23 جمادی‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۸/۰۵ ۱۲:۲۸:۵۳
کد مطلب:  1740453
با حضور معاون وزیر:
نخستین مجتمع آموزشی ویژه دانش آموزان اُتیسم شهر یزد افتتاح شد

نخستین مجتمع آموزشی ویژه دانش آموزان اُتیسم یزد روز چهارشنبه با حضور سیدجواد حسینی معاون وزیر و رییس سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور ، استاندار و جمعی از مسوولان محلی در این شهر به بهره برداری رسید.

به گزارش روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان یزد؛استاندار یزد در آیین افتتاح این واحد آموزشی با اشاره به نقش خیران در توسعه فضاهای آموزشی گفت: باقیات صالحاتی بالاتر از مدرسه سازی نیست. 
مهران فاطمی افزود: توجه به فضاهای آموزشی برای دانش آموزان استثنایی و فراهم کردن زمینه تعلیم و تربیت برای آنها کاری بسیار ارزشمند است.
وی ضمن قدردانی از خیران مدرسه ساز اظهارکرد: از مجموعه خیران مدرسه ساز استان در راستای توسعه فضای آموزشی حمایت می شود .
همچنین مدیرکل آموزش و پرورش یزد گفت: مجتمع یادشده نخستین مدرسه اُتیسم استان است که به نام زنده یاد « احمد زرکش » نامگذاری و با همکاری فرزند آن مرحوم ساخته شد.
محسن موحدی فرد با تشکر از خیران مدرسه ساز افزود: سرمایه گذاری در حوزه دانش آموزان استثنایی نیاز آموزش و پرورش استان است و با ساخت مدرسه یادشده بخشی از مشکل این گروه از دانش آموزان و خانواده آنها کاسته می شود.
وی با بیان اینکه موفقیت آموزش و پرورش استان به خاطر همراهی و تعامل مسئولان است ، افزود: مدیریت ارشد استان و دیگر مسئولان نگاه ویژه ای به این نهاد دارند بطوری که استاندار یزد به عنوان رییس شورای آموزش و پرورش استان از مسئولان تمامی اداره های دولتی خواست  که در برنامه های خود پیوست آموزش و پرورش داشته باشند. 
 وی خاطرنشان کرد: در شورای آموزش و پرورش استان هم مصوب شد که اداره ها و دستگاه های اجرایی استان به صورت دوره ای باید عملکرد خود را ارائه کنند.
موحدی فرد ضمن قدردانی از اولیا و معلمان یزد گفت: فرهنگیان استان با همراهی خانواده دانش آموزان در زمان شیوع کرونا ، کلاس های درس را به نحو مطلوبی برگزار کردند که تاکنون خللی در امر تحصیل به وجود نیامده است.
وی تصریح کرد: هم اکنون اولیای دانش آموزان هر کدام یک معلم  و اتاق منزل شخصی معلمان هم تبدیل به کلاس درس شده است.
مدیرکل آموزش و پرورش استان یزد افزود: با شروع سال تحصیلی ۱۴۰۰- ۱۴۰۱ مطالب آموزشی به صورت ترکیبی و مجازی در مهرماه آغاز شد، امیداوریم با فراهم شدن شرایط ،کلاس های درس به صورت حضوری برگزار شود.
نخستین مجتمع آموزشی اُتیسم یزد در زمینی به مساحت پنج هزار مترمربع و با یکهزار و ۸۶۰ متر مربع زیربنا و با صرف افزون بر ۷۰ میلیارد ریال هزینه و ۱۲ کلاس درس ساخته شد.
هم اکنون ۲۸۵ هزار دانش آموز در ۲ هزار و ۱۰۰ واحد آموزشی استان یزد تحصیل می کنند که حدود ۲ هزار نفر از این تعداد دانش آموزان استثنایی هستند.
تعداد خیران مدرسه ساز استان  یک هزار و ۳۰۰ نفر اعلام شد که از این تعداد ۱۸۸ نفر از خانواده های معظم شهدا، ۲۵۴ تن زن ، ۶۹ نفر نخبه ، ۱۴۵ تن از اقلیت دینی زرتشتیان هستند.
همچنین یک سوم مدارس استان یزد خیری است.
اُتیسم، اختلال رشد عصبی در اعصاب مرکز است که در تحول و رشد مغز اختلال ایجاد و تعامل یا رفتار فرد را دچار اختلال می کند،مبتلایان به اتیسم یا درخودماندگی نمی توانند با محیط پیرامون ارتباط برقرار کنند و دچار رفتارهای کلیشه ای و تکراری می شوند.
اتیسم، اختلالی است که علت دقیق و مشخصی ندارد و مادام العمر است اما اگر به موقع تشخیص داده شود از شدت علایم آن کاسته می شود و فرد مبتلا می تواند به فعالیت های اجتماعی بازگردد.
هرچند علت دقیق آن مشخص نیست اما علت های ژنتیکی ، محیطی و وجود سابقه اختلال یادگیری در خانواده به عنوان برخی علل ایجاد کننده آن مطرح که ثابت نشده است.

به اشتراک بگذارید :