24 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۸/۱۵ ۱۳:۲۱:۳۱
کد مطلب:  1753385
حضور 398 هنرمند در نخستین جشنواره‌ی تصویرگری جلد کتاب‌های درسی

دبیر نخستین جشنواره‌ی تصویرگری جلد کتاب‌های درسی ارسال 593 اثر و حضور 398 هنرمند طراح و گرافیست در نخستین دوره‌ی این جشنواره را قابل توجه خواند.

مجید ذاکری در گفتگو با روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی اظهار کرد: ارسال 593 اثر به این جشنواره قابل توجه بود، پیش از این در سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی، سه جشنواره را با رویکرد متن کتاب برگزار کرده بودیم اما این نخستین جشنواره‌ای است که با نگاه به تصویرسازی و طراحی جلد کتاب، اجرا کردیم لذا می‌توان گفت که استقبال هنرمندان از این رویداد بسیار خوب بود.

او ادامه داد: فراخوان این جشنواره نزدیک به 5 ماه پیش به‌صورت سراسری منتشر شد و با پوشش خبری و رسانه‌ای مناسب، از همه‌ی تصویرگران و هنرمندان برای حضور در این رویداد دعوت به‌عمل آمد.

دبیر نخستین جشنواره‌ی تصویرگری جلد کتاب‌های درسی، افزود: در این رویداد 593 اثر از 398 هنرمند، به دست ما رسید که پس از چند مرحله داوری، که به‌صورت آنلاین و حضوری و در راستای رعایت پروتکل‌های بهداشتی انجام شد، نهایتاً 44 اثر در بخش‌های آثار برگزیده، آثار تقدیر شده و انتخاب مردمی، به مرحله‌ی نهایی راه پیدا کرد.

ذاکری درباره‌ی روند انتخاب آثار مردمی، گفت: ما برای نخستین بار همه آثاری که به مرحله‌ی دوم داوری راه پیدا کرد، را برای رأی‌گیری مخاطبین و عموم مردم در سایت قرار دادیم که مورد استقبال گسترده قرار گرفت. در واقع بخش منتخب مردمی، شامل آثاری است که توسط خود مخاطبان انتخاب شده و در معرض نمایش عموم نیز قرار گرفته است.

او درباره‌ی بخش‌های مختلف این جشنواره، اظهار کرد: این جشنواره در مقطع ابتدایی و در 9 شاخه‌ی درسی تفکر و پژوهش، علوم تجربی، ریاضی، فارسی (بخوانیم)، فارسی (بنویسیم)، قرآن، کار و فناوری، مطالعات اجتماعی و هدیه‌های آسمانی برگزار شد.

دبیر نخستین جشنواره‌ی تصویرگری جلد کتاب‌های درسی تصریح کرد: از بین 593 اثر ارسالی 203 اثر به نمایشگاه راه پیدا کرده و 44 اثر نیز در بخش‌های برگزیده، شایان تقدیر و منتخب مردمی هستند، انتخاب شدند اما از میان این آثار، کارهایی که به صورت بالفعل امکان بهره‌برداری داشته باشند، در سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی و برای طراحی جلد کتاب‌های درسی استفاده خواهند شد.

ذاکری ادامه داد: بخشی از آثار برگزیده این جشنواره نیازمند ویرایش و ایجاد تغییراتی در راستای سیاست‌های آموزشی است لذا این آثار در جلساتی مورد بررسی و تغییر قرار خواهند گرفت. همچنین اطلاعات هنرمندانی که آثار آنان در بخش منتخب مردمی انتخاب شده، جمع‌آوری می‌شود و در نخستین فرصت کارگاه‌های آموزشی خاصی برای این گروه توسط سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی برگزار خواهد شد تا بتوانند به استانداردهای مد نظر ما دست پیدا کنند.

او درباره‌ی معیارهای انتخاب آثار در این جشنواره، بیان کرد: معیارهای بسیاری در این جشنواره مد نظر قرار گرفت و ابعاد مختلفی در فراخوان ذکر شده بود، اما مباحثی چون مخاطب‌شناسی، بومی بودن آثار، حس زیبایی‌شناسی برای گروه سنی خاص، و تناسب تصویرسازی با کتاب مورد نظر از جمله عمده‌ترین ویژگی‌ها بود.

دبیر نخستین جشنواره‌ی تصویرگری جلد کتاب‌های درسی، تداوم را عامل مهمی در رشد این رویداد خواند و گفت: با توجه به برگزاری این رویداد برای اولین بار، می‌توان گفت که هم از نظر تعداد آثار و هم حضور هنرمندان، کمیت قابل توجهی را شاهد بودیم اما آنچه که بیشتر احساس می‌شد این بود که بیشتر هنرمندان به دلیل دور بودن از فضای کتاب‌های درسی و کار مداوم در عرصه‌ی کتاب قصه و نشریات، احساس نزدیکی کافی را با کتاب درسی نداشتند. بر همین مبنا فکر می‌کنم که در صورت تداوم این رویداد، شاهد کار بهتر و حرفه‌ای تری در دوره‌های آتی خواهیم بود.

بر اساس این گزارش، نمایشگاه آثار اولین جشنواره‌ی جلد کتاب‌های درسی عصر امروز پنجشنبه 13 آبان با حضور مسئولان، مدیران و کارکنان سازمان، هنرمندان، تصویرگران و جمعی از علاقمندان افتتاح شد؛ علاقمندان به بازدید از نمایشگاه آثار نخستین جشنواره‌ی تصویرگری جلد کتاب‌‌‌های درسی، می‌توانند تا 23 آبان ماه به خانه‌ی هنرمندان ایران واقع در خیابان آیت‌الله طالقانی، خیابان شهید موسوی شمالی (فرصت)، ضلع جنوبی باغ هنر، مراجعه کنند.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید :