18 جمادی‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۸/۱۶ ۱۵:۳۸:۴۹
کد مطلب:  1755867
مدیرکل فرهنگی هنری، اردوها و فضاهای پرورشی در نشست با اصحاب رسانه:
«شناسایی معلمان هنرمند» و استفاده از ظرفیت آنان در راستای اصلاح چرخه فرهنگ و هنر از اهداف این جشنواره معلمان هنرمند است

مدیرکل فرهنگی هنری، اردوها و فضاهای پرورشی وزارت آموزش و پرورش، گفت: هدف از برگزاری جشنواره معلمان هنرمند، شناسایی معلمان هنرمند است تا بتوانیم با استفاده از ظرفیت معلّمان هنرمند، در راستای اصلاح چرخه فرهنگ و هنر در کشور گام برداریم.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش،  علی رمضانی در نشست خبری با اصحاب رسانه که به مناسبت افتتاحیه دومین جشنواره معلمان هنرمند در شیراز برگزار شد، با اشاره به حضور بیش از 22 هزار معلم در جشنواره معلمان هنرمند گفت: برای برگزارکنندگان جشنواره کشف این تعداد معلم هنرمند بسیار غافلگیرکننده بود و قصد داریم با شناسایی این هنرمندان، در فعالیت‌های فرهنگی، هنری از آنها بهره ببریم.

رمضانی ادامه داد: بیش از هفت میلیون و 200 هزار نفر-رشته در مسابقات فرهنگی هنری شرکت کردند، که با توجه به کمبود نشاط و شادابی در جامعه، این فعالیت ها می تواند مهارت ایجاد کند و این مهارت ها می تواند نقصان را نیز برطرف کند.

وی با تأکید براین که ما معتقدیم معلم با نشاط می‌تواند در دانش‌آموزان نشاط ایجاد کند، گفت: وقتی از معلمان برای داوری و مربی‌گری فعالیت‌های هنری استفاده شود، کمتر دچار مشکل می‌شویم و فعالیت‌ها و مهارت‌های هنری در مسیر صحیح قرار می‌گیرند.

مدیرکل فرهنگی هنری، اردوها و فضاهای پرورشی وزارت آموزش و پرورش، با تأکید بر این که هزار و  ۸۰۲کانون فرهنگی در کشور داریم که همیشه برای تأمین مربی آنها مشکل داشتیم، گفت: شناسایی معلمان هنرمند به ما در تأمین نیروی مربی در کانون‌ها نیز کمک کرده است.

وی گفت: جشنواره معلمان هنرمند، به همت معاونت پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش، اداره کل فرهنگی، هنری، اردوها و فضاهای پرورشی و با همکاری اداره کل آموزش و پرورش فارس برگزار می‌شود که با توجه به تجربه فارس در برگزاری نخستین دوره این جشنواره در سال گذشته، دبیرخانه دائمی برگزاری این جشنواره به استان فارس داده شده است.

رمضانی شاخه‌های این جشنواره را «آفرینش ‌های ادبی؛ نقد ادبی و هنری؛ رسانه و فضای مجازی؛ هنرهای آوایی؛ هنرهای نمایشی و فیلم کوتاه و هنرهای تجسمی» عنوان کرد و افزود: جشنواره معلمان هنرمند با 52 رشته برگزار می‌شود.

وی ادامه داد: در نخستین جشنواره معلمان هنرمند 366 نفر حائز رتبه اول تا سوم شدند که از این تعداد 96 نفر رتبه اول، 109 نفر رتبه دوم، 161 رتبه سوم را کسب کردند و 289 نفر نیز به عنوان شایسته تقدیر در این جشنواره شناخته شدند.

رمضانی گفت: مخاطبین نخستین دوره جشنواره که در سال تحصیلی 1400-1399 برگزار شد؛ معلمان تمامی دوره‌‌های تحصیلی شاغل در آموزش و پرورش شامل نیروهای رسمی، پیمانی، قراردادی و حق التدریس بودند که امسال نیز فرصت حضور در جشنواره برای بازنشستگان فرهنگی فراهم شده است.

مدیرکل فرهنگی هنری، اردوها و فضاهای پرورشی با اشاره به این که در دومین دوره از جشنواره معلمان هنرمند علاوه بر معلمان شاغل، بازنشستگان نیز می‌توانند در جشنواره شرکت کنند، گفت: شاغلین در بخش هنرهای نمایشی می‌توانند در تمامی رشته‌های مرتبط شرکت و اثر خود را ارسال کنند اما در تمام شرکت کنندگان از جمله بازنشستگان، می توانند در بخش‌های ادبی، نقد، رسانه و فضای مجازی، هنرهای آوایی و هنرهای تجسمی شرکت کرده ولی در هر بخش فقط در یک رشته و یک اثر باید ارسال کنند.

وی ادامه داد: فرهنگیان بازنشسته علاقه مند به حضور در جشنواره می‌توانند در رشته‌‌های نقد شعر، نقد داستان، پادکست، نمایشنامه‌نویسی، فیلمنامه نویسی، خوشنویسی و نقاشی شرکت کنند.

وی با تأکید بر این که هر فرد فقط در یکی از رشته‌های مذکور می‌تواند شرکت و تنها یک اثر ارسال کند، گفت: رشته‌های نمایش عروسکی نخی، نمایش عروسکی دستکشی، ساخت عروسک نمایشی، نقاشی دیجیتالی و داستان مصور در دومین دوره حذف و رشته‌های نمایش عروسکی در تمامی گرایش‌ها، تئاتر خیابانی و محیطی به دومین دوره جشنواره اضافه شده است.

رمضانی با اشاره به این که امسال چهلمین سال برگزاری جشنواره فرهنگی هنری دانش آموزان است، که از 5 رشته به 80 رشته در طول سال‌ها رسیده است، گفت: در تلاش هستیم و که بتوانیم مجوزهای لازم ورود به دانشگاه را برای دانش‌آموزان و معلمان دارای رتبه های برتر جشنواره ، از وزارت علوم و سازمان سنجش دریافت کنیم.

شایان ذکر است؛ دومین جشنواره فرهنگی هنری معلمان هنرمند سراسر کشور، امروز 16 آبان ماه در حافظیه شیراز افتتاح شد و معلمان و فرهنگیان بازنشسته می‌توانند از یکم آذرماه تا 20 بهمن با مراجعه به سایت جشنواره artistteachers.ir  نسبت به ثبت نام در جشنواره و بارگذاری اثر خود اقدام کنند.

به اشتراک بگذارید :