0 جمادی‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۷/۲۰ ۲۱:۰۱:۲۱
کد مطلب:  1721799
قائم مقام سازمان دانش آموزی کشور در افتتاحیه چهلمین دوره مسابقات فرهنگی و هنری در بهشهر:
مسابقات فرهنگی و هنری، شکل دهنده‌ی فرهنگ بر اساس باورهای دانش آموزان است

قائم مقام سازمان دانش آموزی کشور در افتتاحیه چهلمین دوره مسابقات فرهنگی و هنری در شهرستان بهشهر، مسابقات فرهنگی هنری را به دلیل اختیاری بودن و تنوع داشتن، شکل دهنده فرهنگ بر اساس باورهای دانش آموزان دانست.

به گزارش اداره اطلاع‌رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش مازندران؛ "اسماعیل بحری زاده" در آیین رونمایی از پوستر چهل و دومین جشنواره "فرهنگی و هنری فردا" که ظهر امروز در شهرستان بهشهر و با حضور سعدی پور مدیرکل آموزش و پرورش مازندران و شعبانی معاون پرورشی و فرهنگی اداره کل آموزش و پرورش استان برگزار شد، اظهار کرد: اساسا در بحث مهندسی فرهنگ و مهندسی ساختارها موضوعاتی هست که برای ما معلمان و متربیان تعلیم و تربیت موضوع مهمی است و ما و خانواده ها باید به این موضوع توجه کنیم.
وی افزود: در مهندسی ساختارها چهار نظام سیاسی و فرهنگی و اقتصادی و اجتماعی را تعریف می کنند و نظام آموزش و پرورش یک نهاد فرهنگی و تربیتی هست و ما مامور هستیم با رویکرد فرهنگی فعالیت هایی را برای دانش آموزان طراحی بکنیم.
مشاور وزیر و قائم مقام سازمان دانش آموزی کشور ادامه داد: اما در همین نظام فرهنگی هم در تمامی دنیا در مهندسی امور فرهنگی سه زیر نظام را طراحی می کنند تحت عنوان زیر نظام آموزش، زیر نظام تبلیغی وترویجی و زیر نظام پرورش. اهمیت هر کدام این زیر نظام ها مهم است. 
وی با اشاره به نظریه شاین، خاطرنشان کرد: تربیت مجموعه ای از باورها، ارزشها و رفتارهای انسانهاست. در این مثلث تربیتی،لایه زیرین را باورها، لایه میانی را ارزشها و لایه بیرونی را رفتارها شکل می‌دهند.
بحری زاده تصریح کرد: فرهنگ و تربیتی پایدار است که بر مبنای باور شکل بگیرد. تجربه نشان داده تربیت از رفتار به سمت باور، اثر بخشی ندارد و به اصلاح میگوییم تربیت پادگانی .
این مقام مسئول در همین رابطه افزود: نظریه پردازان مهندسی فرهنگ می گویند تربیت باید باورمحور باشد و پس از ایجاد باور، ارزشها نتیجه میدهد. در واقع اگر ما باور اینکه خدا ناظر اعمال ما هست رو در فردی ایجاد کنیم چه پلیس بالاسر این فرد باشد چه نباشد چون خدا را ناظر میبیند خلاف نمیکند این میشود تربیت و فرهنگ پایدار .
وی گفت: دو ویژگی مهم در انتقال فرهنگ وجود دارد که نظریه پردازان به آن می گویند چسبندگی و پیوستگی فرهنگ .هر فرهنگی که چسبندگی و پیوستگی بالایی داشته باشد یعنی بتواند جمعیت بیشتری را به خودش جذب بکند عامتر خواهد شد و پایدارتر خواهد بود. 
بحری زاده یادآور شد: از ویژگی های مهم مسابقات فرهنگی و هنری به لحاظ اینکه اجباری نیست و تنوع دارد و با هشت رشته فرهنگی شروع شد و الان به هشتاد رشته فرهنگی و هنری رسیده یعنی هر دانش آموزی در هر جای کشور در هر زمینه هنری دارد میتواند در این جشنواره شرکت کند، از این رو دارای چسبندگی و پیوستگی فرهنگی بالایی است و زمینه ساز ایجاد فرهنگ بر اساس باورهای دانش آموزان است.بر همین مبنا اعتقاد داریم هر فعالیتی که به صورت اختیاری و باورمند شکل بگیرد، پایدار و ماندگار خواهد بود.
 وی در پایان گفت: بر همین اساس تربیت را به این صورت تعریف می کنیم؛ تربیت یعنی ایجاد رفتار مطلوب و پایدار که لوازمی دارد که باید فراهم بشود و نقش ما در سازمان دانش آموزی تربیت بچه ها نیست چون معتقدیم سهم ما زمینه سازی برای نقش آفرینی دانش آموز است و ثمره آن ایجاد رفتار مطلوب و پایدار در دانش آموزانی است که در اینده امور کشور را بدست خواهند گرفت .
شایان ذکر است در پایان مراسم زمان رونمایی از پوستر چهلمین "جشنواره فرهنگی و هنری فردا"، از فعالین عرصه فرهنگ و هنر شهرستان بهشهر و دانش‌آموزان منتخب کشوری مسابقات فرهنگی و هنری و پرسش مهر سال گذشته تقدیر شد.

به اشتراک بگذارید :