21 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۸/۱۲ ۱۸:۴۵:۰۰
کد مطلب:  1751693
مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی در سومین جلسه شورای آموزش و پرورش استان مطرح کرد:
بازگشایی حضوری مدارس با رعایت پروتکل های بهداشتی ، مطالبه و خواست جامعه است/افت تحصیلی دانش آموزان در ایام تعطیلی کلاس های حضوری انکار ناپذیر است

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی در سومین جلسه شورای آموزش و پرورش استان گفت: بازگشایی حضوری مدارس با رعایت پروتکل های بهداشتی ، مطالبه و خواست جامعه است.

به گزارش روابط عمومی آموزش و پرورش خراسان رضوی، قاسمعلی خدابنده در این جلسه ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدا به ویژه شهدای دانش آموز اظهار داشت:روز ١٣ آبان که در تقویم به عنوان روز مبارزه با استکبار نام‌گذاری شده یادآور سه واقعه مهم در تاریخ معاصر ایران است که در سه دوره مختلف رخ داده و به همین دلیل این روز را در تاریخ کشور به عنوان روزی به یادماندنی به ثبت رسانده است، تبعید امام خمینی(ره) به ترکیه در ١٣ آبان ١٣۴٣، ١٣ آبان ١٣۵٧ که روز دانش‌آموز نام گرفت و تسخیر لانه جاسوسی در ١٣ آبان ١٣۵٨ عنوان این سه واقعه تاریخی است.

وی با بیان اینکه بر اساس آمار تا به امروز یک میلیون و ۴۲٣ هزار دانش آموز در مدارس استان ثبت نام نموده اند اظهار داشت: آمار ثبت نام دانش آموزان استان نسبت به سال گذشته با افزایش ۷۰ هزار نفری روبرو بوده است، در واقع امسال حدود دو هزار کلاس درس به مجموعه کلاس های درسی استان افزوده شده است.

خدابنده با بیان اینکه دستگاه تعلیم و تربیت استان در سال تحصیلی جاری با کمبود ۲۳ هزار نیروی انسانی مواجه بوده است تصریح کرد: راهکارهای متعددی در خصوص مدیریت و ساماندهی نیروی انسانی از جمله به کارگیری نیروهای حق التدریس، خرید خدمات آموزشی، اضافه کار نیروهای شاغل و بازنشسته، کاهش عوامل اجرایی مدارس و توسعه مدارس شبانه روزی در سطح استان پیش‌بینی و اجرایی شده است و تا به امروز ۲۲ هزار کلاس درس از این طریق پوشش داده شده است.

مدیرکل دستگاه تعلیم و تربیت است با بیان اینکه ۳ هزار و ۵۰۰ مدرسه در مناطق روستایی و عشایری استان از ابتدای مهرماه به صورت حضوری و با رعایت دقیق پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی بازگشایی شدند اظهار داشت: حدود ۱۰ درصد دانش‌آموزان استان در این مدارس آموزش های خود را به شیوه حضوری از ابتدای مهرماه آغاز نمودند.

وی با بیان اینکه بر اساس تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا واکسیناسیون فرهنگیان و دانش‌آموزان در اولویت قرار گرفت و تا به امروز حدود ۹۱ درصد همکاران فرهنگی و ۸۶ درصد دانش‌آموزان ۱۲ تا ۱۸ ساله استان اول واکسن خود را در مقابله با بیماری کرونا دریافت نموده اند تصریح کرد: مدارس متوسطه دوم استان از ۱۵ آبان‌ماه و مدارس متوسطه اول از ابتدای آذرماه به شیوه حضوری و با رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی به صورت حضوری بازگشایی خواهد شد، در خصوص بازگشایی مدارس ابتدایی نیز تاکنون تصمیمی گرفته نشده است.

وی بازگشایی حضوری کلاس‌های درسی دانش‌آموزان را خواست و مطالبه جامعه دانست و گفت: آموزش مجازی در مقایسه با آموزش حضوری از کیفیت لازم برخوردار نیست، به ویژه در بحث مسائل پرورشی و تربیتی دانش آموزان در ایام شیوع ویروس کرونا و به تبع آن تعطیلی کلاس‌های حضوری در مدارس با مشکلات عدیده‌ای روبرو بوده‌ایم.

خدابنده در ادامه افزود: افت تحصیلی دانش آموزان در ایام تعطیلی کلاس های حضوری و ارائه آموزش‌های مجازی انکار نشدنی است و علی‌رغم زحمات مضاعف همکاران ما در سراسر استان حدود ۴۰ درصد از اهداف آموزشی و تربیتی ما محقق شده است.

این مقام مسئول با بیان اینکه مدیران مدارس با مشکلات عدیده‌ای از جمله کمبود نیروی انسانی و کمبود سرانه به ویژه در حوزه تهیه اقلام بهداشتی روبرو هستند افزود: گسترش تعاملات و همکاری سایر نهادها و دستگاه‌های مرتبط می‌تواند زمینه‌ بازگشایی بدون دغدغه مدارس را فراهم سازد.

وی با بیان اینکه سال گذشته از محل اعتبارات دولتی و همچنین همت خیرین نیک اندیش ۱۱ هزار تبلت دانش آموزی در سطح استان توزیع شده است افزود: طی دو سال گذشته با توجه به شیوع ویروس کرونا آمار بالای ترک تحصیل دانش‌آموزان در استان را بنا به دلایلی چون مسائل اقتصادی، نبود تجهیزات لازم برای آموزش های مجازی و... شاهد بوده ایم.

مدیر کل دستگاه تعلیم و تربیت استان با بیان اینکه سال گذشته شهرداری مشهد ۸۰ میلیارد ریال اعتبار را جهت تهیه تبلت دانش آموزی در مناطق حاشیه شهر مشهد اختصاص داد افزود: نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی در بودجه سال ۱۴۰۰ نیز اعتبار ۵۰۰ میلیارد تومان را جهت تهیه تبلت دانش آموزی و هوشمندسازی مدارس اختصاص داده‌اند.

وی در پایان افزود: در آغاز فرایند آموزش های مجازی ٢ هزار و ٧٠ مدرسه در سطح استان به اینترنت دسترسی نداشتند، با پیگیری های انجام شده از سوی اداره کل آموزش و پرورش و همکاری اداره کل فناوری اطلاعات و ارتباطات استان، تمامی مدارس به اینترنت دسترسی پیدا نموده اند و در تمامی مدارس استان حداقل یک سیستم رایانه متصل به اینترنت وجود دارد.

به اشتراک بگذارید :