22 ربیع‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۷/۰۷ ۱۲:۲۶:۰۷
کد مطلب:  1707973
مدیرکل آموزش و پرورش استان همدان:
شهدا سرمایه های اجتماعی و معنوی دفاع مقدس هستند

مدیرکل آموزش و پرورش استان همدان گفت: شهدا، آزادگان، جانبازان و رزمندگان سرمایه های اجتماعی و معنوی دفاع مقدس هستند.

       به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش استان،  محمد پورداود در مراسم گرامیداشت هفته دفاع مقدس که در محوطه  اداره کل  برگزار شد، اظهار کرد: در قاموس رزمندگان دفاع مقدس شکست وجود نداشت و این برگرفته از عصر آغاز اسلام است که دانشمندان بیگانه درباره اسلام و پیروزی های سریع مسلمین در زمان پیامبر(ص) این منطق را یکی از عوامل موثر پیشرفت آنها دانسته اند.

   پورداود با بیان این که در عصر جدید یک مقوله مهم و کاربردی در مکاتب جامعه شناسی جدید مطرح شده و آن سرمایه اجتماعی است، افزود: این سرمایه عبارت است از میزان سرمایه و منابعی که افراد و گروه ها از طریق پیوند های مستقیم و غیر مستقیم به دست می آورند.

   وی با اشاره به این که سرمایه اجتماعی منبعی برای تسهیل روابط میان افراد تلقی شده و شامل نهادها، هنجار ها، اعتماد وآگاهی است، خاطرنشان کرد: سرمایه اجتماعی دارای عناصر کیفی و کمی است که عناصر مهم کیفی آن شامل اعتماد و آگاهی اجتماعی و عناصر مهم کمی آن میزان مشارکت و ارتباطات اجتماعی است.

   مدیرکل آموزش و پرورش استان با بیان این که شهدا، آزادگان، جانبازان و رزمندگان سرمایه های اجتماعی و معنوی دفاع مقدس هستند، تصریح کرد: آگاهی و پیروی از مکتب عاشورا از مصادیق سرمایه های معنوی دفاع مقدس بود و حماسه حسینی برای همیشه در قلب و خاطره تاریخ جاودان مانده است.

   پورداود افزود: این حماسه مقدس همیشه جوانان و آزاد مردانی مجاهد را برای مبارزه با یزیدیان زمان تربیت کرده است و شهدا با پیروی از امام حسین(ع) و الگو قرار دادن این انسان کامل و قدم نهادن در مسیر شهادت با اهداء خون خویش بر ظلم و استکبار خط بطلان کشیدند و برای تحقق آرمان های اسلام از خون خود گذشتند.

   وی گفت: بصیرت و  اطاعت از ولایت بالاترین سرمایه اجتماعی و معنوی دفاع مقدس در نظام جمهوری اسلامی ایران است که به عنوان اساسی ترین عنصر سرمایه فرهنگی و معنوی اسلام جامعه را به سمت تمدن جهانی اسلام رهنمون می سازد.

   مدیرکل آموزش و پرورش استان خاطرنشان کرد: شهادت طلبی، پرهیز از دنیا طلبی، کسب عزت و استقلال برای جامعه اسلامی، استراتژی نوین دفاع اسلامی، وحدت و همبستگی اجتماعی، مقابله با ظلم و متجاوز، حمایت از مظلوم و معرفی فرهنگ مهدویت سایر سرمایه های اجتماعی و معنوی دفاع مقدس هستند.

   پورداود تصریح کرد: سرمایه های بزرگ دفاع مقدس از یک طرف باعث همبستگی داخلی، مقاومت، ایثار جان و مال و کسب پیروزی در ایام جنگ تحمیلی شده و از سوی دیگر ضمن رشد و تقویت عزت و اقتدار نظام جمهوری اسلامی ایران در برابر قدرت های بزرگ شیطانی جهان، می تواند به عنوان مهم ترین مطلع و گسترده ترین عامل رهایی و بیداری جوامع اسلامی در مقابل دشمنان مستکبر قرار گیرد.

   وی تأکید کرد: جمهوری اسلامی ایران با پیروی از مکتب عاشورای حسینی به مقاومت در برابر زورگویان و استکبار جهانی تا کسب دروازه های موفقیت ادامه می دهد.

   پورداود با اشاره به این که امروز آموزش و پرورش به عنوان کانون خلق دنیای آینده با در اختیار داشتن سند تحول بنیادین به عنوان برنامه راهبردی و استراتژیک خود و با تأسی از قرآن کریم و سیره ائمه هدا (علیهم السلام اجمعین) و حرکت در جهت نورانی شهدا مسیر گام دوم انقلاب را سند تحول بنیادین می داند، افزود: دستگاه تعلیم و تربیت با معلمان که افسران سپاه پیشرفت جامعه اند، به دنبال تربیت انسان های مومن، خردمند، اندیشمند، مجاهد، اهل عمل، منظم و متصف به اخلاق اسلامی است.

به اشتراک بگذارید :