21 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۸/۲۳ ۱۳:۳۸:۰۱
کد مطلب:  1764611
معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش فارس در آیین تکریم و معارفه دبیر دبیرخانه کانون های فرهنگی تربیتی قطب 5 کشوری تاکید کرد:
مهارت آموزی محور فعالیت کانون های فرهنگی تربیتی است

معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش فارس گفت: مهارت آموزی محور فعالیت کانون های فرهنگی تربیتی است و توجه به این مساله به جذاب تر شدن فرایند تربیتی کمک می کند.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش فارس جهانبخش بانشی  ، در آیین تکریم و معارفه دبیر دبیرخانه کانون های فرهنگی تربیتی قطب 5 کشوری گفت : ما بر آن هستیم تا بتوانیم دانش آموزان را در حوزه فردی و اجتماعی برای ایجاد یک زندگی سالم و هم چنین در حوزه ی مهارت های حرفه ای برای اشتغال و معاش، توانمند کنیم. 
معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش فارس گفت: کانون های فرهنگی و تربیتی مکمل تعلیم و تربیت رسمی هستند که رسالت سنگینی در فضای خارج از مدرسه است.کانون ها پس از مدارس مهم ترین مراکز تربیتی در سطح استان هستند که در بخش های مختلفی مشغول فعالیت دارند.
بانشی با اشاره به اینکه در سند تحول بنیادین به مهارت آموزی دانش آموزان اشاره شده است، یاد آور شد: کانون های فرهنگی تربیتی بستر مناسبی برای انجام این رسالت مهم است که باید در اولویت قرار گیرد.
بانشی آماده سازی ، پویایی و تربیت نسل نوجوان و جوان برای آینده کشور نیازمند ساز و کارهای مناسب فرهنگی و آموزشی بوده که در این میان نقش کانون های فرهنگی تربیتی حائز اهمیت فراوان است و کانون های فرهنگی تربیتی علاوه بر ایجاد نشاط و شور و امید در جامعه می‌توانند به فرهنگ سازی و اعتلای فرهنگ در جامعه کمک کنند.
معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش فارس بیان کرد : کانون‌های فرهنگی-تربیتی و کانون مدرسه، یکی از الزامات روند پیشرفت جاری در نظام تعلیم و تربیت است که رهاورد آن، مهارت‌ورزی و مهارت‌آموزی و تربیت فرزندانی توانمند و متخلق به اخلاق اسلامی است که در صورت تحقق این امر، حلقه مفقود‌ه‌ای که از آن در آموزش و پرورش به‌عنوان بی‌ارتباطی مفاهیم درسی با زندگی واقعی و آینده شغلی دانش‌آموزان یاد می‌شود، با حمایت و تقویت کانون‌ها از بین خواهد رفت.

رئیس اداره فرهنگی هنری ، اردو ها و فضا های پرورشی آموزش و پرورش فارس نیز از اجرای برنامه های مختلف همچون برگزاری جنگ شادی و جوانه ها، مسابقات و جشنواره های فرهنگی، هنری ، ورزشی، علمی ، رباتیک ، باشگاه مجری گری ،کتاب و کتابخوانی، رادیو کانون، قصه گویی ، انجمن های 22 گانه و ... در کانون های فرهنگی تربیتی فارس خبرداد.
هرمز جعفری گفت: مدیران کانون‌های فرهنگی تربیتی نقش موثری در اصلاح برنامه‌ها و فعالیت‌های این کانون ها دارند و باید به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنند تا مسیر فعالیت‌ها و برنامه کانون‌های فرهنگی تربیتی در راستای تحقق اهداف آموزشی و پرورشی تسهیل شود.
وی گفت : کانون های فرهنگی تربیتی یکی از مهم ترین مراکز اجرای برنامه های پرورشی برای دانش آموزان محسوب می شود که خانواده ها به آن اعتماد دارند.
وی به ظرفیت های متنوع و مختلف کانون‌های فرهنگی تربیتی در استان اشاره کرد و افزود: کانون های فرهنگی و تربیتی محلی مناسب برای تحقق هر چه بیشتر فرآیند تعلیم و تربیت است که تقویت این کانون ها در حوزه پرورشی موجب تقویت خودآگاهی، همدلی، ارتباط موثر، ایجاد اعتماد به نفس در دانش آموزان و توانایی حل مسائل به هنگام مواجه با مشکلات می شود.همچنین این مکان ها تکیه گاهی مناسب برای سپری کردن اوقات فراغت دانش آموزان در محیطی سالم و امن است که مسئولان باید در این بخش اهتمام ویژه داشته باشند.
رئیس اداره فرهنگی هنری ، اردو ها و فضا های پرورشی آموزش و پرورش فارس گفت: سیده الهام شفیعی از این پس مسئولیت مدیریت این کانون فرهنگی تربیتی را بر عهده خواهند داشت. و کانون فرهنگی تربیتی سمیه به عنوان دبیر، دبیرخانه کانون های فرهنگی تربیتی قطب 5 کشوری به کار خود ادامه خواهند داد . 
هرمز جعفری رئیس اداره فرهنگی هنری ، اردو ها و فضا های  اعلام کرد در استان فارس یکصدو 25 کانون فرهنگی تربیتی در حال فعالیت هستند و در آینده نزدیک نگار خانه متمرکز استانی کانون ها در کانون شهید دعایی افتتاح خواهد شد .  

در پایان این مراسم از زحمات سرکار خانم زهرا نیک زاده و سرکار خانم فاطمه الماسی تقدیر و سرکار خانم سیده الهام شفیعی به عنوان دبیر دبیرخانه کانون های فرهنگی تربیتی قطب 5 کشوری منصوب شد.

به اشتراک بگذارید :