23 جمادی‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۸/۲۵ ۱۰:۵۷:۴۳
کد مطلب:  1767377
مدیر کمیسیون راهبری شورای عالی آموزش و پرورش گفت :
اجرای برنامه های سند تحول بنیادین یکی از اساسی ترین وظایف شورای عالی آموزش و پرورش است

با حضور اعضای نظارتی شورای عالی آموزش و پرورش ، معاونین آموزشی و تربیتی آموزش و پرورش شهرستان ها و مناطق لرستان، جلسه شورای نظارتی آموزش و پرورش برگزار شد .

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش لرستان در راستای اجرای وظایف نظارتی سازمان اداری شورای عالی آموزش و پرورش و نظارت بر حسن اجرای  نحوه ارائه خدمات آموزشی تربیتی مدارس در ایام شیوع  بیماری‌های فراگیر همچنین آیین‌نامه گروه‌های آموزشی و تربیتی و اساسنامه دوره پیش‌دبستانی جلسه ای  با حضور اعضای نظارتی این شورا ، معاونین آموزشی و تربیتی آموزش و پرورش شهرستان ها و مناطق لرستان در سالن گروههای آموزشی برگزار شد .

 معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش لرستان با اشاره به حوادث سالهای اخیر لرستان نظیر سیل ویرانگر سال 1398 و  شیوع بیماری کرونا گفت : این مشکلات هرچند  آسیب زا بودند و مشکلاتی را ایجاد کردند اما با ابتکار همکاران فرهنگی و اقدام خوب و به موقع  هنرستان های استان  اقلام مورد نیاز برای مقابله با بیماری کرونا نظیر ماسک ، گان و دیگر اقلام  بهداشتی تهیه و ضمن رفع  نیاز  استان  حتی به دیگر استان‌ها هم ارسال شد .
نصراله بازگیران  با بیان آمار مدارس متوسطه گفت : در این مقطع ۱۳۴۶ آموزشگاه با 5974 کلاس و ۱۴۳ هزار و ۹۳۸ دانش آموز فعالیت دارند که متاسفانه بیش از شش هزار نفر از این دانش آموزان به علت مشکلاتی نظیر نبود گوشی هوشمند و خط اینترنت  نتوانستند در بستر مجازی برنامه های آموزشی را دنبال کنند که همکاران محترم با تهیه درس نامه و تحول به دانش آموزان  بستر را برای ادامه تحصیل آنها فراهم کردند.
 نصرالله بازگیران در ادامه گفت : در استان لرستان ۷۵ آموزشگاه  شبانه روزی فعالیت دارند که خوشبختانه آموزش و پرورش لرستان بستر مناسب  را برای ادامه تحصیل این دانش آموزان فراهم کرده است.
وی  با اشاره به برگزاری جلسات به صورت  دو هفته یک بار برای آگاهی بخشی به مدیران مدارس گفت : جلسات کارگاهی ویژه مدیران مدارس در بستر مجازی هر دو هفته یکبار برگزار می‌شود و مسائل آموزشی ، تربیتی همچنین  تجزیه و تحلیل برنامه های آموزشی و هماهنگی لازم برای ارتقا کیفیت آموزش انجام می گیرد .
  
بازگیران  در ادامه با تقدیر از  فعالیت گروه های آموزشی در ایام شیوع ویروس کرونا گفت:  محتوای ۲۰ درصد از کتب درسی توسط گروه های آموزشی تهیه و در اختیار همکاران قرار گرفته است  ، وی  با تاکید بر  بازدید از آموزشگاه و برگزاری دوره های ضمن خدمت  گفت : برای ارتقا کیفیت آموزشی در سطح استان  جشنواره ها متعددی در  محورهای مختلف و  با گرایش های لازم برگزار شده است  .
  
