0 جمادی‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۷/۰۷ ۱۱:۵۴:۵۵
کد مطلب:  1707895
مدیرعامل مجمع خیرین توسعه و ترویج آموزش های فنی و حرفه ای خراسان رضوی در نشست خبری مطرح کرد:
رسانه ها برای فرهنگ سازی در حوزه مهارت آموزی ورودی جدی داشته باشند

مدیرعامل مجمع خیرین توسعه و ترویج آموزش های فنی و حرفه ای خراسان رضوی در نشست خبری گفت: رسانه ها برای فرهنگ سازی در حوزه مهارت آموزی و ترغیب خانواده ها به تحصیل فرزندان شان در رشته های شاخه فنی و حرفه ای و کاردانش ورودی جدی داشته باشند.

به گزارش روابط عمومی آموزش و پرورش خراسان رضوی، منصوره شریف الحسینی در این جلسه در خصوص چشم انداز و فلسفه شکل گیری مجمع خیرین توسعه و ترویج آموزش های فنی و حرفه ای گفت: این مجمع در اسفند ماه سال ۱۳۹۶ توسط خیرین نیک اندیش با هدف توسعه و ترویج آموزش های فنی و حرفه ای شکل گرفته و بنیان آن پایه ریزی شده است تا با سعی در افزایش توان اشتغال جوانان و ترویج فرهنگ کار یکی از ماندگارترین اعمال نیک را برای رسیدن فرزندان ایران زمین به بالاترین جایگاه علمی آفرینندگی و انسانی به یادگار بگذارند.

وی با بیان اینکه اهداف مجمع خیرین توسعه و ترویج آموزش‌های فنی و حرفه‌ای با توجه به شرایط امروز ایران و چشم‌انداز ۲۵ ساله آینده در سه هدف کلی تعریف می‌شود تصریح کرد: جلوگیری از هدر رفتن نیروی انسانی و افزایش توان اشتغال، تلاش در راستای توسعه و ترویج آموزش‌های فنی و حرفه‌ای و مهارت های شغلی و همچنین بهینه سازی و توانمندسازی مهارت های شغلی و رفع نارسایی ها و کمبودهای حرفه آموزی سه هدف کلی این مجمع می باشند.

شریف الحسینی با اشاره به فعالیت کارگروه های آمایش و پژوهش، مشارکت ها و منابع حمایتی، فرهنگ سازی و ترویج فرهنگ مهارت آموزی و همچنین آموزش کارآفرینی و اشتغال افزود: فعالیت های این مجموعه به صورت کار تیمی خیرین نیک اندیش و مسئولین همراه با برنامه ریزی های علمی و مدون طراحی شده است.

مدیرعامل مجمع خیرین توسعه و ترویج آموزش های فنی و حرفه ای در ادامه افزود: آموزش مهارت ها در گام نخست در آموزش و پرورش رقم می‌ خورد، هنرجویان برای تکمیل مهارت ها به دانشگاه های فنی و حرفه ای رفته و تبدیل به یک تکنسین ماهر می شوند، در ادامه نیز به منظور توسعه و تعمیق مهارت های حرفه ای خود به سازمان فنی و حرفه ای مراجعه می نمایند.

وی با تاکید بر لزوم برقراری ارتباط فی مابین حوزه های آموزش و صنعت اظهار داشت: اشتغال موثر و تقاضا محور توانایی پیشگیری از بسیاری از معضلات اجتماعی را به ارمغان خواهد آورد.

در ابتدای جلسه حمید مستشاری رئیس هیئت مدیره مجمع خیرین توسعه و ترویج آموزش های فنی و حرفه ای با تاکید بر لزوم تربیت نیروی انسانی کارآمد و با اعتماد به نفس در آموزش و پرورش اظهار داشت: آموزش و پرورش بایستی به سمت و سوی تربیت انسان هایی دارای مهارت برای آینده پیش برود و در این مسیر احداث، توسعه و تجهیز هنرستان‌های فنی و حرفه‌ای و کاردانش نقش کلیدی را ایفا می کند.

وی با تاکید بر لزوم فرهنگ سازی در حوزه مهارت آموزی و ترغیب خانواده ها به تحصیل فرزندان شان در رشته های شاخه فنی و حرفه ای و کاردانش گفت: صدا و سیما، آموزش و پرورش، سازمان تبلیغات اسلامی، مساجد و سایر نهادهای مرتبط بایستی در امر فرهنگ سازی در حوزه مهارت آموزی ورودی جدی داشته باشند.

محسن حداد سبزوار رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای استان خراسان رضوی آموزش های مهارتی را در دنیا یک مسئله اجتماعی، اقتصادی و امنیتی دانست و گفت: آموزش های مهارتی اصل محوری توسعه است و عاملی برای تقویت تولید ملی و جلوگیری از هدر رفت سرمایه های انسانی به شمار می رود.

وی با بیان اینکه عمده‌ دانشگاه‌ها به جای مسئله و تولید محور بودن، مدرک گرایی را دنبال می نمایند افزود: شناسایی استعدادها و تقویت نظام هدایت تحصیلی دانش آموزان از یک سو و تامین منابع مالی و حمایت های لازم از توسعه رشته های فنی و حرفه ای از سوی دیگر عامل موثر در توسعه مهارت آموزی به شمار می رود.

همچنین افشین رحیمی گل خندان مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای خراسان رضوی با تاکید بر این نکته که امروزه علاوه بر دانش بایستی مهارت لازم را برای ورود به بازار کار داشته باشیم اظهار داشت: سازمان فنی و حرفه ای خراسان رضوی علاوه بر ۴۷ مرکز دولتی و ۱۹۰۰ آموزشگاه آزاد فنی و حرفه ای، حضوری فعال در ۱۲ ندامتگاه، ۱۱۶ واحد صنعتی و ۵۰ مرکز دانشگاهی استان دارد.

وی با اشاره به حضور موثر سازمان فنی و حرفه‌ای در ٢٠٠ روستای استان در راستای توسعه عدالت اجتماعی افزود: اولین مرکز آموزش فنی و حرفه‌ای در حاشیه شهر مشهد تا پایان سال جاری به بهره برداری خواهد رسید.

به اشتراک بگذارید :