانداری برای  واگذاری زمین به خیران برای ساخت مدرسه تلاش کنند. 

مدرسی ادامه داد:دانش آموزان باید در بین  چهار حلقه پیوسته « مدرسه، منزل، مسجد و بسیج » حضور داشته باشند و  آموزش و پرورش باید این چهار حلقه را مدیریت کند و  این چهار حلقه  نماد انقلاب است ، هر چه داریم  از این نمادهاست.

خواجه رضایی مدیر عامل مجمع خیرین مدرسه ساز استان هم در این مراسم از ظرفیت بالای خیران یزدی در ساخت مدارس خیری گفت و خواستار همراهی دستگاههای دولتی و جذب اعتبارات ویژه ساخت مدارس شد.

همچنین در این مراسم مدرسه خیری زنده یاد الهام دشتی که  در ۲ طبقه در قالب ۶ کلاس درس با ۸۲۶ متر مربع زیربنا با ۲۵ میلیارد ریال هزینه و ۱۳ میلیارد ریال کمک های خیر نیک  « بی بی رقیه سید رضایی» به یاد دختر مرحومش ساخته شد به بهره برداری رسید.

به اشتراک بگذارید :