17 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۷/۰۳ ۱۵:۰۱:۳۳
کد مطلب:  1701983
رئیس سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان:
آینده درخشانِ پیش روی تمدن اسلامی، باتکیه‌بر خرده‌فرهنگ‌های غنی رقم می‌خورد که بخشی از آن در استان اصفهان است

الهام یاوری گفت: ارزشمندترین رسالت در جهان خلقت، پرورش و تعلیم‌وتربیت انسان‌ها است و کوتاه نگری است که ارزش تعلیم‌وتربیت را قابل‌مقایسه با برخی ابعاد کوچک مادی بدانیم.

به گزارش اداره اطلاع‌رسانی و روابط‌عمومی اداره کل آموزش‌وپرورش استان اصفهان در سومین روز از مهرماه ۱۴۰۰، الهام یاوری رئیس سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان وزارت آموزش‌وپرورش در آیین زنگ بازگشایی مدارس، اظهار داشت: مسئله تعلیم‌وتربیت آن‌چنان اهمیتی دارد که در طول تاریخ بشریت، پیامبران الهی تمام توان خود را بر انجام این فرایند استوار کردند.

وی با اشاره به برخی از آیات قرآن کریم در باب اهمیت تعلیم‌وتربیت، گفت: در آیاتی از قرآن کریم خداوند بابت آفرینش انسان‌ها و اهدای موهبت‌های جسمی و روحی خود را به وصف کریم معرفی می‌فرماید، اما در آیات دیگر خداوند خود را به وصف معلمی توصیف می‌کند، نعمت و موهبت به انسان‌ها را آموزش با قلم ذکر کرده و از وصف کریم‌ترین استفاده می‌کند که نشان می‌دهد کرامت تعلیم‌وتربیت از کرامت خلقت روحی و جسمی بزرگ‌تر است.

رئیس سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان با بیان اینکه اگر خداوند رسالتی فراتر از تعلیم‌وتربیت قائل بود قطعاً انبیای الهی را به آن می‌گمارد، گفت: ارزشمندترین رسالت در جهان خلقت، پرورش و تعلیم‌وتربیت انسان‌ها است؛ بنابراین کوتاه نگری است که ارزش تعلیم‌وتربیت را قابل‌مقایسه با برخی ابعاد کوچک مادی بدانیم، چراکه محاسبات خرد و زمینی ما کوتاه‌تر از آن است که رسالت معلمان را ارزیابی کند.

وی با بیان اینکه امروز نظام آموزش‌وپرورش در کشور در فرایندی دخیل است که خروجی آن تربیت انسان‌های بزرگ است، گفت: باید همه همت خود را بر بالندگی و پرورش انسان‌های توانمند و شایسته برای جامعه اسلامی متمرکز کنیم.

یاوری شروع سال تحصیلی را فرصتی برای تأمل و یادگیری بیشتر دانست و افزود: با شروع سال تحصیلی بار دیگر همه باید در مورد اهداف تحصیلی فکر کنیم و بر تلاش و برنامه‌ریزی متمرکز شویم. به دانش‌آموزان توصیه می‌کنم از این فرصت استفاده کنند و اهداف و برنامه‌های خود را ترسیم کنند. فرصت دوم برای قدرشناسی از معلمانی است که با تمام وجود تلاش می‌کنند و با دلسوزی برای دانش‌آموزان زحمت می‌کشند، به‌طوری‌که هر موفقیتی در بدنه آموزش‌وپرورش مرهون زحمات جدی آنها است.

وی به همزمانی آغاز سال تحصیلی جدید با هفته دفاع مقدس اشاره و تصریح کرد: دفاع مقدس گنجینه غنی و فرهنگی برای نسل های پیش رو است تا از آنها درس بگیریم و بدانیم هر لحظه زندگی ما در محضر خداوند است.

رئیس سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان با اشاره به وضعیت استان اصفهان با پیشینه علمی و فرهنگی غنی و فضای تعلیم‌وتربیت در این شهر، گفت: آنچه در طول تاریخ این منطقه اتفاق افتاده نشان‌دهنده غنای فرهنگی این استان و باعث افتخار است. نفس کشیدن در فضایی که ردپای علمای بزرگ در آن دیده می‌شود، مسئولیت ما را خطیرتر می‌کند.

وی در خاتمه خاطرنشان کرد: آینده درخشان پیش روی تمدن  اسلامی با تکیه بر خرده فرهنگ های غنی رقم می‌خود که بخشی از آن در استان اصفهان است.
 

به اشتراک بگذارید :