21 ربیع‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۷/۱۳ ۱۰:۲۹:۴۸
کد مطلب:  1714327
در جلسه ویدئو کنفرانس مشترک با شهرستانها و مناطق مطرح شد؛
لزوم برقراری عدالت آموزشی در مدارس عشایری/ شرایط تحصیلی دانش آموزان عشایری باید به دغدغه عمومی تبدیل شود

جلسه ویدئو کنفرانس مشترک رئیس مرکز برنامه‌ریزی منابع انسانی و امور اداری، مدیر کل دفتر توسعه عدالت آموزشی عشایر وزارت و مدیر کل آموزش و پرورش استان با مدیران ادارات شهرستانها و مناطقی که مدارس عشایری تحت پوشش را دارا هستند، برگزار شد.

به گزارش اداره اطلاع‌رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش سیستان و بلوچستان، در جریان سفر دو روزه نماینده معین وزارت آموزش و پرورش به استان و با هدف بررسی مشکلات مدارس عشایری، پس از بازدید میدانی از برخی مدارس عشایری، صبح امروز در نشستی شاخص‌های مختلف این مدارس مورد بررسی و تحلیل قرار گرفت. 
مدیرکل آموزش و پرورش استان اظهار داشت: توسعه عدالت آموزشی در همه سطوح و لایه های دستگاه تعلیم و تربیت یک ضرورت است و با نگاهی عمیق باید دنبال شود.
رخشانی افزود: با وجود معضل پراکندگی جغرافیایی در سیستان و بلوچستان، سعی شده در ابعاد مختلف همه دانش آموزان از شرایط یکسانی در فرآیند یاددهی یادگیری برخوردار باشند.
وی گفت: یکی از مشکلات و دغدغه‌های حوزه آموزش و پرورش عشایر در نقاط مختلف کشور، تامین نیروی انسانی مورد نیاز آن بوده که به عنوان شاخصی مهم و تاثیرگذار در سالیان متمادی چالش‌های زیادی را به همراه داشته است. 
مدیرکل آموزش و پرورش استان خاطرنشان کرد: اگر چه در سال‌های اخیر حوزه فعالیت آموزش و پرورش عشایر در استان گسترده شده و بصورت فراگیر اکثر نقاط را در برگرفته، ولیکن همیشه تامین نیازهای اولیه اینگونه مدارس اولویت داشته و خواهد داشت. 
رئیس مرکز برنامه‌ریزی منابع انسانی و امور اداری وزارت آموزش و پرورش نیز در این نشست بیان داشت: در راستای تحقق و بسط عدالت و بهره مندی دانش آموزان عشایری مانند دیگر دانش آموزان، تلاش شده تا با پیگیری و رصد همه امور مربوط به آنان، شرایطی پایدار و با رویکرد مساوات فراهم شود.
سلیمانزاده که به عنوان نماینده معین وزارت آموزش و پرورش در این جلسه حضور داشت با تاکید بر اولویت رفع موانع و مشکلات پیش روی مدارس عشایری؛ اظهار داشت: یکی از رویکردهای مهم و تاثیرگذار در توسعه شاخص‌های مدارس عشایری، تعامل و همراهی بیش از پیش مردم و ظرفیت های مشارکتی با مسئولان آموزش و پرورش عشایر خواهد بود.
وی ادامه داد: در حوزه ستادی وزارت نگاه ویژه ای به مقوله مدارس عشایری وجود دارد و اگر امروز با بهره‌گیری از خرد جمعی و همفکری گرد هم آمده ایم، فقط با هدف ایجاد حساسیت و دقت نظر بیشتر در راستای اعتلای شرایط موجود دانش آموزان این مدارس است و به جد بدنبال تحقق اهداف تعیین شده هستیم. 
مدیرکل دفتر توسعه عدالت آموزشی عشایر وزارت آموزش و پرورش هم در این نشست گفت: به منظور فراهم آمدن شرایط تحصیل و عدالت آموزشی و پرورشی عشایری نیاز داریم تا اساسنامه مدارس عشایری به معنای واقعی اجرا شود.
سیفی خاطر نشان کرد: بطور معمول مدارس عشایری در استانهای مرزی مشغول فعالیت هستند و از این حیث که شاید در برخی مناطق، کمتر توسعه یافتگی وجود داشته باشد نیازمند توجه ویژه و کافی خواهند بود. 
وی ادامه داد: از اهداف مهم این دفتر در حوزه ستادی وزارت، فقط و فقط توسعه مدارس عشایری نبوده و نخواهد بود؛ بلکه کیفیت بخشی به فرآیند یاددهی یادگیری دانش آموزان عشایری را مانند دیگر فرزندان ایران اسلامی یک اصل مهم و انکار ناپذیر می دانیم و برای حل مشکلات از همه بستر ها و ظرفیت ها باید به نحو شایسته ای بهره گیری نماییم.

به اشتراک بگذارید :