23 جمادی‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۸/۲۵ ۰۸:۵۱:۵۶
کد مطلب:  1766983
رئیس اداره امور تربیتی، مشاوره و مراقبت در برابر آسیب های اجتماعی:
بسته تحولی ارتقای مهارت های روانی - اجتماعی دانش آموزان در مدارس استان در حال اجراست

رئیس اداره امور تربیتی، مشاوره و مراقبت در برابر آسیب های اجتماعی گفت: بسته تحولی ارتقای مهارت های روانی - اجتماعی دانش آموزان در مدارس استان در حال اجراست.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش استان کرمان، سید منصور مرتضوی در برنامه تلویزیونی گفت و گوی ویژه سیمای مرکز کرمان خاطر نشان کرد: برای پیشگیری از اعتیاد و آسیب های اجتماعی راهی به جز استفاده از کنسرسیوم و مشارکت اجتماعی دانش آموزان نیست.

وی افزود: در این راستا همیاران، همتایان و همگامان پیشگیری که همان همسالان دانش آموزان هستند با شعار هر کلاس یک همیار مشاور پیش خواهیم رفت.

رئیس اداره امور تربیتی، مشاوره و مراقبت در برابر آسیب های اجتماعی خاطر نشان کرد: با ظرفیت سازی و شبکه سازی و ایجاد سیستم ضد سیستم اعتیاد با این پدیده شوم می توان مقابله کرد و با تشکیل تیم یاریگران زندگی متشکل از هلال احمر دانش آموزی، بسیج دانش آموزی، سازمان دانش آموزی، همیار مشاوره، سفیر سلامت دانش آموزی، نماینده والدین می توان به دانش آموزان هویت بخشید و با خود مدیریتی و خود مراقبتی مهارت های اجتماعی دانش آموزان را ارتقا داد.

مرتضوی گفت: در طرح نماد مدیرا  تمام دوره های تحصیلی در مدارس استان کرمان سامانه پایش آسیب های اجتماعی را تکمیل کنند تا بتوان رفتارهای خود آسیب رسان را مورد رصد و پایش قرار داد و در سامانه نماد مدرسه نقش مشاور مدرسه را با وارد کردن مشخصات و شماره موبایل مشاور فرآیند ارجاع را تسهیل کنند.

وی از خانواده ها و دانش آموزان خواست غربالگری ها در سامانه نماد را اعم از مؤلفه غربالگری سریع که پرسشنامه کوتاه است برای تمام پایه های تحصیلی که پایه های اول تا سوم توسط معلم مدرسه تکمیل می شود و مؤلفه غربالگری اورژانسی و غربالگری نشانگان محور را با استفاده از رمز عبور ( شماره ملی ) و رمز کاربری ( شماره دانش آموزی ) خود به صورت محرمانه اجرایی کنند.

مرتضوی که به مناسبت هفته مبارزه با اعتیاد و آسیب های اجتماعی در گفت و گوی ویژه شبکه کرمان شرکت کرده بود، افزود: نظام مراقبت اجتماعی دانش آموزان « نماد » در مسیر پیشگیری، کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی گام بر می دارد و در فرآیند شناسایی، آموزشی، درمان و مددکاری تلاش می کند و دانش آموزان دارای نشانگان محور را سطح بندی کرده و دانش آموزان در معرض خطر و خدمات پزشکی، روانپزشکی، پیراپزشکی و خدمات روانشناختی و مشاوره ای رایگان را از صفر تا صد با همکاری شورای اجتماعی کشور و شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر برای دانش آموزان در طرح ائتلاف نماد انجام دهد.

وی گفت: سه گروه مدرس های طرح و کادر مدرسه، دانش آموزان و والدین، از طریق فضای مجازی مورد هدف و محور قرار می گیرند که شرکت های معدنی و صنعتی در استان کرمان را در این خصوص دعوت به ائتلاف و همکاری کرده اند.

به اشتراک بگذارید :