مدیر کمیسیون راهبری شورای عالی آموزش و پرورش با اشاره به وظایف نظارتی سازمان اداری شورای عالی آموزش و پرورش گفت : اجرای سند تحول بنیادین یکی از اساسی ترین وظایف شورای عالی آموزش و پرورش است هرچند که در اجرا هنوز به اهداف مورد نظر نرسیدیم اما هر چند تحول بنیادین یک کلیدواژه محدود است اما گستره معنایی آن بسیار وسیع بوده و تغییرات مثبت و اساسی را در آموزش و پرورش ایجاد خواهد کرد .
فولادی در ادامه افزود:  تحول در سند تحول بنیادین یعنی بستر سازی برای یادگیری و اگر نگرش نسبت به برنامه های سند تحول تغییر کند اثرات مثبتی را به همراه خواهد داشته یعنی نگرش باید به رفتار تبدیل ‌شود، سند تحول بنیادین نیازمند درک برای اجراست .
معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش لرستان  بابیان آمار مدارس مقطع ابتدایی و تعداد دانش آموزان همچنین تعداد نوآموزان پیش دبستانی گفت : یکی از مشکلات مهم  در ایام شروع کرونا کمبود گوشی هوشمند برای دانش‌آموزان بودکه با توزیع درسنامه توسط همکاران این مانع نیز برطرف شد.
خانم معتمدی در ادامه افزود : یکی از ابتکارات خوب آموزش و پرورش لرستان ایجاد یک کلاس مجازی برای دانش آموزانی بود که فاقد شرایط مناسب برای ادامه تحصیل بودند در این کلاس بیش از ۲۰۰ دانش آموز از  ۱۴ شهرستان و منطقه در بستر مجازی برنامه های  آموزشی را پیگیری کردند.
 وی با اشاره به توزیع کتب درسی، لوازم تحریر و پوشش حداکثری دوره پیش دبستانی اظهار داشت :  استان لرستان با پوشش بالای ۸۸ درصد دوره پیش دبستانی ، رتبه خوبی را در سطح کشور به خود اختصاص داده است ، معاون آموزش ابتدایی با اشاره به تهیه بسته تحولی، محتوای بومی آموزشی برای پیش دبستانی ها  همچنین تهیه سنجه های لازم و ارسال اطلاعات به وزارت گفت : با حضور اساتید برجسته از دانشگاه‌ها و دانشگاه فرهنگیان و همچنین برگزاری کارگاه‌های مناسب توانستیم  کیفیت آموزش  دوره پیش‌دبستانی را ارتقا داده و به سطح مناسبی برسانیم.

در ادامه معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش لرستان با اشاره به اینکه این استان از چالش کرونا فرصت‌سازی کرد ،گفت : هرچند مدارس در ایام شیوع کرونا تعطیل بودند اما برنامه های آموزشی و فرهنگی تعطیل نشد همکاری خوب  همه فرهنگیان خصوصا نیروهای آموزشی در مدارس و همراهی کانون های پرورشی و فرهنگی و اجرای برنامه‌های مناسب ،  بسترساز موفقیت در حوزه معاونت پرورشی و فرهنگی بود .
 حجت الله مومنی با اشاره به برگزاری جشنواره های مختلف ، برگزاری پرسش مهر ریاست جمهور و دیگر برنامه های این معاونت، گفت: اجرای برنامه‌ها در بستر مجازی با استقبال خوب دانش‌آموزان روبرو شد و توانستیم در این زمینه پوشش خوبی را در سطح استان ایجاد کنیم،  مومنی با اشاره به آسیب‌های اجتماعی در سطح جامعه اظهار داشت : آسیب های اجتماعی جزء لاینفک آموزش و پرورش است و باید راهکارهای مناسبی برای رفع آنها در نظر گرفته شود که این معاونت با اجرای کارگاه‌ها و حضور اساتید مجرب از دانشگاه‌ها و همچنین اجرای برنامه های مناسب قدم‌های خوبی در این زمینه برداشته است .
قابل ذکر است جلسه با حضور آقای فولادی مدیر کمیسیون راهبری شورای عالی آموزش و پرورش دکتر امیری مدیر بین الملل شورای عالی آموزش و پرورش وآقای رهبری مدیر امور اداری دبیرخانه شورای عالی آموزش و پرورش برگزارشد.
تنظیم / پارسایی

 

 

 

 

به اشتراک بگذارید :