21 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۸/۲۶ ۱۲:۲۱:۲۲
کد مطلب:  1769011
معاون وزیر و رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور مطرح کرد:
هماهنگی بیشتر دو نهاد خانواده و تعلیم و تربیت موجب تحول، پویایی و توسعه جامعه خواهد شد

با حضور معاون وزیر و رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور نشست پارلمان مشورتی اولیا و مربیان و آئین تجلیل از انجمن های برتر مدارس استثنایی استان خراسان رضوی در سالن کارگران مشهد برگزار شد.

به گزارش روابط‌عمومی آموزش‌وپرورش خراسان رضوی، سید جواد حسینی در این مراسم با تاکید بر اینکه خانواده جزء ذاتی جدایی‌ناپذیر از آموزش‌وپرورش است اظهار کرد:  خانواده و تعلیم و تربیت دو نهاد اصلی اثر گذار بر جامعه هستند و هماهنگی بیشتر این دو نهاد با یکدیگر موجب تحول، پویایی و توسعه جامعه خواهد شد.

وی افزود: دو نهاد اساسی در جامعه، خانواده و مدرسه هستند و مشارکت اولیا در نظام تعلیم و تربیت بالاصاله است.

رئیس سازمان آموزش‌وپرورش استثنایی با بیان اینکه کرونا فرصت نزدیکی خانواده به‌نظام تعلیم‌وتربیت را مهیا کرد، گفت: با نگاه تأثیر مستقیم خانواده‌ها بر تعلیم‌وتربیت فرزندان و مشارکت خانواده‌ها در امر تعلیم‌وتربیت بسته تحولی آموزشپرورش، تربیت بدنی  و توان‌بخشی خانواده محور با ۶ برنامه و ۱۱ فعالیت در آموزش‌وپرورش استثنایی تدوین و اجرایی شده است.

وی افزود: علاوه بر این بسته، بسته تحولی "غربال و مداخله به هنگام نوآموزان پیش‌دبستانی در معرض مشکلات یادگیری" نیز در سال جاری در آموزش‌وپرورش استثنایی اجرایی شده است.

حسینی با تشریح بسته تحولی "خدمات آموزشی، پرورشی، ورزشی و توان‌بخشی خانواده محور" گفت: ضرورت جلب مشارکت خانواده‌ها، شهروندان و جوامع محلی از طریق ارتقای دانش و مهارت آنان از جمله اهداف این بسته تحولی است.

وی افزود: نقش بسیار مهم و تعیین‌کننده خانواده در تربیت فرزندان، لزوم آموزش و جلب مشارکت والدین در مسائل آموزشی، پرورشی و توان‌بخشی فرزندان، توانمندسازی اولیا و حمایت از کودکان و دانش‌آموزان با نیازهای ویژه و اجرای راهکار 8-8 سند تحول بنیادین آموزش‌وپرورش مبنی بر مشارکت فعال تمامی عوامل سهیم و مؤثر در نیازهای فوری و عمومی جامعه از جمله ضرورت‌های تدوین بسته تحولی "خدمات آموزشی، پرورشی، ورزشی و توان‌بخشی خانواده محور" است.

وی افزود: در اسناد بالادستی به‌ویژه در سیاست‌های کلی نظام ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری، بیانه ارزش‌ها، اهداف کلان، راهبردهای کلان و راهکارهای سند تحول بنیادین بر نقش انکارناپذیر خانواده‌ها در جامعه به‌ویژه نظام تعلیم‌وتربیت تاکید شده است.

معاون وزیر با بیان اینکه بسته تحولی "خدمات آموزشی، پرورشی، ورزشی و توان‌بخشی خانواده محور" با 6 برنامه و 11 فعالیت تدوین شده است گفت: برنامه اول این بسته تحولی ایجاد شبکه جامع آموزش و اطلاع‌رسانی تخصصی به خانواده در بستر فناوری اطلاعات است که دو فعالیت "تولید، بارگذاری و کیفیت‌بخشی بیش از 3 هزار محتوای مشاوره و مددکاری در شبکه شاد" و " طراحی ساختار و راه‌اندازی سامانه شبکه تلفنی مشاوره اضطراری از طریق سامانه ندای همراه، 60 مشاور ملی،۶۰ مرکز مشاوره و 800 مرکز اختلال یادگیری" برای این برنامه پیش‌بینی‌شده است

وی افزود: "توسعه و ارتقای کیفیت خدمات مراکز راهنمایی و مشاوره خانواده" برنامه دوم بسته تحولی خدمات آموزشی، پرورشی، ورزشی و توان‌بخشی خانواده محور است که" توسعه و ارتقا کیفی و کمی خدمات مراکز راهنمایی و مشاوره خانواده به همراه ایجاد 10 مرکز مشاوره جدید و 22 مرکز جامع" و "توسعه و گسترش آموزش‌های تخصصی خانواده محور از طریق ایجاد 7 پایگاه تخصصی آموزش خانواده" دو فعالیت این برنامه هستند.

حسینی "توانمندسازی مدیران و معلمان در شناسایی ظرفیت‌های تربیتی با مشارکت خانواده" را سومین برنامه این بسته تحولی دانست و گفت: برای این برنامه دو فعالیت " بازبینی، اصلاح و ارتقای برنامه آموزش خانواده کودکان و دانش‌آموزان با نیازهای ویژه در سطح کشور" و "برگزاری کارگاه‌های آموزشی فرزندپروری برای مشاوران سراسر کشور" تعریف شده است.

 وی "مشارکت والدین در طراحی و اجرای برنامه‌های آموزشی و پرورشی و توان‌بخشی" را چهارمین برنامه بسته تحولی خدمات آموزشی، پرورشی، ورزشی و توان‌بخشی خانواده محور دانست و گفت: "بهره‌مندی از تخصص 10 درصد اولیا در همیاری با مدارس تحت عنوان مدرسه یاری"، " بهره‌مندی از تخصص  50 درصد اولیا در تدریس با عنوان اولیا همیار معلم" و "بهره‌مندی از تخصص اولیا در سطح کلان در قالب پارلمان مشورتی اولیا" سه فعالیت این برنامه می‌باشند.

وی افزود: برنامه پنجم این بسته تحولی " ارائه خدمات محله محور از طریق خانواده و محله" است که فعالیت "مددکاری اجتماعی محله محور" برای آن تعریف شده است.

حسینی ششمین برنامه این بسته تحولی را " ظرفیت سازی در مدارس برای اجرای برنامه‌های ورزش با خانواده و برنامه‌های ورزشی" دانست و گفت: برای این برنامه فعالیت "اجرای جشنواره نشاط با رویکرد یک روز بازی در کنار خانواده برای بیش از ۱۰ هزار دانش آموز" پیش بینی شده است.

به اشتراک بگذارید :