21 ربیع‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۷/۲۰ ۱۰:۴۵:۵۹
کد مطلب:  1720993
با هدف رصد آخرین آمار و شرایط بازماندگان از تحصیل
مدیرکل آموزش و پرورش استان با معاون وزیر و رئیس سازمان مدارس غیردولتی و مشارکتهای مردمی دیدار و گفتگو کرد

صبح امروز حمیدرضا رخشانی و شهریار فولادوند در نشستی به بررسی آخرین آمار و وضعیت بازماندگان و تارکان از تحصیل پرداختند.

به گزارش اداره اطلاع رسانی آموزش و پرورش سیستان و بلوچستان، مدیرکل آموزش و پرورش استان در این جلسه ضمن قدردانی از حمایت ها و همدلی های مجموعه های مختلف ستادی وزارت با برنامه‌ها و اقدامات جاری در استان اظهار داشت: یکی از چالش های موجود در احصاء آمار واقعی بازماندگان از تحصیل عدم وجود سامانه کشوری و گزارش گیری از این موضوع است که کار را پیچیده و سخت کرده و مشکلات فراوانی را پیش‌رو قرار می دهد.
 وی افزود: در استان با بهره گیری از بسترهای مختلف نیروی انسانی و امکانات موجود و بر اساس تعاریف جاری در حوزه بازماندگان از تحصیل به آماری متعارف دست یافتیم و این فرآیند از سال ۹۳ تاکنون رصد و پایش شده است.
 مدیرکل آموزش و پرورش استان گفت: از مجموع ۱۴۸ هزار نفر لیست اسامی اعلام شده از سوی وزارت بالغ بر ۸۷ هزار نفر تاکنون شناسایی و جذب شدند اما در این بین و بر اساس آخرین اقدام به صورت گرفته ۱۳ هزار نفر بدون مدارک هویتی در کلاسهای درس حضور دارند و ۴۸ هزار و ۲۶۱ نفر بازماندگان واقعی و حقیقی هستند.
 وی ادامه داد: حضور خیرین عزیز در استان با هدف توسعه فضاهای آموزشی و تمهید مقدمات لازم برای جذب حداکثری بازماندگان از تحصیل است که تاکنون این مهم به خوبی پیش رفته و ادامه دارد و امید آن داریم تا موضوع ارتقاء شاخص نگهداشت دانش آموز محقق گردد.
 رخشانی بیان داشت: عوامل متعددی در فرآیند بازمانده شدن از تحصیل در سیستان و بلوچستان موثر است که از آن جمله فقر فرهنگی و فقر اقتصادی، کودکان کار، پراکندگی و صعب العبور بودن مناطق و روستاها و مواردی از این قبیل بوده و خواهد بود.
معاون وزیر و رئیس سازمان مدارس غیردولتی و مشارکتهای مردمی نیز در این جلسه با مهم برشمردن موضوع بازماندگان از تحصیل و شرایط تارکان تحصیل در راستای توسعه عدالت آموزشی بیان داشت: در سه بخش برنامه های حوزه ستادی، اقدامات و روش های به کار گرفته شده در استان و حضور خیرین مستقر در مناطق می توان فرآیند یاد شده را به شیوه بهتر و دقیق تر دنبال کنیم.
 فولادوند گفت: از مولفه‌های مهم و تاثیرگذار در راستای کار برای بازماندگان از تحصیل، شناسایی دلایل بازماندگی ناظر به موارد موجود، شیوه جستجوی افراد، تعداد افراد جذب شده با بیان روشها و برنامه مشخص برای جذب افراد باقیمانده خواهد بود.
 وی بر لزوم هماهنگی هرچه بیشتر بین حوزه‌های مختلف از جمله معاونین آموزش ابتدایی، متوسطه،  برنامه‌ریزی و توسعه منابع، مرکز فناوری اطلاعات و گروه طرح و برنامه با هدف ایجاد وحدت رویه در مسیر شناسایی و جذب بازماندگان تاکید نمود و خاطرنشان کرد: برای رسیدن به نقطه هدف باید تعامل و همفکری و همراهی همه جانبه وجود داشته باشد .

 

به اشتراک بگذارید :