0 جمادی‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۷/۱۹ ۱۱:۳۹:۵۰
کد مطلب:  1719705
معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش کردستان:
ارتقاء سلامت روان و مصون سازی دانش آموزان در برابر آسیب های اجتماعی محور فعالیت های خدمات مشاوره ای است

معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش کردستان در مراسم افتتاحیه خط ملی نماد (1570)، ارتقاء سلامت روان و مصون سازی دانش آموزان در برابر آسیب های اجتماعی را محور فعالیت های خدمات مشاوره ای دانست .

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش کردستان، حجت الله نریمانی معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش استان صبح امروز در آئین افتتاحیه خط ملی نماد (1570)، راه‌اندازی خط ملی نماد را گامی مهم در راستای آگاهی بخشی به خانواده‌ها و کیفیت‌بخشی به برنامه‌های حوزه پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی دانست و ابراز امیدواری کرد: با راه‌اندازی این خط شاهد توسعه خدمات مشاوره‌ای باشیم.

وی با تبریک هفته بهداشت و روان، ارائه خدمات مشاوره ایی را یکی از فعالیت های حوزه آموزش و پرورش عنوان کرد و گفت: در همین راستا برنامه های متعددی اجرایی می شود.

نریمانی با بیان اینکه 16 مرکز مشاوره در سطح شهرستان ها و مناطق مشغول ارائه خدمات مشاوره ای به دانش آموزان استان می باشند؛ گفت: با شیوع ویروس کرونا که مشکلات روحی و روانی برای خانواده ها و دانش آموزان ایجاد کرد؛ طرح های مختلفی در حوزه آموزش و پرورش اجرا شد.

نریمانی از اجرای آزمون غربالگری برای کلیه دانش آموزان متوسطه اول خبر داد و گفت: براساس داده و تحلیل های حاصل از این آزمون، آسیب ها شناسایی و برنامه های مشاوره ای در شهرستان ها اجرا می شود که هدف آن ارتقاء سلامت روان و مصون سازی دانش آموزان در برابر آسیب های اجتماعی محور فعالیت های خدمات مشاوره ای است . 

معاون پرورشی و فرهنگی استان همچنین اجرای طرح یاریگران زندگی با مشارکت و همفکری دانش آموزان را یکی دیگر از برنامه های حوزه پرورشی عنوان کرد و اظهار داشت: در همین راستا دانش آموزان توانمند شناسایی و از این ظرفیت در راستای کاهش آسیب های اجتماعی استفاده می شود.

وی اجرای طرح نماد (نظام مراقبت اجتماعی دانش آموزان ) را از دیگر برنامه های این حوزه نام برد و گفت: این طرح با مشارکت 12 دستگاه فرهنگی انجام می شود و در همین راستا دانش آموزان دارای مسائل خاص شناسایی و به مراکز شرکای آموزش و پرورش مثل دادگستری، بهزیستی، کمیته امداد، نیروی انتظامی ارجاع داده شده و مسائل و مشکلات آن ها پیگیری می شود.

وی از راه اندازی«صدای مشاور» در مراکز مشاوره آموزش و پرورش شهرستان ها و مناطق خبرداد و گفت: با خط های تلفنی ایجاد شده، مشاورین به سوالات دانش آموزان و اولیا پاسخ داده و خدمات مشاوره ای لازم را به آن ها ارائه می نمایند.

نریمانی طرح فوریت های روانی اجتماعی و مداخله در بحران را از دیگر برنامه های اجرا شده در ایام کرونا در حوزه پرورشی دانست و اظهارداشت: باتوجه به شرایط پیش آمده گروه های تخصصی و تیم های مداخله ای در سطح استان تشکیل شده و با مشاهده مورد خاص و حاد، تیم فوریت ها وارد عمل شده و با دانش آموز و خانواده مسائل را پیگیری می کند.

معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش کردستان با بیان اینکه امروز شاهد افتتاح خط ملی نماد 1570 خواهیم بود؛ گفت: این برنامه ملی کردستان جزو اولین استان هایی است که در این زمینه اقدام کرده است و امروز این طرح با اعتباری بالغ بر 150 میلیون تومان افتتاح می شود.

نریمانی ادامه داد: این خط به‌منظور تسهیل در دسترسی سریع و به‌موقع دانش آموزان، کارکنان و والدین به خدمات راهنمایی و مشاوره، واکنش سریع و به‌موقع در فوریت‌های روانی و اجتماعی دانش‌آموزان و کیفیت بخشی به خدمات با بهره‌گیری از متخصصان و آموزش دیدگان راه‌اندازی شده است.

وی افزود: کلیه دانش آموزان، اولیا و معلمان در هر نقطه ای از استان می توانند از ساعت 8 صبح الی 20 شب با این خط تماس بگیرند و مشاورین مجرب آماده ارائه خدمات خواهند بود.

معاون پرورشی و فرهنگی استان در پایان از تلاش و زحمات کلیه شرکای آموزش و پرورش و حمایت های مدیرکل آموزش و پرورش استان تقدیر و تشکر کرد .

به اشتراک بگذارید :