0 جمادی‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۷/۰۶ ۱۱:۲۶:۵۷
کد مطلب:  1706069
آیین استانی نواختن زنگ ایثار و مقاومت در مدارس فارس برگزار شد

مدیرکل آموزش و پرورش فارس گفت: بخشی از هویت تمدنی ایران در هشت سال دفاع مقدس با مقاومت همه شهدا و رزمندگات رقم خورد، مقاومتی که برای همه سرزمین‌ها الگو شد.

به گزارش اداره اطلاع رسانی ور وابط عمومی آموزش و پرورش فارس، دکتر فرهاد اسماعیلی در آیین استانی نواختن زنگ ایثار و مقاومت در مدارس فارس  که همزمان با سراسر کشور در آموزشگاه شاهد دالکی ناحیه 1 شیراز برگزار شد گفت: مقاومت در تمام فرهنگ‌ها، آیین‌ها و تمدن ها یک مفهوم مقدس است و تقویت این مفهوم مقدس موجب تحکیم و نهادینه ارزشها خواهد شد.
مدیرکل آموزش و پرورش فارس با بیان اینکه مقاومت در برابر حوادث، بلایای طبیعی و در برابر تجاوزات با هدف دفاع از مرز و بوم و شرف معنا پیدا می‌کند، افزود: طی هشت سال دفاع مقدس ٢٨٠٠ شهید دانش آموز و نزدیک به ٥٠٠ معلم شهید در استان فارس تقدیم نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران شد و همچنین ۴۴۶  معلم جانباز و ٢١ معلم آزاده شاغل  و فعال در آموزش و پرورش  فارس از افتخارات ما محسوب می‌شوند.
اسماعیلی  با تصریح بر این نکته که بخشی از هویت هر تاریخ و تمدنی از مقاومتی نشات می‌گیرد که در آن تمدن رخ داده است، گفت: افرادی که در برابر تجاوزات حوادث مقاومت کرده‌اند نیز در همه فرهنگ‌ها تبدیل به اسطوره‌های آن تمدن شده‌اند.
وی ادامه داد: در سرزمین ما هم از تاریخ کهن تاکنون افرادی سنبل مقاومت در برابر تجازوات دشمن شده‌اند و در واقع تاریخ ما پر از مقاومت‌هایی است که بخشی از هویتمان را رقم زده است و دفاع مقدس نیز از جمله این مقاومت‌هاست که بی‌نظیر است و مدل مخصوص به خود دارد.


مدیرکل آموزش و پرورش فارس اضافه کرد: دفاع مقدس ما در حالی رقم خورد که همه قدرت‌های مستکبر که احساس می‌کردند غرورشان شکسته شده با تمام توان و امکانات وارد جنگ شدند اما مقاومت شهدا و رزمندگان در برابر این تجاوز به نمادی از ایثار بدل شد.
اسماعیلی خاطرنشان کرد: رزمندگان و شهدای هشت سال دفاع مقدس جانانه از همه مال و دارایی خود گذشتند تا سرزمین، شرف، اعتقادات و آیین ما را از حمله و نابودی نجات دهند.
وی اظهار کرد: البته این فرهنگ غنی، ریشه در قیام امام حسین(ع) دارد، چرا که در امتداد آن بود.
اسماعیلی  با تاکید بر لزوم حفظ مقاومت، ایثار و از خودگذشتگی، بیان کرد: اکنون که در دوران تمدن سازی قرار داریم تقویت اینگونه مولفه‌ها و انتقال آن به نسل جوان از اهمیت بسزایی برخوردار است، لذا این فرهنگ باید در نظام تعلیم و تربیت و جامعه رشد و نمو کند.
مدیرکل آموزش و پرورش فارس تاکید کرد: مقاومت در برایر هجمه و تجاوز به دفاع مقدس ختم نشده و به اشکال مختلف خود را نشان داده و حتی در فضای مجازی شاهد عرصه جنگ هستیم و باز هم باید ایثار کنیم.


اسماعیلی که معتقد است که ایثارگری و مقاومت اگر در تمدنی وجود نداشته باشد، پایان آن رقم خواهد خورد، گفت: وقتی وارد زندگی شخصی و کاری شهدا می‌شویم با تفاوت‌هایی شاخص نسبت به افراد عادی مواجه می‌شویم.
گفتنی است در این مراسم زنگ ملی ایثار و مقاومت نواخته شد و از تعدادی از خانواده های شهدا و ایثارگر با اهدای لوح سپاس تقدیر شد.

 

به اشتراک بگذارید :