0 جمادی‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۷/۰۶ ۱۳:۰۱:۴۳
کد مطلب:  1706425
آموزش پنج هزار و ۳۰۰ سواد آموز در استان مرکزی هدفگذاری شد

معاون سوادآموزی اداره کل آموزش و پرورش استان مرکزی گفت: آموزش پنج هزار و ۳۰۰ نفر در دوره‌های سوادآموزی، انتقال و تحکیم در این استان برای سال تحصیلی جدید هدفگذاری شد.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش استان مرکزی؛ «حسین میرزایی» با بیان این مطلب افزود: آموزش ۲ هزار و ۱۰۰ نفر در دوره سواد آموزی، یک‌هزار و ۴۰۰ نفر در دوره انتقال و یک‌هزار و ۸۰۰ نفر در دوره تحکیم امسال در استان مرکزی هدفگذاری شده‌ است.

وی ادامه داد: ۴۰۰ نفر اتباع از مجموع حضور یافته در دوره سوادآموزی و ۱۰۰نفر در دوره انتقال امسال در آموزش و پرورش استان مرکزی تزیر پوشش آموزش قرار می‌گیرند.

معاون سوادآموزی اداره کل آموزش و پرورش استان مرکزی خاطرنشان کرد: ۱۳۰نفر از سوادآموزان این استان در سال تحصیلی جدید در مراحل آموزش کار با کامپیوتر(ICDL) قرار می‌گیرند.

میرزایی گفت: با توجه به واکسیناسیون افراد بالای ۱۸ سال در استان مرکزی و واکسیناسیون آموزش‌دهندگان سوادآموزان استان علیه بیماری کرونا، آموزش حضوری سوادآموزان در دستور کار معاونت سواد آموزی اداره کل آموزش و پرورش این استان قرار دارد.

وی ادامه داد: معاونت سوادآموزی اداره کل آموزش و پرورش استان مرکزی از آمادگی کامل برای برگزاری آموزش غیرحضوری و نیمه‌حضوری برای افرادی که حاضر به حضور در کلاس‌های حضوری را ندارند، برخوردار است.

معاون سوادآموزی اداره کل آموزش و پرورش استان مرکزی ایجاد و توسعه مراکز یادگیری محلی را از برنامه‌های اولویت دار معاونت سوادآموزی اداره کل آموزش و پرورش این استان عنوان کرد و گفت: در این مراکز علاوه بر سواد آموزی (آموزش خواندن و نوشتن) ۲۰۰ ساعت مهارت‌های زندگی، حقوق شهروندی و مهارت‌های اجتماعی به سواد آموزان ارایه می شود.

میرزایی یادآورشد: طرح پیوند سواد و زندگی از سال گذشته در معاونت سواد آموزی اداره کل آموزش و پرورش استان مرکزی آغاز شده و در این طرح علاوه بر آموزش‌های مراکز یادگیری مهارت حرفه‌ای از جمله تولید و پرورش گیاهان دارویی به ویژه گل گاوزبان، قالی بافی و صنایع دستی به سوادآموزان ارایه می‌شود.

وی، با یادآوری فعالیت چهار مرکز یادگیری محلی در استان مرکزی گفت: ۲ مرکز از مجموع این مراکز به صورت مشارکتی، یک مرکز غیردولتی و یک مرکز دولتی وظیفه آموزش به سوادآموزان را در این استان برعهده دارند.

معاون سوادآموزی اداره کل آموزش و پرورش استان مرکزی افزود: بهره برداری از یک مرکز یادگیری غیردولتی امسال در دستور کار این معاونت قرار دارد.

میرزایی، از کسب رتبه چهارم خیلی خوب و قابل تقدیر معاونت سواد آموزی اداره کل آموزش و پرورش استان مرکزی در ارزیابی شاخص‌های سازمان نهضت سواد آموزی کشور خبرداد و گفت: این معاونت برای چهارمین سال متوالی موفق به اخذ این رتبه شده‌ و امیداست این معاونت با تلاش همکاران در سال جاری موفق به ارتقای این رتبه شود.

وی یادآور شد: آموزش یک‌هزار و ۳۰۰ نفر در دوره انتقال، یک‌هزار و ۵۰۰ نفر در دوره تحکیم و یک‌هزار و ۵۰۰ نفر در دوره سواد آموزی سال گذشته به معاونت سواد آموزی اداره کل آموزش و پرورش استان مرکزی ابلاغ شد که به‌دلیل تاثیر ویروس کرونا بر جامعه ۸۶ درصد این افراد در مرحله  آموزش قرار گرفتند.

معاون سوادآموزی اداره کل آموزش و پرورش استان مرکزی خاطرنشان کرد: تمایل نداشتن افراد بزرگسال برای حضور در چرخه آموزش، نداشتن تلفن همراه هوشمند و  آشنایی اندک استفاده از این تلفن‌ها از جمله عوامل محقق نشدن حجم ابلاغی این معاونت در سال گذشته بود.

میرزایی، نرخ باسوادی استان مرکزی را ۹۸ و چهار صدم درصد عنوان کرد و افزود: شهرستان اراک بر اساس آمار سرشماری سال ۹۵ بیشترین نرخ باسوادی و شهرستان‌های کمیجان، فراهان و خنداب کمترین آمار نرخ باسوادی را در استان به خود اختصاص داده‌اند.

وی اظهار داشت: اجرای طرح شتاب بخشی افزایش نرخ سواد در این سه شهرستان امسال در دستور کار معاونت سواد آموزی اداره کل آموزش و پرورش استان مرکزی قرار دارد.

معاون سوادآموزی اداره کل آموزش و پرورش استان مرکزی گفت: امید است امسال با حمایت فرمانداران این شهرستان‌ها و همکاری سایر دستگاه‌های اجرایی با اجرای این طرح حجم ابلاغی اختصاص یافته به این شهرستان‌ها محقق شود.

۳۲هزار و ۲۲۹ بی سواد و کم سواد بر اساس آمار سرشماری سال ۹۵ در گروه سنی ۱۰ تا ۴۹ سال در استان مرکزی وجود دارد.

 

به اشتراک بگذارید :