18 جمادی‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۷/۲۱ ۰۸:۱۱:۴۷
کد مطلب:  1722061
حضور بیش از 80 هزار دانش آموز استان اردبیل در مسابقات فرهنگی هنری سال تحصیلی 1399-1400

معاون پرورشی و فرهنگی اداره کل با عنوان این خبر گفت: در سال تحصیلی گذشته 80 هزار نفر از دانش آموزان استان در مرحله کانون و مدرسه این مسابقات شرکت کرده بودند، که 600 نفر به عنوان منتخب استانی معرفی شدند.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش استان اردبیل، سید غلامحسن خلیلی موسوی در آیین افتتاحیه چهلمین دوره جشنواره فرهنگی هنری فردا و سومین دوره جشنواره فرهنگی و هنری کانون های فرهنگی و تربیتی استان اردبیل که در کانون شهید رجایی ناحیه 2 اردبیل برگزار شد، اظهار داشت: این مسابقات ابتدا به مسابقات هشت‌گانة امور تربیتی معروف بود، دانش‌آموزان در رشته‌های قرآن و نهج‌البلاغه، ادبی، هنرهای دستی و تجسمی، هنرهای آوایی، هنرهای نمایشی، کتاب‌خوانی و نشریۀ دیواری با هم به رقابت می‌پرداختند. با گذشت زمان و ایجاد ضرورت‌های جدید این مسابقات رشد کیفی و کمی یافتند و اکنون در 7 بخش ادبی، پژوهشی، کتاب‌خوانی و کتاب پژوهی، رسانه و فضای مجازی، هنرهای آوایی، هنرهای نمایشی و فیلم کوتاه دانش‌آموزی، هنرهای دستی - تجسمی و بیش از 80 رشته برگزار می‌شوند.

غلامحسن خلیلی موسوی با عنوان اینکه این مسابقات در راستای تحقق ساحت های 6 گانه سند تحول بنیادین برگزار می شود، خاطر نشان ساخت:  شناخت، پرورش و هدایت ذوق و استعدادهای مختلف هنری و زیبایی‌شناسی، ایجاد شخصیت متعادل با عنایت به علایق و نیازمندی‌های متفاوت دانش‌آموزان در جهت اعتلای فرد و جامعه، ایجاد رقابت سالم و غنی‌سازی اوقات فراغت در قالب شناخت و آموزش فرهنگ، هنر، آداب، رسوم و سنن مطلوب جامعۀ اسلامی و بهره‌گیری از تجارب ارزشمند گذشتگان و پاسداری از میراث‌فرهنگی و معنوی کشور و ... از جمله اهدافی است که در این مسابقات مورد توجه قرار می گیرد.

وی در ادامه با بیان اینکه در این مسابقات بایستی به اصل مدرسه محوری و تکریم شخصیت دانش‌آموزان توجه شود، تصریح کرد: این مهم زمانی تحقق می‌یابد که مدارس ما در برنامه‌ریزی‌های خود، متناسب با علایق و استعداد دانش‌آموزان، فعالیت‌های فرهنگی و هنری را پیش‌بینی نمایند و با تشویق نفرات برتر، زمینه را برای ارتقای سطح آگاهی و رغبت دانش‌آموزان دیگر فراهم آورند و در سطح منطقه، استان و کشور نیز با برگزاری کارگاه‌های آموزشی به رشد و پرورش استعدادهای نهفتۀ آینده‌سازان ایران اسلامی کمک نمایند.

معاون پرورشی و فرهنگی اداره کل در بخش دیگری از سخنانش گزارشی از برگزاری مسابقات فرهنگی هنری سال تحصیلی گذشته ارائه داد و گفت: در سال تحصیلی گذشته 80 هزار نفر از دانش آموزان استان در مرحله کانون و مدرسه این مسابقات شرکت کرده بودند، که 600 نفر به عنوان منتخب استانی معرفی شدند و با توجه به شرایط کرونایی هیچ مسابقه گروهی در سطح کشور برگزار نشد، دانش آموزان استان اردبیل موفق شدنند در قسمت انفرادی 45 رتبه با ارزش را به خودذ اختصاص دهند.

سید غلامحسن خلیلی موسوی همچنین به پرسش مهر 22 نیز با عنوان، " ایران قوی چه ویژگی هایی دارد و دانش اموزان در شکل گیری آن چه نقشی می توانند داشته باشند" یادآوری کرد: در سال تحصیلی گذشته بیش از 48 هزار نفر دانش آموز در این مسابقه شرکت کرده بودند، که 107 نفر در مرحله استانی منتخب و 13 عنوان نیز در مرحله کشوری نصیب استان اردبیل شد.

به اشتراک بگذارید :