14 جمادی‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۷/۲۸ ۱۱:۵۵:۴۱
کد مطلب:  1732637
مدیرکل آموزش و پرورش استان همدان:
اولیا نقشی شگرف در تحقق اهداف مدرسه و تربیت نسل آینده دارند

مدیرکل آموزش و پرورش استان همدان گفت: اولیا به عنوان ضلع نیرومند مثلث ارتباطی و اطلاع رسانی، نقشی شگرف در تحقق اهداف مدرسه و تربیت نسل آینده دارند.

   به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش استان، محمد پورداود در آیین گرامیداشت هفته پیوند اولیا و مربیان که در هنرستان نور دانش ناحیه یک همدان برگزار شد، اظهار کرد: سه نهاد خانه، مدرسه و اجتماع عناصر اصلی اثرگذار در تربیت نسلی به حساب می‌آیند که در صورت تشریک مساعی نتایج مانا و اثربخشی را به دنبال خواهد داشت.

  پورداود افزود: در دنیای کنونی که عصر انفجار دانش است، رسانه ها در کنار سه نهاد گفته شده بسیار پر قدرت ظاهر شده اند و در صورت هدایت این پدیده نوظهور می توان آن را به کمک تعالی این سه نهاد آورد.

  وی با اشاره به اهمیت سه مثلث آموزشی، ارتباطی و اطلاع رسانی و تخصصی و حرفه ای در مدرسه، گفت: یکی از اضلاع نیرومند مثلث ارتباطی و اطلاع رسانی، اولیا هستند که نقشی شگرف در به ثمر رسیدن اهداف مدرسه دارند.

   مدیرکل آموزش و پرورش استان با بیان این که مشارکت خانه و مدرسه و آگاهی هایی که متعاقب این همکاری برای والدین مدرسه ایجاد خواهد شد، برای تربیت و آموزش فرزندان بسیار حائز اهمیت است، تصریح کرد:  این همکاری ها موجبات پیشگیری از ناهنجاری‌های جامعه را فراهم خواهد ساخت و باعث آگاهی بیشتر مثلث آموزشی مدرسه از وضعیت آموزشی و تربیتی دانش آموزان می شود که در برنامه ریزی های مختلف مدرسه این درونداد ها بسیار ذی قیمت خواهند بود و والدین نیز از جنبه های مختلف آموزشی، پرورشی و انضباطی فرزندان خود مطلع خواهند شد.

   پورداود با اشاره به این که منافع حاصل از تقویت کارکرد انجمن که به معنای درگیر شدن جدی‌تر، فعالانه تر و رغبت‌مندانه تر اولیا مطابق با اهداف تعیین شده در اساسنامه انجمن است، در چند سطح نصیب جامعه می شود، افزود: این مهم در سطح دانش‌آموزی بر موفقیت تحصیلی آنان و نگرش مثبت به مدرسه، اعتماد به نفس تحصیلی، افزایش آرمان آموزشی و شغلی و کاهش مشکلات رفتاری تأثیر بسزایی دارد.

  وی خاطرنشان کرد: در سطح اولیا مشارکت والدین در امور مدرسه باعث می‌شود که آنان بر نحوه انجام تکالیف فرزندانشان نظارت موفق داشته باشند و از آنچه معلمان انجام می‌دهند، آگاه شوند و نسبت به معلمان و مدرسه خود نگرش مثبت داشته باشد، احساس مفید بودن کنند و بدانند که چگونه در جهت موفقیت فرزندانشان در مدرسه فعالیت کنند و این همان تقویت مثلث ارتباطی مدرسه است.

  پورداود سطح سوم را مدرسه ذکر کرد و افزود: در سطح مدرسه که دو مثلث آموزشی و تخصصی و حرفه‌ای را زیر مجموعه خود دارد، افزایش کارآیی و اثربخشی که منجر به بهره‌وری در فرایند تعلیم و تربیت می شود، اجرای کامل‌تر برنامه‌ها، کاهش هزینه های مادی و معنوی و مشاوره صحیح به دانش‌آموزان و والدین از نتایج ارزشمند کارآمدی پیوند خانه و مدرسه یا همان انجمن‌های اولیا و مربیان است.

  مدیرکل آموزش و پرورش استان لازمه مشارکت همه جانبه یک جامعه را به وجود آوردن زمینه ورود نهادهای مردمی و اجتماعی در امر آموزش و پرورش دانست و تصریح کرد: مشارکت ها و فعالیت هایی که تاکنون در امر تعلیم و تربیت صورت گرفته، لازم اما ناکافی بوده است که بایستی این مهم روز به روز تقویت و توسعه یابد.

  پورداود با تأکید بر رابطه خانه و مدرسه، گفت: این دو نهاد مانند جسم و جان درهم تنیده‌اند که هرگونه نقصان در هر کدام دیگری را به سختی متأثر می‌سازد و سلامت هر یک تضمین کننده سلامت وجود دیگری است،

  وی با اشاره به زمینه‌های همکاری خانه و مدرسه، خاطرنشان کرد: کمک به شناخت ویژگی‌های روانی، جسمانی، اخلاقی و رفتاری استعدادها، ناراحتی‌ها و مشکلات دانش آموزان، بررسی نارسایی های آموزشی و مشکلات دانش آموزان در یادگیری درسی رفتار و پیشرفت تحصیلی، آگاهی و شناخت از روش‌های آموزشی، افزایش خرد جمعی و تسهیل جریان یاددهی و یادگیری و آموزش خانواده از جمله این زمینه ها به شمار می روند.

به اشتراک بگذارید :